Slovenija

'Modus operandi akademske elite, ki si vzame več, kot ji pripada'

Ljubljana, 11. 10. 2019 12.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
44

Tik pred visokim jubilejem Univerze v Ljubljani – stoto obletnico, in štiri leta potem, ko je javnost izvedela, da so nekatere ljubljanske fakultete izplačevale dodatek številnim profesorjem in drugim zaposlenim, predvsem vodstvenim kadrom, ter si na tak način neupravičeno zviševali plače, je pravnomočna prva sodna odločitev.

Več videovsebin
  • 24UR Fokus: Dodatek za stalno pripravljenost je lahko tudi priročno sredstvo za zviševanje plače (21. 1. 2018)
    13:07
    24UR Fokus: Dodatek za stalno pripravljenost je lahko tudi priročno sredstvo za zviševanje plače (21. 1. 2018)
  • 24UR Fokus: Ekonomska fakulteta novinarsko prošnjo za sodelovanje označila za pritisk oz.izsiljevanje (1. 7. 2017)
    12:46
    24UR Fokus: Ekonomska fakulteta novinarsko prošnjo za sodelovanje označila za pritisk oz.izsiljevanje (1. 7. 2017)
  • Iz 24UR: Univerza neupravičeno izplačevala dodatke
    03:01
    Iz 24UR: Univerza neupravičeno izplačevala dodatke

Na višjem sodišču so zapisali, da se že iz listin, ki jih je sestavila univerza, vidi, kateri dodatki in v kakšni višini so bili knjiženi zaradi izplačila proračunskih sredstev. Dodatek, skupaj več kot 1,7 milijona evrov, so si izplačevali na devetih fakultetah. Gre za nekaj znanih obrazov, med njimi dekanja ekonomske fakultete Metka Tekavčič in nekdanja ministra Dušan Mramor ter Maja Makovec Brenčič. Dodatek so morali, vsaj delno, vrniti fakultetam. Minister za šolstvo Jernej Pikalo pravi, da je volja Republike Slovenije jasna. "Nismo vztrajali pri tožbi, da je potem ne bi izvršili," je dejal.

Gre za štiri leta staro zgodbo, ki dobiva sodni epilog. V medčasju so se vrstili številni izgovori, sprenevedanja in tudi poskusi pritiskov ter vpliva. Zgodbo je takrat razkrila novinarka Tina Kristan, ki danes poudarja, da glavni problem ni v zneskih, temveč predvsem na kakšen način pridejo do teh dodatkov in dodatnih izplačil. "Gre za akademsko elito, ki si vzame več, kot ji pripada. To je modus operandi, ampak sprenevedanje zdaj ni več mogoče," je povedala in dodala, da jo zanima odziv univerze. "Bodo v sistemu karkoli spremenili, da bo v prihodnje manj neupravičenih izplačil, manj bogatenja akademske elite, netransparentne porabe denarja in manj izkoriščanja mladih? Bojim se da ne."

Dodatek, skupaj več kot 1,7 milijona evrov, so si izplačevali na devetih fakultetah.
Dodatek, skupaj več kot 1,7 milijona evrov, so si izplačevali na devetih fakultetah. FOTO: 24UR

Vzporedno teče tudi kazenski postopek zoper vodstva fakultet, ki jih tožilstvo bremeni zlorabe uradnega položaja. Izplačilo dodatka določenim zaposlenim je bilo namreč v nasprotju z določbami zakona o javnih uslužbencih in zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Vsi obtoženi so se do zdaj izrekli za nedolžne, včerajšnja sodba pa bo najverjetneje vplivala tudi na kazensko zadevo.

Univerza zahteva revizijo v primeru izplačila dodatkov

Univerza v Ljubljani bo na vrhovno sodišče vložila predlog za revizijo v primeru dodatkov za stalno pripravljenost, je napovedal odvetnik univerze Dino Bauk. Višje sodišče je namreč zavrnilo pritožbo univerze in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, da mora univerza vrniti nenamensko porabljena sredstva za stalno pripravljenost.

Kot smo poročali, mora Univerza v Ljubljani v proračun vrniti nenamensko porabljena sredstva za stalno pripravljenost.

Ljubljansko okrožno sodišče je na ponovljenem sojenju odločilo, da mora univerza vrniti nekaj manj kot 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale v obliki dodatkov za stalno pripravljenost v letih 2012–2015. Po naših informacijah naj bi skupaj z obrestmi in stroški šlo za okoli milijon evrov. Univerza ves čas trdi, da dodatkov ni izplačala iz proračunskih sredstev. To je po prvem pregledu sodbe, za obrazložitev katere na strani univerze ugotavljajo, da je "nenavadna", ponovno poudaril Bauk.

Na ministrstvu so zapisali le, da je višje sodišče pri svoji odločitvi sledilo tožbenim argumentom Republike Slovenije, da je treba nenamensko porabljena sredstva vrniti v proračun države.
Na ministrstvu so zapisali le, da je višje sodišče pri svoji odločitvi sledilo tožbenim argumentom Republike Slovenije, da je treba nenamensko porabljena sredstva vrniti v proračun države. FOTO: iStock

Kot je zapisal, je višje sodišče s svojo prvotno odločitvijo, s katero je ugodilo pritožbi univerze in razveljavilo prvo sodbo, izrecno naložilo sodišču prve stopnje, da v ponovljenem postopku razčisti pomen trditev univerze, da pri plačevanju dodatka za stalno pripravljenost ni šlo za porabo proračunskih, pač pa na trgu pridobljenih sredstev posameznih članic.

Univerza je po njegovih besedah v ponovljenem postopku pokazala, da je po eni strani v obdobju 2012–2015 izpolnila vse svoje obveznosti iz pogodb o financiranju dejavnosti, za katere je prejela proračunska sredstva, po drugi strani pa je dokazala, da je bilo teh proračunskih sredstev za vsako od posameznih študijskih let premalo za izvedbo pogodbenih obveznosti. Zato je univerza morala dodajati sredstva, ki jih je pridobila na trgu, je navedel Bauk.

Ministrstvo: višje sodišče je sledilo argumentom RS

A to višjega sodišča, kot je ocenil odvetnik, v drugo ni več zanimalo. V obrazložitvi svoje "diametralno nasprotne sodbe" je sodišče namreč navedlo, da je za odločitev popolnoma nepomembno, da je univerza izpolnila vse obveznosti iz pogodb o financiranju, da je iz proračuna dobila premalo sredstev in je morala za izpolnitev pogodbenih obveznosti dodajati lastna sredstva, ter da je edino pomembno to, da so univerza oziroma njene članice knjižile sredstva za izplačilo dodatka pod postavko "plače", ki se načeloma izplačujejo iz proračuna.

"V resnici nas zelo čudi, da se je višjemu sodišču, ki je v obeh primerih odločalo skoraj v identičnem senatu, januarja 2019 zdelo pomembno razčistiti dejstva glede navedb univerze, da izplačilo dodatka ni bilo izvedeno iz proračunskih, pač pa iz lastnih sredstev njenih članic, oktobra istega leta, po tem ko so bili izvedeni dokazi, ki tej trditvi univerze pritrjujejo, pa tega istega višjega sodišča to dejstvo ne zanima. Edino relevantno vprašanje se mu zdi, kako so univerza oziroma njene članice izplačilo spornega dodatka knjižile, ne pa, od kod zares denar zanj," je še zapisal Bauk.

Na ministrstvu so zapisali le, da je višje sodišče pri svoji odločitvi sledilo tožbenim argumentom Republike Slovenije, da je treba nenamensko porabljena sredstva vrniti v proračun države.

Sodba višjega sodišča v Ljubljani
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (44)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
14. 10. 2019 09.36
+1
Kdaj pridejo iz zapora?
Zelo123
12. 10. 2019 08.49
+2
Minister Pikalo pa nič.
zmago56
13. 10. 2019 14.36
On razmišlja o tem, kako bi svojo plačo oplemenitil in kako bi se nad ustavno sodišče postavil.
Kristina1266
12. 10. 2019 08.21
+9
Zdaj bodo obirali studente ob delu in dr.studente, da bodo povrnili skodo...ljubljanska univerza je pod vsako kritiko in skorumpirana do skrajnosti...bruh...
gekados
12. 10. 2019 10.09
+1
Studente ze itak lupijo, tako pri obiranju izpitnih rokov kot tudi drugih zadevah, osebna izkusnja pri sinu, starsem svetujem, da jim pomagajte pri studiju, ni samo neznanje krivo, da studenti/tke v x primerih ne opravijo tega ali onega izpita, ali pa celo studija ne.
Carmenlula
12. 10. 2019 08.19
+3
Še dober, da nimajo dodatka za terensko delo kot Grški zobozdravniki.
Carmenlula
12. 10. 2019 08.20
+1
Ekonomska fakulteta je odraz ali obraz ADRIE ...profesprji pa kot kabinsko osebje ?
CDROM
12. 10. 2019 07.40
+18
Mene bo ubilo od smeha, da na ekonomski fakulteti od koder pridejo kao finančni strokovnjaki ne vedo kako in kaj morajo knjižit in izplačevat zadeve, da bo v skladu z zakonom pove dovolj! Skratka dragi akademki.....če uleti inšpektorica in pri pregledu listin kako in kaj je bilo knjižno in ugotovi nepravilnosti dobijo podjetja oziroma privatniki kazen, ker ni bilo v skladu z zakonom! Tako da dragi akademki dajte si priznat da ste ga biksali in kradli, sedaj pa bi se radi izmotali z raznimi izgovori, ki jih iščete. Treba bo plačat napake!
ceta69
12. 10. 2019 07.25
+20
Spet en dokaz več da rabimo finančno policijo ali sdk,ker v tej državici ne gre brez kontrole ,.....
ceta69
12. 10. 2019 07.20
+13
Tudi profesorica ki je dobila500 000 EUR nagrad naj vrne,ker ideje niso njene ampak od študentov ko se je pogovarjala z njimi.ona je imela samo položaj in prikazala da so ideje njene...,
dule100
12. 10. 2019 07.06
+14
Iz katerega gnezda so že teli kradljivi tiči?
User1352803
11. 10. 2019 21.26
+25
ne Modus operandi FAKUS NAROD in to že 28 let SLOVENCI PA ŠE VEDNO SLEPI.....................
PS2Xministri
11. 10. 2019 21.23
+17
Vsi po vrsti levaki in izšolani na akademiji..SARAORAC..
Infraping
11. 10. 2019 21.17
+18
lopovi odvratni
zulj001
11. 10. 2019 21.16
+29
Vsi zgoraj imenovani profesorji so Jankovičevi podporniki in zagovorniki !!!
Krainerland
11. 10. 2019 21.17
+16
sam nabor lepote hihi kje dobi tipa brenčička metka
Nimasmisla
11. 10. 2019 21.14
+15
tim38
11. 10. 2019 21.14
+15
Jaz sem vsak večer v stalni pripravljenosti, nikoli ne veš kje te ljubezen čaka.
ivanveliki
11. 10. 2019 20.50
+57
Mi je jasno,da so stalno pripravljeni kirurgi in specialisti za slučaj,če se kaj hujšega zgodi,da o gasilcih ne govorim.Če pa prfoks ali prfoksarca vseka, tudi 3 dni, "plavega" se študentom ne bo nič zgodilo.Zamujena predavanja se nadomesti,lahko pa jih izvedejo tudi asistenti.Izmišljena pripravljenost je čisti nateg in to s strani ljudi,ki bi morali biti vzor poštenosti.
Slovenec007
11. 10. 2019 21.04
+23
Točno tako...ni kej dodat....kratko in jedrnato.
TheEarthIsFlat
11. 10. 2019 20.50
+8
Kaj je "4 ur" zamenjal lastnika???
klenoo
11. 10. 2019 20.49
+21
Krainerland
11. 10. 2019 20.44
+9
javno šolstvo je najboljše pravijo.
Julijann
11. 10. 2019 20.37
+16
Pa to so hujsi kot bela omela, ta rastlini, ki jo zajeda se vsaj pusti malo dihati!
Casey Ry
11. 10. 2019 20.32
+25
Folku se bo počas utrgal, sej drgač ne more bit!