17-letna Anja Mršič, ki se je od petka borila za življenje, je danes dopoldan umrla v Kliničnem centru Ljubljana. Tragedija pred diskoteko v Spodnjih Pirničah je tako zahtevala še tretjo smrtno žrtev, potem ko na kraju dogodka ni bilo pomoči za komaj 15-letno Katarino Jeras in 17-letno Natalijo Bencan.
Kot smo že poročali, se je v petek okoli 22. ure pred lokalom Lipa zbrala množica zabave željnih obiskovalcev, ki je pod svojimi nogami poteptala skupino mladoletnikov.
Policija je dan po dogodku priprla lastnika lokala, 33-letnega Roberta Tomaža Zavašnika, po izteku 48-urnega policijskega pridržanja pa je sodišče zanj odredilo preiskovalni zapor. Proti lastniku lokala so policisti samo letos ukrepali 141-krat in napisali mandatne kazni v višini okrog 60 milijonov tolarjev. Kljub številnim prijavam in uvedenim postopkom lastnik lokala doslej še ni bil kaznovan.
"Sodišče bo poskrbelo za hitro obravnavo zahtev za sodno varstvo v skladu z Zakonom o prekrških in Sodnim redom. Redno bo spremljalo reševanje prekrškovnih zadev posebej na področju zahtev za sodno varstvo," je za 24ur.com povedala predsednica Okrajnega sodišča v Ljubljani Vesna Pavlič Pivk. "Za reševanje zahtev za sodno varstvo je že kot pomoč na oddelek za prekrške dodeljena tudi sodnica kazenskega oddelka, ki tovrstne zadeve pospešeno rešuje."
Okrepčevalnica Lipa, ki nima dovoljenja za prirejanje množičnih zabav, bi lahko dejansko obratovala le do 23. ure in zgolj na površini 73 kvadratnih metrov. Lastnik lokala je množične zabave v resnici prirejal na več sto kvadratnih metrih. Inšpekcija, ki je bila seznanjena s kršitvami, lokala kljub temu ni zaprla.
Na Natalijo spominja le še prazna otroška soba
V Mostah pri Komendi, kjer je živela 17-letna, brutalno poteptana Natalija Bencan, je danes le še prazna otroška soba. Praznina in strtost je prav tako edino, kar je za vedno ostalo njeni družini.
Prijatelji so Nataliji, ki je imela pred slabim mesecem rojstni dan, pravili Pikica, zato ker je bila tako drobna in simpatična. Njena mama pravi, da je bila deklica vedno nasmejana in do vseh ljudi pozitivna.
V četrtek, dan pred tragedijo v Pirničah, se je pokojna Natalija dogovorila s 17-letno prijateljico Anjo, da na predvečer šolskih počitnic, skupaj s prijatelji, obiščejo klub Lipa. Starši je niso mogli zadržati doma. Bila je pridna učenka in odlična hči. Prvič sta jo brez svojega spremstva pustila oditi na nočno zabavo. Tako kot številni starši sta verjela, da bo za njeno varnost poskrbljeno.
Starše je 20 minut čez drugo uro zjutraj zbudil zvonec. Pred vrati ni bila hči, ampak policija. Odpeljali so ju na sodno medicino, da identificirata svojo hči. Poškodbe so bile tako hude, kot da bi jo povozilo tovorno vozilo. Štiri dni pozneje je zaradi poškodb umrla še njena prijateljica Anja.
Šturmov zakon o aboliciji preprečil nadaljevanje postopkov
Iz podatkov Okrajnega sodišča v Ljubljani izhaja, da je bila pri sodniku za prekrške v Ljubljani v letu 2004 pravnomočno končana ena zadeva zoper Zavašnikovo podjetje Roto d.o.o. in zaradi kršitve zakona o varstvu in zdravju pri delu, kjer je bilo podjetje kaznovano z denarno kaznijo v višini 300.000 tolarjev. Zadeva je po podatkih Okrajnega sodišča v Ljubljani trenutno v izterjavi.
Sodnica, ki je obravnavala vložene predloge za uvedbo postopka proti Robertu Tomažu Zavašniku po zakonu o gostinstvu, je združila enajst zadev iz leta 2002 in 45 zadev iz leta 2003. 11. maja 2004 je sodnica izdala odločbo o prekršku zoper obdolženo pravno osebo Roto d.o.o. in jo kaznovala z denarno kaznijo 4 milijone tolarjev, Zavašnika kot odgovorno pa z denarno kaznijo 250.000 tolarjev. Na omenjeno odločbo o prekršku je bila vložena pritožba na Senat za prekrške, ki pa je zadevo v letu 2005 ustavil na podlagi zakona o aboliciji. Na podlagi zakona o aboliciji je bilo v primeru Zavašnik zavrnjenih oz. ustavljenih postopkov skupaj v 45 zadevah.
Sodnica ni začela, ali pa uspela dokončati primerov
Po končanju navedenega postopka je sodnica oktobra 2004 na podlagi novih vloženih predlogov po zakonu o gostinstvu kaznovala Roto d.o.o. z enotno denarno kaznijo 5 milijonov tolarjev, obdolženo odgovorno osebo Zavašnika pa s 400.000 tolarji. Zoper odločbo je odvetniška pisarna Vajda vložila pritožbo. Na podlagi vložene pritožbe je Višje sodišče v Ljubljani odločbo razveljavilo, tako da je sodnica lahko le še izdala odločbo o ustavitvi postopkov po zakonu o aboliciji.
Ostalih 20 zadev pa sodnica ni uspela dokončati, saj je postopek ustavila na podlagi zakona o aboliciji, v štirih zadevah pa postopka ni uvedla, tako da so bili vsi predlogi za uvedbo postopka prav tako zavrnjeni na podlagi zakona o aboliciji. Končni rezultat naporov, ki so ga sodnice za prekrške vložile v dolgoletno reševanje primerov, je torej enak ničli.