Prostori trgovskega centra Merkur v Vižmarjih so zapečateni, ker investitor ni izdal vseh potrebnih papirjev za pridobitev uradnega dovoljenja, zaradi česar je inšpektor izdal odločbo, s katero je prepovedal uporabo objekta, je pojasnil minister za okolje Karl Erjavec. "Vendar pa investitor, torej Merkur, tega objekta ni zaprl, zato je inšpektor nadaljeval postopek in izdal odločbo o zapečatenju,“ je še dejal. "Če bi kdo odpečatil objekt, bi to pomenilo kazensko dejanje po kazenskem zakoniku,“ je ob tem posvaril Erjavec in pojasnil, da je za takšno dejanje zagrožena zelo huda kazen – zapor ali globa v višini 1500 evrov za pravno osebo in 300 evrov za odgovorno.
'Objekt ustreza varnostnim zahtevam!'
Manjkajoči del dokumentacije v ničemer ne vpliva na funkcionalnost objekta v Vižmarjih, pa zagotavlja glavni izvršni direktor Gradisa skupina G Klavdij Kovačič. "Objekt je zgrajen skladno s projektno dokumentacijo in pridobljenim pravnomočnim gradbenim dovoljenjem,“ je za 24ur.com zagotovil in dodal, da objekt tudi popolnoma ustreza varnostnim zahtevam. Po Kovačičevem mnenju tako ni razloga za tako skrajni ukrep, ki se mu zdi presenetljiv glede na dosedanjo prakso.
"Za zavarovanje investitorja smo že poleti proti podizvajalcu Kumini d.o.o. izpeljali vse potrebne pravne ukrepe – prijava na Inšpektorat RS za okolje in pobuda za začasno odredbo sodišča. Slednje je to tudi izdalo zahtevo, da Kumini d.o.o. predloži manjkajočo dokumentacijo v treh dneh od prejema začasne odredbe - tega Kumini d.o.o. še ni storilo. Večji del dokumentacije smo skladno z opravljenimi deli tudi predložili v postopku,“ zagotavlja Kovačič.
Na vprašanje, ali pričakuje sodni epilog zaradi neizpolnjene obveznosti do Merkurja, je odgovoril, da pričakuje razumnost vseh državnih organov, saj "to (manjkajoča dokumentacija) na kakovost in varnost uporabe objekta nima vpliva“.
"Nastopanje direktorja družbe Betonal d.o.o. v celoti temelji na neresnici, saj naša družba do njega nima nobenih obveznosti. Proti direktorju družbe Betonal d.o.o. smo 15. septembra 2009 vložili zasebno tožbo zaradi kaznivega dejanja žaljive obdolžitve,“ je za 24ur.com še dejal Kovačič.
Upamo, da govorimo o dnevih, ne o tednih
Tiskovni predstavnik Rok Istenič je medtem za 24ur.com povedal, da "pričakujemo, da se bo spor razrešil v to smer, da bomo lahko dobili manjkajoč papir in prek tega tudi čim prej uporabno dovoljenje in nato center spet odprli. Upamo, da govorimo o dnevih, ne o tednih," je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik Merkurja Rok Istenič.
Dodal je, da niso pričakovali, da jim bo gradbena inšpekcija zaprla pred kratkim odprti trgovski center. Po njegovih besedah so pričakovali, da jim bo glede na prakso v drugih podjetij pri novih gradnjah inšpekcija dala nekaj dodatnega časa za pridobitev uporabnega doboljenja. "Tu ni debata o tem, ali je center tehnično brezhiben, pravilno zgrajen oziroma varen, ampak kam je bil odložen gradbeni material. Če bi bila sporna varnost objekta, vrat ne bi odprli," pravi Istenič.
Povedal je tudi, da je njihova pogodba sklenjena s podjetjem Gradis skupina G, ta pa je najemal podizvajalce. V Merkurju želijo svoje stroške, ki jim nastajajo zaradi zaprtja, povrniti, ali se bodo odločili za sodno pot, pa za zdaj še ne vedo. Analize, kako visoki so njihovi stroški zaradi neobratovanja centra, še niso naredili, saj niso verjeli, da bo center zaprt.
Merkurjev center je inšpekcija zapečatila v nedeljo. Vzrok za zaprtje pa je spor med Gradisom in Betonalom, ki je kot podizvajalec izkopal gradbeno jamo. Zaradi spora namreč Betonal ni izročil evidenčnih listov, ki dokazujejo, kam je bil gradbeni material iz izkopa odložen. Brez teh dokumentov pa ni mogoče pridobiti uporabnega dovoljenja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.