Univerza v Ljubljani je skladno z mnenjem informacijske pooblaščenke začela zbirati podatke, povezane z uporabo zdravniških potrdil v postopkih za uveljavljanje študentskega statusa oziroma vpisa v absolventski staž.
Na ljubljanski univerzi pričakujejo, da bodo od članic univerze podatke pridobili in obdelali do 26. januarja, ko jih bodo predvidoma posredovali na komisijo za preprečevanje korupcije in na Zdravniško zbornico Slovenije. Rok za odgovor komisiji za preprečevanje korupcije je sicer 30. januar, tako da bodo, kot navajajo, odgovorili pravočasno.
Podatke bodo ob upoštevanju omejitev v mnenju informacijske pooblaščenke sočasno na ustrezen način predstavili tudi medijem, so sporočili z ljubljanske univerze.
Zdravniška zbornica Slovenije in komisija za preprečevanje korupcije sta potem, ko se je razvedelo za množično izdajanje zdravniških potrdil, ki študentom omogočajo podaljšanje študentskega statusa, začeli zadevo preverjati. Na množično izdajanje potrdil in domnevno zlorabo je novembra lani namreč opozorila poslanka Cveta Zalokar Oražem (Zares).
Vse slovenske univerze so že prejele prošnjo komisije za preprečevanje korupcije, naj jim posredujejo podatke o številu študentskih prošenj za podaljšanje absolventskega statusa zaradi zdravstvenih razlogov na podlagi zdravniških potrdil, o konkretnih zdravstvenih razlogih ter podatke o zdravnikih, ki so potrdila izdali.
Pooblaščenec pa je v neobveznem mnenju ugotovil, da (ekonomska) fakulteta zdravniški zbornici lahko posreduje dokumentacijo, ki jo ta zahteva, vendar pa so v tej dokumentaciji lahko zajeti zgolj podatki o zdravnikih in zdravstvenih razlogih za izdajo zdravniškega potrdila, nikakor pa ne tudi osebni podatki o posameznih študentih, je odločila informacijska pooblaščenka.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.