Upokojenci, ki so tudi člani stranke DeSUS, menijo, da omenjeni člen zakona z odvzemom pravice do izplačila polne pokojnine omejuje delovno aktivnost starejših in negativno vpliva na status upokojencev. V njihovem imenu bo pobudo vložil odvetnik Aleš Avbreht.
Izvršni odbor in strateško-programski svet stranke DeSUS sta na današnji skupni seji razpravljala o pobudi za oceno ustavnosti in sklenila, da jo podprejo. V stranki se zavzemajo za takojšnjo ureditev dvojnega statusa upokojenca, z uživanjem pravice do polne pokojnine, saj bo to ob staranju prebivalstva pomembno prispevalo k odpravi revščine upokojencev in k njihovemu osebnemu dostojanstvu ter krepitvi vrednote dela, so zapisali v sporočilu za javnost.
Zapisali so, da bi dvojni status upokojencev predstavljal tudi spodbudo za dodatno zaposlovanje starejših oseb, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev. Menijo, da bi na tak način lahko zmanjšali primanjkljaj delovne sile in da delodajalci ne bi obremenjevali aktivne populacije z nadurnim delom.

Rifelj je po današnji seji dejal, da bo pobudo konec novembra vložila skupina upokojencev, saj politične stranke, organizacije in društva po odločitvi ustavnega sodišča nimajo pravnega interesa za vložitev ustavne presoje. Ustavno presojo so sicer že podpisali člani izvršnega odbora, k podpisu pa bodo povabili tudi ostale člane stranke.
Na seji so razpravljali še o tem, da mora država spodbuditi nov razvojni cikel. Del pa bi morali usmeriti v zadovoljevanje potreb prebivalstva, tudi upokojencev in bi ga morali nameniti za zdravstvo, dolgotrajno oskrbo in socialo.
V razpravi so poudarili, da imajo slovenska gospodinjstva okoli 26,6 milijarde prihrankov, lani pa so gospodinjstva privarčevala 14,4 odstotka razpoložljivega dohodka. Menijo, da gospodinjstva varčujejo, saj ne zaupajo v banke in v institucije finančnih naložb, kot so skladi in trg kapitala.
DeSUS vladi zato predlaga, naj izda državne obveznice za male vlagatelje z obrestno mero pet odstotkov. Ocenjujejo, da bi bile take obveznice zanimive tudi za upokojence, predvsem če bi določili namen uporabe zbranih sredstev, in sicer za zdravstvo ali dolgotrajno oskrbo.
Na seji so se dogovorili, da bodo o udeležbi in kandidatih na evropskih volitvah odločali na naslednji seji. O izjavi Karla Erjavca za častnik Delo, da se o prihodnosti in programu stranke pogovarja z ožjim vodstvom DeSUS, pa je Rifelj dejal, da se Erjavec ne pogovarja z ožjim vodstvom, ampak le z njim. Potrdil pa je Erjavčevo pobudo, da bi za evropskega poslanca rad kandidiral na listi DeSUS.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.