V skladu z napotki ministrstva za izobraževanje v zvezi z ugotovljenimi primeri okužb z novim koronavirusom na severu Italije in v krajih, kjer je ta virus trenutno bolj razširjen, so na Univerzi v Ljubljani, da ne bi prišlo do zapletov pri izvajanju aktivnosti, sprejeli prve ukrepe za omejitev širjenja virusa.
Vse zaposlene, sodelavce in študente, ki so se v zadnjih 10 dneh zadrževali na severu Italije ali pa so bili v krajih, kjer je znano, da obstaja epidemija koronavirusa, so pozvali, naj naslednjih 14 dni ostanejo doma ne glede na svoje počutje.
Kot kritične italijanske kraje Univerza v Ljubljani omenja Casalpusterlengo, Codogno, Castiglione d’Adda, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano in okolico kraja Vo' Euganeo v provinci Padova.
Če se bodo pri kom v tem času pojavili znaki, ki kažejo na okužbo s koronavirusom, morajo o tem po telefonu ali elektronski pošti obvestiti svojega izbranega zdravnika. Če v 14 dneh ne boste zboleli, se lahko vrnete v službo oziroma k pouku, so še zapisali na Univerzi v Ljubljani.
Svetujejo tudi, da zaposleni obvestijo študente, profesorje ali poslovne partnerje iz bolj ogroženih držav, da svoj obisk do nadaljnjega odložijo.
Ministrstvo za izobraževanje je sicer včeraj vrtcem, šolam, univerzam in raziskovalnim institutom poslalo prva priporočila glede koronavirusa. "Najpomembnejše je, da ravnamo preudarno, po premisleku in predvsem brez panike," je na Twitterju sporočil minister Jernej Pikalo. Na ljubljanski ekonomski fakulteti se sprašujejo celo o smiselnosti začasnega zaprtja.
Kot so v sporočilu za javnost zapisali na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, so zaradi velikega števila klicev študentov, staršev študentov na izmenjavi in zaradi zaprtja partnerskih univerz v sosednji Italiji zaprosili ministrstvo za zdravje in NIZJ za protokol ravnanja v zvezi s koronavirusom. Sprašujejo tudi o smiselnosti začasnega zaprtja fakultete glede na njihovo daleč največjo mednarodno izpostavljenost zaradi tako velikega števila vpisanih tujih študentov.
Kot so navedli, so mednarodna poslovna šola z največjim številom tujih študentov v Sloveniji. "Na fakulteti se ves čas izobražuje okoli 1000 študentov iz več kot 75 držav sveta. Med njimi so tudi študentje iz Kitajske, Italije in drugih držav z visoko stopnjo okuženosti z virusom COVID-19," so opozorili.
Sicer pa širjenje novega koronavirusa ali strah pred njim že vpliva na nekatere procese tudi v izobraževalnih ustanovah. Tako so na koprski Fakulteti za management Univerze na Primorskem davi odpovedali nekaj predavanj. Na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu pa so za nedoločen čas prestavili zagon superračunalnika Trdina.
Tudi Gimnazija Bežigrad je zaradi preventivnih ukrepov pri preprečevanju okužbe z novim koronavirusom do nadaljnjega odpovedala za danes napovedano srečanje staršev drugih letnikov. Na ljubljanski Gimnaziji Poljane so odpovedali za marec načrtovane mednarodne izmenjave z Italijo ter aprilske strokovne ekskurzije v Rim in zamejstvo.
Oba suma na koronavirus v UKC Maribor ovržena
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so v ponedeljek zabeležili sum na okužbo z novim koronavirusom pri dveh osebah, vendar so sum s testiranjem ovrgli. Oba testa sta bila negativna, je danes za STA povedal predstavnik uprave kliničnega centra Janez Lencl. Iz previdnosti so prepovedali vse obiske v UKC Maribor.
"V UKC Maribor trenutno ni nikogar s potrjeno okužbo s tem virusom," je povedal vodja centra za odnose z javnostmi in marketing Lencl. Za popolno prepoved obiskov v kliničnem centru so se odločili predvsem zaradi pojava virusa v Italiji. "Za to smo se odločili iz čisto preventivnih razlogov," je pojasnil.
Kot je dejal, so se na morebiten izbruh bolezni pripravljali že prej, minuli konec tedna, ko se je novi koronavirus pojavil v Italiji, pa so intenzivirali priprave. Zaradi bližine okužb je namreč večja verjetnost, da se virus pojavi tudi v Sloveniji.
Že v prejšnjih tednih so v UKC Maribor zabeležili nekaj posamičnih sumov na okužbo s sars-cov-2, a so bili v vseh primerih testi negativni. Lencl to pripisuje večji ozaveščenosti in posledično večji občutljivosti javnosti o nevarnosti okužbe. Obenem zagotavlja, da so v kliničnem centru ustrezno pripravljeni na morebiten izbruh bolezni.
Zdravstvenim delavcem ob sumu okužbe s koronavirusom na voljo podrobna navodila
Za epidemiologe so na NIJZ pripravili obrazca epidemiološke ankete in seznama kontaktov ter primer obvestila osebam, ki so bile v stiku z bolnikom. Bolnišnice pri pripravi protokola izhajajo iz doslednega upoštevanje navodil NIJZ o obravnavi oseb s sumom na okužbo s koronavirusom, vanj pa vnesejo svoje posebnosti. S protokolom nato seznanijo zdravstvene domove in koncesionarje.
Temu so sledili tudi v Splošni bolnišnici Celje, iz katere so se danes oglasili s sporočilom za javnost. Pojasnili so, da morajo zdravstveni domovi in koncesionarji v primeru potrebe po napotitvi bolnika s sumom na okužbo na sekundarni nivo obvezno najaviti prihod odraslega bolnika na telefonsko številko infektologa v urgentni infekcijski ambulanti, ki je 030 203 897.
Če gre za otroka ali mladostnika je obvezna najava prihoda bolnika na telefonsko število pediatra v pediatričnem urgentnem centru, ki je 030 203 886. Vse bolnike, tako otroke kot odrasle, pa napotijo na vhod številka 18, ki je na desni strani vhoda v celjski urgentni center. Ko vstopijo v čakalnico, morajo počakati na poziv zdravstvenih delavcev.
"Vsi pacienti, otroci in odrasli, ki nimajo možnosti za pregled pri izbranem osebnem zdravniku ali izbranem pediatru, napovedo svoj prihod v Urgentni center Celje na zgoraj navedeni telefonski številki in vstopijo v urgentni center na vhodu številka 18, kjer v čakalnici počakajo na poziv," so še zapisali v bolnišnici.
Bruselj odredil delo od doma vsem, ki so bili na območju okužb
Evropski parlament je za zaposlene, ki so bili v zadnjih 14 dneh na območjih, kjer so potrdili okužbe z novim koronavirusom, odredil delo od doma. To velja tudi za območje severne Italije.
Vodja kadrovske službe v Evropskem parlamentu Kristian Knudsen je zaposlenim svetoval, naj ostanejo v 14-dnevni samoizolaciji, če so v zadnjih dveh tednih potovali v italijanske dežele Lombardija, Piemont, Emilija - Romanja ali Benečija (Veneto), kot tudi na Kitajsko, v Hongkong, Macao, Singapur ali Južno Korejo.
V sporočilu zaposlenim, ki so ga prejeli v ponedeljek zvečer, je Knudsen zapisal, da naj ne prihajajo v Evropski parlament, tudi če ne sumijo, da so bili v stiku z domnevno okuženo osebo. Raje naj najdejo način, kako delo opravljati od doma, izhaja iz sporočila, ki ga povzemata spletna portala Politico in Euractiv.
Zaposlenim je še naročil, naj si dvakrat dnevno merijo temperaturo in če po dveh tednih ne bodo kazali simptomov okužbe, se lahko vrnejo na delovno mesto, če jim je to dovolil osebni zdravnik.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.