Slovenija

Uniforma cesarja Franca Jožefa I. spet v Ljubljani

Ljubljana, 12. 05. 2022 13.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Narodni muzej Slovenije se je po več kot pol stoletja vrnila uniforma nekdanjega avstrijskega cesarja Franca Jožefa I., ki je bila pred tem 53 let posojena Pokrajinskemu muzeju Maribor. Na ogled javnosti naj bi bila v polnem sijaju oktobra ob odprtju razstave Znameniti Slovenci in njihova odlikovanja.

Ljubljanskemu muzeju je uniformo, ki so jo izdelali leta 1907 v dunajskem podjetju dvornega krojača Anton Uzel in sin leta 1913 podaril član cesarske garde Franz Plemeniti Stefenelli. Uniforma je bila namenjena cesarju, ko je prišel v Ljubljano v nadzor garnizije. Cesar jo je nosil tudi leta 1911 na poroki avstrijskega nadvojvode Karla in Cite Burbonske-Parmske.

Uniformo, ki so jo odkrili v depoju mariborskega muzeja ob pripravah na omenjeno razstavo, čaka skupno približno 500 ur konservatorskega dela.

Na današnji predstavitvi uniforme za slovenske medije je direktor Narodnega muzeja Pavel Car pojasnil, da je bila uniforma, ko je nanjo naletel v Mariboru, že pripravljena, da bi jo vrnili v Ljubljano, prav na podlagi neobičajnih kombinacij zank za odlikovanja na uniformi pa se je kmalu začel postopek potrjevanja ugotovitve, da gre za uniformo avstrijskega cesarja. Kot je še povedal na predstavitvi, so odlikovanja, ki sodijo k uniformi, na Dunaju, a po njegovih besedah ni možnosti, da bi jih pridobil slovenski muzej.

Raziskovanja zgodovine uniforme se je lotil vodja oddelka za zgodovino in uporabno umetnost Narodnega muzeja Slovenije Darko Knez. V arhivskih dokumentih je med drugim našel zapise, da je Stefenelli cesarjevo uniformo podaril takratnemu Kranjskemu deželnemu muzeju, predhodniku Narodnega muzeju Slovenije. Ker je bil Stefenelli član cesarske garde, po besedah Kneza ni bilo nič nenavadnega, da je od cesarja dobil kaj v dar. Zakaj je Stefenelli, ki je bil iz avstrijskega Gradca, uniformo podaril prav ljubljanskem muzeju, ni znano, razlog morda tiči v tem, da se je rodil v Ljubljani, je še povedal.

Kustos Muzeja novejše zgodovine Slovenije Marko Ličina je med drugim pojasnil, da manšete in hlače uniforme kažejo, da gre za paradno uniformo nemškega polka skupne avstro-ogrske vojske. Narejena je iz najboljših materialov, našita ušesca za odlikovanja in vrvice za nošnjo pa odgovarjajo odlikovanjem Franca Jožefa I., ki je leta 1848 postal tudi polkovnik 1. polka.

Konservatorka-restavratorka Eva Ilec iz Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož je pojasnila, da je zaradi zelo poškodovane krhke svilene podloge konservatorsko delo zelo zahtevno. Napovedala je še, da bodo opravili tudi dodatne analize niti in gumbov uniforme, saj zaenkrat še ne morejo potrditi, da so zares pozlačeni.

Franc Jožef I. je postal avstrijski cesar 2. decembra 1848. Na čelu avstro-ogrske monarhije je bil skoraj polnih 68 let, do svoje smrti 21. novembra 1916.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

deeexit
12. 05. 2022 14.35
+1
G8J
12. 05. 2022 14.22
+1
Važno da ima Zokiland kaj za pokazati... Se ne čudim če bi v PMS končala...
flojdi
12. 05. 2022 14.15
... kje pa lahko vidim gate marije terezije
pravica1
12. 05. 2022 13.59
+0
Zelo zanimivo! Nisem vedel, da hranimo takšno uniformo pri nas. Definitivno pa se z njo ukvarjajo pravi ljudje.