Protestnega shoda na Kongresnem trgu zoper prodajo dveh univerzitetnih stavb se je udeležilo 300 študentov, nekaj
profesorjev Univerze na Primorskem in Univerze v Ljubljani, svojo
podporo pa so ponudili tudi študenti nekaterih ljubljanskih fakultet.
Po besedah Samuela Friškiča, predsednika Društva študentov fakultete za
humanistične študije, so se za protest odločili zato, ker "doslej s
strani vlade še ni bilo odgovora." Študente je nagovoril
tudi akademik in podpornik ustanovitve Univerze na Primorskem Ciril
Zlobec, ki je bil še posebej oster: "Do Univerze se
nekateri obnašajo pobalinsko," je povedal in dodal, da se le-ta prodaja kot kos zemlje na vaški dražbi po tem, ko jo je kmet zapil v
kakšni gostilni.
Kot je znano, je pri obnovi dotičnih stavb nastalo nekaj več kot tri milijone evrov dolga, največji upnik, podjetje Makro 5, pa je na sodišču vložil izvršbo. Po besedah rektorja Univerze na Primorskem, Rada Bohinca, je bilo gradbeno podjetje do sedaj skrajno tolerantno, odpovedalo naj bi se kar velikemu delu obresti in kar trikrat prestavilo vložitev izvršbe "moramo pa razumeti tudi njihove poslovne interese," je dodal.
Do dogovora med ministrstvom za visoko šolstvo in Univerzo na Primorskem je prišlo že junija letos, a sklepa o sanaciji dolgov vlada ni obravnavala. Sklep naj bi bil že predlagan, a "ga je nevidna roka izbrisala iz dnevnega reda seje vlade," je še povedal Bohinc.
'UP sama odgovarja za prevzete obveznosti'
Z vlade pa so medtem sporočili, da Univerza na Primorskem (UP) nastopa samostojno, z vsemi pravicami in obveznostmi, in tako sama odgovarja tudi za prevzete obveznosti. Pogoji, na podlagi katerih bi bila vlada oz. ministrstvo dolžno zagotoviti dodatna sredstva v proračunu, pa niso bili izpolnjeni.
Še več, "zaradi ugotovljenih nepravilnosti in nezakonite uporabe zelo velikega zneska proračunskih sredstev" je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo državnemu pravobranilstvu predlagalo, naj prevzame kazenski pregon zoper odgovorne osebe univerze in pri pristojnem preiskovalnem sodniku pravočasno vloži zahtevo za preiskavo.
Vlada pojasnjuje, da je bila UP ustanovljena z namenom, da v obmejnem prostoru med Hrvaško in Italijo postavi jedro visokošolskega izobraževanja in raziskovanja. Tako so bili v duhu medsebojnega sodelovanja na univerzo neodplačno preneseni neprenovljeni objekti Armerije in Foresterije, ki so bili do tedaj v lasti Mestne občine Koper.
Prenova omenjenih objektov se je pričela izvajati v letu 2003, pri čemer je, v skladu s prvotno dokumentacijo, vrednost investicije znašala 4.760.441 evrov. Slednje je zagotovila vlada oz. pristojno ministrstvo. Končna vrednost investicije pa danes znaša 8.160.955,61 evrov, kar je 71 odstotkov več, kot je bilo predvideno po prvotnih načrtih.
"Vzrok za tako drastično povečanje vrednosti investicije je v nenatančno določenih kvadraturah posameznih prostorov ter zahtevah s strani rektorata Univerze na Primorskem in Fakultete za humanistične študije po dodatnih prostorih," v svoji izjavi v zvezi s problematiko objektov Armerije in Foresterije navaja vlada.
Dodaja, da v svojem proračunu nima predvidenih finančnih sredstev za pokrivanje tovrstnih prekoračitev. "Taka odločitev bi bila neodgovorna s stališča smotrne porabe davkoplačevalskega denarja ter hkrati slabo znamenje za podobne primere v prihodnje. V kolikor se bo bodoča vlada odločila za odobritev dodatnih sredstev in pokritje dolga UP, pa bo ob tem morala prevzeti tudi odgovornost za tako odločitev," še poudarja.
UP vladi očita odrekanje sredstev za investicije
UP je navedbe vlade že zavrnila in trdi, da vlada navaja napačne podatke. Kot so zapisali, so vsa povečanja vrednosti investicije dokazano utemeljena in upravičena, vlada pa UP v nasprotju s pravili odreka sredstva za investicije.
Kot so sporočili, je vrednost investicije za prenovo objektov leta 2003 res znašala 4,8 milijona evrov. Končni znesek naložbe pa je zaradi arheologije, spomeniško konservatorskih posegov in komunalnega prispevka narasel na končnih 7,8 milijona evrov, in ne 8,1 milijona, kot navaja vlada.
Da vlada navaja napačne podatke, je razvidno tudi iz rezultatov posebnega revizijskega pregleda, ki ga je naročilo ministrstvo za visoko šolstvo. Ta je namreč pokazal, da je bila naložba izvajana v skladu s postopki, ki jih predvideva zakonodaja, le da za investicijski program ni bilo pridobljeno soglasje ministra, še navajajo.
"Trditev vlade o nezakonitostih in nepravilnostih je lažna," so zapisali na UP. Poleg tega po njihovem mnenju ministrstvo za visoko šolstvo vztraja pri kazenskem pregonu zoper odgovorne osebe univerze kljub že opravljeni preiskavi, v kateri kriminalisti niso našli podlage za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje.
Kot še trdijo, od vlade niso zahtevali dodatnih finančnih sredstev za pokrivanje naložbe Armerija Foresterija. Univerza se je namreč za poplačilo dolga prostovoljno odpovedala vsem naložbam v letu 2008, razen tistim v študentske domove. Vlada tako po njihovem mnenju v nasprotju s pravili univerzi odreka proračunska sredstva, namenjena investicijam in investicijskemu vzdrževanju.
"Če se bo bodoča vlada odločila za odobritev pokritja dolga Univerze na Primorskem, bo v nasprotju z odhajajočo, ki je zaradi odlašanja rešitve problema dolg zvišala za najmanj 600.000 evrov zamudnih obresti, ravnala kot dober gospodar," so še zapisali.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.