Med nedavnimi neurji je bilo po oceni Zavoda za gozdove po Sloveniji močno poškodovanih 8.700 hektarjev, uničenih pa 570 hektarjev gozdov. Poškodovanega je bilo skupno 437.000 kubičnih metrov drevja, natančnejšo oceno pa bodo dobili po pripravi projektov sanacije.
Z ljubljanske območne enote omenjenega zavoda so sporočili, da bo tako gozdove kot gozdne ceste potrebno čim prej sanirati. Zaradi nevarnosti namnožitve podlubnikov morajo najprej sanirati poškodovane gozdove iglavcev. Zavod lastnike poškodovanih gozdov poziva, naj se čim prej obrnejo na pristojne krajevne enote zavoda za gozdove.
Opozarjajo tudi na previdnost pri sečnji in spravilu v poškodovanih gozdovih ter na uporabo popolne zaščitne opreme, brezhibno delujoče motorne žage in usposobljenost za delo.
Tudi rekreativci in drugi obiskovalci gozdov morajo biti pazljivi, saj je približevanje in gibanje po površinah s poškodovanim drevjem smrtno nevarno. Zavod svetuje, naj se obiskovalci poškodovanim gozdovom izogibajo.
Škoda v posameznih enotah
Na območju enote zavoda za gozdove Nazarje je bilo 13. julija poškodovanih 1.200 hektarjev gozda, pri čemer je bilo 270 hektarjev gozda popolnoma uničenih. Poškodovanih je bilo 250.000 kubičnih metrov drevja. Hudo so poškodovane tudi gozdne ceste.
Na območju ljubljanske enote Zavoda za gozdove Slovenije je bilo poškodovanih okoli 7.500 hektarjev gozda, popolno uničenih je 150. Najhuje je bilo na območju občine Kamnik, kjer je poškodovanih 2.500 hektarjev gozda, od tega je 15 hektarjev povsem uničenih; podrtega, izruvanega in polomljenega je 95.000 kubičnih metrov drevja. Močno so prizadeti tudi gozdovi v občinah Lukovica, Moravče in Komenda, kjer je na 2350 hektarjih površine poškodovanih še 8000 kubičnih metrov drevja.
Na območju občin Medvode in Vodice je močno poškodovanih 1.300 hektarjev gozda, v njih pa je podrtih, izruvanih in polomljenih 10.000 kubičnih metrov drevja. V občinah Domžale in Mengeš je na 4.500 hektarjih gozda poškodovanih 2.000 kubičnih metrov drevja. Na območju Litije je močno poškodovanih 200 hektarjev gozdov. Po podatkih zavoda za gozdove je na območju ljubljanske območne enote poškodovanih 175 kilometrov gozdnih cest.
Na območju Tolmina je neurje gozd poškodovalo na površini 180 hektarjev, poškodovanih pa je bilo 50.000 kubičnih metrov drevja. Na območju območne enote Murske Sobote je bilo 13. julija izruvanih in polomljenih dreves na 500 hektarjih, poškodovanih pa je bilo okoli 7.000 kubičnih metrov drevja. Na območju Kranja je bilo na 1200 hektarjih gozda poškodovanih 4.000 kubičnih metrov drevja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.