Vlada je na današnji seji sklenila, da ne bo več zagotavljala finančnih sredstev za organizacijo zimske univerzijade 2013 v Mariboru. Kot je po seji povedal minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk, je vlada ugotovila, da so bile priprave na projekt nezadostne, država pa za slabo pripravljene in slabo vodene projekte v sedanjih finančnih razmerah nima denarja.
Minister Turk je spomnil, da je državni zbor leta 2008 sprejel sklep, da bo država za izvedbo zimske univerzijade iz proračuna zagotovila kotizacijo in do 30 odstotkov potrebnih sredstev za celoten dogodek. Od takrat naprej je država svojo besedo držala in plačala kotizacijo v višini tri milijone evrov ter namenila okoli 3,3 milijona evrov za dograditev in obnovo športnega centra na Rogli. Drugih pripravljenih investicijskih programov in kandidatur za projekte ni bilo, je dejal Turk.
Kot je pojasnil, je bila vlada danes pred odločitvijo, ali naj potrdi, da je pripravljena še naprej zagotavljati 30-odstotno sofinanciranje projekta, kar bi glede na pomanjkanje pripravljenih projektov pomenilo predvsem financiranje športnega dogodka kot takega, ali pa da ugotovi, da ni verjetno, da bi 70 in več odstotkov preostalih potrebnih sredstev res našli pri drugih udeležencih v projektu.
"Na podlagi prejetih informacij in prihajajočega rebalansa proračuna ter varčevanja v državi smo se odločili, da ne podaljšujemo upanja ter da jasno povemo, da bi v obstoječi finančni situaciji v državi in Evropi ter v času, ko se tudi večje države odpovedujejo kandidaturam za velike športne dogodke, bilo neodgovorno vlagati nadaljnja javna sredstva v tako slabo pripravljen projekt," je bil jasen pristojni minister.
Po njegovih besedah država ni organizator univerzijade, pač pa je to Slovenska univerzitetna športna zveza (SUSA), skupaj z Mestno občino Maribor ter občinama Ruše in Zreče. Če bodo našli druga sredstva, pokrovitelje in morda prodajo televizijske pravice, potem se dogodek po njegovem mnenju lahko še vedno izpelje, saj prizorišča v Sloveniji so, izkušnje z izpeljavo mednarodnih tekmovanj pa tudi.
Vlada tako po njegovih besedah tudi preostanka sicer že dogovorjenega denarja ne namerava dati, saj niti v državnem proračunu za letošnje leto, ki ga je sprejela še prejšnja vlada, sredstev za univerzijado ni predvidenih. Ob tem je opomnil, da bi marsikdo v Sloveniji lahko kaj organiziral, če bi zadevo v celoti financirala država. Zato je po njegovem prav, da pri tovrstnih projektih finančno sodelujejo vsi partnerji, žal pa od predvidenih 70 odstotkov preostalih v zadnjih treh letih ni bilo opaziti, da bi kar koli uresničili.
Turk je v oddaji SVET povedal, da ga zelo čudi, da organizator ne ve, kakšna je kazen za odpoved dogodka. "To je stvar, ki bi jo moral vedeti. Tudi jaz tega ne vem, vendar plačnik zagotovo ni država," je dejal. Če univerzijade ne bo, bo – v skladu s pogodbo, ki jo je država podpisala z organizatorji – moral ta denar zahtevati nazaj, pravi.
Kaj pravijo organizatorji?
Mariborski župan Franc Kangler je dejal, da je presenečen nad današnjo odločitvijo vlade, saj mu je Tone Vogrinec dejal, da je bil na razgovorih pri ministru, ki mu je vlil upanje. "Čez noč pa nekdo obrne ploščo in meni prek sedme sile sporoči, da ni več denarja," je kritično dejal in poudaril, da gre za politične odločitve.
Kangler pravi tudi, da je bil projekt zelo dobro voden, saj so ga vodili profesionalci. "Mislim, da bi bil kot župan drugega največjega mesta toliko vreden, da me vsaj nekdo predhodno pokliče na razgovor – mene in mojo ekipo – da me vsaj vpraša, kako daleč so projekti. Mi bomo nekatere projekte, ne glede na to, da univerzijade ne bo v Mariboru, peljali naprej,“ je dejal Kangler, saj ima mesto strateški interes razvoja turizma. Čudi pa se, da ne more država v treh letih zagotoviti za tri občine organizatorke dodatna sredstva. "Potem vam moram sporočiti, da je država v veliki krizi. Da smo še na slabšem kot pa Grki," je dodal. Predlagal bo, da se sprejme sklep, da se univerzijada ne more izpeljati v Mariboru, Zrečah in Rušah. "To je velika škoda, bo tudi ekonomska škoda," je kritičen. Ljudje bodo ostali brez delovnih mest, novih, kot so načrtovali, pa ne bo, opozarja. Pravi, da je novi minister nasedel tistim birokratom, ki že vrsto let delujejo proti decentralizaciji države, proti Mariboru in regiji.
Kot je povedal v oddaji 24UR, je to, da je država izpolnila svoj del obveznosti, čista laž. "To je bil evropski denar, ki ga je pridobil župan Zreč in ne v okviru evropske univerzijade," je dejal.
Ob opominu voditeljice, da je na predvolilnem soočenju dejal, da projekt državljanov ne bo stal niti centa, je dejal, da jih tudi ne bi, "če bi nekateri v vladi sledili tistim programom, ki so bili sprejeti". "Povejte mi en evropski razpis, na katerega bi se lahko mi v Mariboru, Zrečah ali Rušah prijavili? Če pogledate, kaj je državni zbor takrat sprejel – tistih 70 odstotkov obveznosti, ki smo jih občine prevzele, so zasebni kapital, evropski kapital in lastna sredstva. Kje pa je danes ta evropski kapital?"
'Univerzijade ne more več biti'
Predsednik organizacijskega komiteja Vogrinec pa je dejal, da je po današnjem sklepu države jasno, da univerzijade v Sloveniji ne more več biti. Kot je dejal, bo organizacijski komite kolektivno odstopil, univerzijado pa naj odpovedo tisti, ki so zanjo kandidirali.
"Potem ko je mariborski mestni svet na seji konec januarja večji del finančnih obveznosti preložil na državo, je bilo bolj ali manj jasno, da bodo težave praktično nerešljive," je dejal Vogrinec in dodal, da je vedel in pričakoval, da bo izvedba univerzijade v razmerah, ko v Sloveniji ni dovolj denarja za marsikatero stvar, zelo problematična.
Kot je dejal, je zanj to nerodna situacija na relaciji z Mednarodno študentsko športno zvezo (FISU), ki ji je še v sredo pisal, naj razume razmere v Sloveniji ter da zaradi sestavljanja nove vlade prihaja do zamud. V pismu jim je zagotovil, da bodo v roku dveh tednov podali verodostojne informacije, da je Slovenija še vedno v stanju dogodek organizirati. "Žal to zdaj ne drži več in še danes jim bomo morali novico sporočiti, saj imajo konec tedna sestanek izvršnega odbora v Lozani, kjer bodo prisotni delegati verjetno šokirani ter postavljeni pred nerešljiv problem, kaj storiti. Dejstvo je, da organizacijski odbor univerzijade ne bo odpovedal, bomo pa kolektivno odstopili. Morda se bomo to že v petek dogovorili pisno in vrnili naš mandat. Univerzijado pa naj odpovedo tisti, ki so sprejeli sklep in kandidirali za njo. Ti naj nosijo tudi posledice, da do realizacije projekta ni prišlo," je dejal Vogrinec.
V zvezi z očitki ministra Žige Turka, da je bil projekt slabo voden, se je Vogrinec vprašal, kdo takšen projekt lahko dobro vodi, če ne dobi denarja ne z ene in ne z druge strani. "Kar se tiče organizacijskega odbora, je bil projekt voden odlično. Imamo time vseh organizatorjev svetovnih pokalov v Sloveniji, ki so bili v tem dogodku pripravljeni sodelovati. Imamo pripravljene pogodbe in natančno dogovorjene vse zadeve, če pa ni denarja za objekte in organizacijo, potem se tega ne da izpeljati," je še dodal prvi mož organizacijskega komiteja.
Kot je še povedal, tisti, ki so se odločili za kandidaturo in sprejeli sklep o izvedi dogodka, več kot očitno niso imeli pojma, za kako zahteven projekt gre. FISU po njegovem mnenju zdaj nima pripravljene rešitve, saj v osmih mesecih ne more najti nadomestnega organizatorja, kakšne bodo posledice za Slovenijo, pa Vogrinec ne ve.
Kugovnik: Kotizacija gre na pleča vseh partnerjev v projektu
V najslabšem položaju je zdaj Slovenska univerzitetna športna zveza, ki je tista, ki mora uradno odpovedati organizacijo dogodka. Njen predsednik Otmar Kugovnik je povedal, da je izguba univerzijade velik udarec za študentski in univerzitetni šport, hkrati je okrcal mariborsko občino za slabo vodenje projekta ter dejal, da kotizacija, ki jo bo država zahtevala povrnjeno, pade na vse partnerje v projektu. Končni razplet bo po njegovem mnenju padel na pleča Mednarodnega športnega razsodišča (CAS) v Lozani, kamor bo vso zadevo peljala Mednarodna univerzitetna športna zveza.
Kdo bo vračal denar?
V primeru, da se univerzijada ne izvede, "se ministrstvu vrnejo sredstva iz pogodbe med ministrstvom za šolstvo in šport (MŠŠ) in Slovensko univerzitetno športno zvezo skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi vred, česar ni v primeru, da se univerzijada v Mariboru ne izvede iz razlogov višje sile (npr. neugodne vremenske razmere, državljanski neredi, vojna in druga izredna stanja)". Ker zdaj s strani FISU grozi tudi odškodninska tožba, pa Turk meni, da naslovnik za takšno odškodnino ne more biti država, saj ta ni organizator univerzijade.
Današnja odločitev vlade pa je tudi opozorilo organizatorjem evropskega košarkarskega prvenstva, naj bodo pozorni pri projektu. "Državni proračun ni vreča brez dna," je dejal minister, ki vseeno meni, da med obema športnima dogodkoma obstajajo pomembne razlike. "Gre za popolnoma drug format tekmovanja, za povsem drugo odmevnost in finančne učinke, tako da sem glede tega še vedno optimist. Bo pa treba razumeti, da za vse investicijske ambicije ne bo denarja, a mislim, da sama organizacija tega projekta v Sloveniji ne bo ogrožena," je še dodal.
KOMENTARJI (1891)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.