Na Zavodu RS za zaposlovanje si želijo, da bi bili vsi javni uslužbenci, ki so jim bile ob prehodu na nov plačni sistem leta 2008 nepravilno prevedene plače, oproščeni obveznosti vračila preveč izplačanih plač. To bodo prihodnji teden predlagali notranjemu ministru Gregorju Virantu. Poleg zdajšnjih in nekdanjih zaposlenih na zavodu za zaposlovanje, so preveč izplačane plače prejeli še v ljubljanskem kliničnem centru in onkološkem inštitutu.
Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnila generalna direktorica zavoda za zaposlovanje Zlatka Srdoč Majer, so izvedli vse ukrepe za odpravo nepravilnosti pri prehodu na nov plačni sistem, ki jim jih je septembra lani odredil inšpektorat za javno upravo. Ukrepe so morali izvesti do 15. avgusta letos. Tako je delovna skupina zavoda ugotovila, da so bile plače nepravilno prevedene pri 595 uslužbencih, pri 151 uslužbencih pa je bila prevedba pravilna. Medtem je 154 uslužbencem delovno razmerje na zavodu že prenehalo, a nepravilnosti mora zavod odpraviti tudi pri njih. Ugotovili so jih pri 86 nekdanjih uslužbencih, od tega bi jih 80 moralo vračati preveč izplačane plače.
Povprečni znesek vračila 3000 evrov bruto
Najvišji znesek, ki bi ga uslužbenec zavoda moral vrniti, znaša 24.000 evrov bruto, sicer pa je povprečen znesek vračila okoli 3000 evrov bruto. Posamezniki bi lahko znesek vračali v največ 60 obrokih, odvisno od višine zneska. Skupni znesek preveč izplačanih plač zaradi napačnih prevedb od 1. avgusta 2008 do 31. maja letos presega dva milijona evrov bruto, še navajajo na zavodu.
Zavod je od konca julija do začetka tega tedna uslužbencem, pri katerih je bila ugotovljena nepravilnost, posredoval obvestilo o tem in predlog dogovora o vračilu preveč izplačanih plač. Tistim 205 uslužbencem, ki se jim nepravilnost po besedah Srdoč Majerjeve vleče še v današnji čas, pa so poslali tudi nove pogodbe o zaposlitvi. Za zdaj še niso dobili nobenega podpisanega dogovora, ob tem pa Srdoč Majerjeva opozarja, da je svobodna volja vsakega uslužbenca, ali ga bo podpisal ali zavrnil.
Poudarila je, da si na zavodu želijo spremembo 3.a člena zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki določa ravnanje v primeru nezakonitosti ali ugotovitvi neskladnosti pri izplačilu plač uslužbencem. Ta člen bi se po mnenju Srdoč Majerjeve moral spremeniti v dobro delavcem, saj ti niso mogli vedeti, ali je njihova plača določena napačno.
Tako na zavodu podpirajo pobudo ministrstva za notranje zadeve, ki je nedavno sporočilo, da bodo pristopili k spremembam omenjenega člena. Z direktorjem Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, kjer prav tako ugotavljajo nepravilnosti pri prevedbi in izvajajo ukrepe, prihodnji teden načrtujejo srečanje z ministrom Virantom. Predlagali mu bodo oprostitev obveznosti vračila preveč izplačanih plač za vse uslužbence, ki jih je to doletelo.
Veljavna zakonodaja: preplačilo je treba vrniti
Po veljavni zakonodaji so delodajalci v javnem sektorju zavezani izterjati preveč izplačane plače s tožbo pred pristojnim sodiščem, če se o tem v mesecu dni od pisnega poziva ne dogovorijo z zaposlenim. Zato Srdoč Majerjeva upa, da se bo "v mesecu dni nekaj zgodilo".
V zvezi s tem so se že minuli teden oglasili predstavniki Konfederacije sindikatov Pergam, ki so prav tako poudarjali, da zaposleni za določitev plače niso v ničemer odgovorni.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.