Marko Brecelj je bil kljub hudi bolezni, s katero se je boril tri leta, do zadnjega trenutka poln načrtov in idej. Prav na kulturni praznik naj bi v Ljubljani v galeriji Vžigalica zaskvotal obstoječo galerijsko postavitev s predmeti in dokumenti iz mehkoterorističnih akcij ter z odlomki iz performativne prakse glasbenih nastopov.
Znan je bil po številnih humornih provokacijah, ki jih je znal zaviti tudi v črno. Lani mu je celo uspela potegavščina, s katero je večino javnosti prepričal, da je umrl, nato pa sporočil, da bo o tem spregovoril na posthumni novinarski konferenci.
Brecelj je svojo glasbeno pot začel kot violinist v kvartetu Trije črnci in v ljubljanskem triu Krik. Leta 1974 je v sodelovanju z enim od velikanov slovenske glasbe, aranžerjem Bojanom Adamičem, izdal ploščo Cocktail, ki je prejela nagrado "Sedem sekretarjev Skoj-a". Kasneje je ustanovil skupino Buldožer, kjer je deloval kot pisec in pevec. S ploščo "Pljuni istini u oči" je skupina zaslovela v nekdanji SFRJ, Brecelj pa je postal eden vidnejših predstavnikov jugoslovanskega rocka v 70. in 80. letih.
V nadaljevanju kariere je izdal več kantavtorskih albumov in sodeloval s številnimi glasbeniki in glasbenimi skupinami.
Po letu 1981 je dolga leta vodil Mladinski, kulturni, socialni in multimedijski center v Kopru, do njegove ukinitve leta 2015. Kot vodja stranke Akacije je kandidiral na več lokalnih volitvah in bil izvoljen v koprski mestni svet. Izvedel je vrsto "mehkoterorističnih" akcij. Leta 2020 je prejel slovensko glasbeno nagrado zlato piščal za življenjsko delo, leta 2019 pa Ježkovo nagrado RTV Slovenija.
"S svojim na videz pobalinskim nastopaštvom vnese v rutino performativnega dogodka motnjo, njegov potek se paralaktično odkloni od načrtovane smeri oziroma poti, rezultat je, po vsem sodeč, negotovost in rahlo nelagodje prisotnih. V tem je morda najmočnejši estetski, etični in politični dosežek Brecljeve performativne aktivnosti: s svojimi simbolnimi akcijami, ki so hkrati tudi povsem konkretne, opozori na določeno motnjo, diskonsenz, disruptnost v družbenem in političnem funkcioniranju, brez verbalnega angažmaja," je med drugim pisalo v utemeljitvi Ježkove nagrade.
V prijavi predloga, da Breclju leta 2019 podelijo Prešernovo nagrado za življenjsko delo, ki je ni prejel, je Peter Tomaž Dobrila med drugim zapisal: "Idejni vodja ter nosilni izvajalec želi s predstavitvijo mehkoterorističnih akcij zabavno nagovarjati vse generacije, naj v svojih okoljih rušijo dušečo prevlado korektnega vedenja in izražanja, s katerim Sistem varuje svojo prevlado in zakriva surovo jedro lastnega uničevalnega in nasilnega bistva."
"Naj naredi malo reda tam, kamor gre"
Vest o smrti Marka Breclja je sprožila številne odzive njegovih glasbenih kolegov in somišljenikov. Nekateri na Facebooku in Twitterju delijo skupne anekdote, drugi pesmi in fotografije, vsi pa se strinjajo, da je odšla legenda.
"Telo Marka Breclja se je utrudilo, a prepričane smo, da bo njegov duh, ulovljen na plošči Cocktail, albumih Pljuni istini u oči in Zabranjeno plakatirati, ki ju je naredil z Buldožerjem, s Samospevi, zapuščino dua Zlatni zubi in benda Javna vaja ter vsem ostalim, kar je ustvaril izven glasbe, še naprej provokativno, malce porogljivo in nepredvidljivo drezal, da pljuvamo resničnosti v oči, ko je to potrebno, da se ne sprijaznimo z družbenimi gabariti, ki jemljejo človeku dostojanstvo, in ne pristajamo na kakršenkoli derivat fašizma. Marko, hvala ti, da si po dobrih treh mesecih od ustanovitve ŽPZ Kombinat imel toliko zaupanja v nas, da si nas gostil na Kopergroundu," so zapisale predstavnice zbora Kombinat.
"Marka Breclja sem spoznal že kot srednješolec, ko nam je prišel v Krško igrati za silvestrsko zabavo. Ko me je leta 2012 poklical z željo, da bi v Cankarjevem domu izvedel enotedensko Brecljevanje s prenočevanjem na terasi Kluba CD, verjetno še sam ni verjel, da bo lahko v celoti, tako kot si je zamislil, mehko teroriziral celotno hišo, vse zaposlene z obiskovalci vred. Potem je izvedel še Torej v Vršac in zadnje dejanje Večkrat me je veselilo, v Klubu CD, 12. aprila 2019," je za STA zapisal vodja programa jazza in glasb sveta Bogdan Benigar.
In še: "Bil je kompleksna, večplastna osebnost z izrazito karizmo, kar je vsakodnevno izražal skozi svojevrstno umetnost kreiranja in bivanja. Zavestno je zahteval na videz nemogoče, da bi lahko udejanjil vse mogoče. Ko se je soočil z iskrenostjo, spoštljivostjo in fair plačilom, je vračal z obrestmi presežkov. Imel sem srečo, da me je povabil in sprejel v domačem okolju. Nocoj, v njegovo čast, pijem večni Brecljev Cocktail!"
Brecljev dolgoletni prijatelj Armando Šturman, glasbeni urednik na Radiu Koper, je na spletni strani radia med drugim zapisal, da "priletnega parazita, WC direktorja koprskega MKSMMC-ja z več desetletnim stažem, dobrosrčneža, širokodušneža je kimoglavo mnoštvo raje ne, če pa že - podiralno podpiralo. Vzrok temu tiči v njegovem življenjskem spoznanju, da je, kot je menil, zorenje samostojno razmišljujočih ljudi najbolj dragocen mikrobiotičen proces, ki se v družbi premalo ceni. V družbi je navidezno podpiran, v resnici pa zatiran". "Bil je bik, Marko Brecelj. In čeprav je ril kot za stavo, si ni dovolil postati vol," je zapisal Šturman.
Režiser in aktivist Jaša Jenull je zapisal: "Umrl je narodni heroj angažiranega kulturnega ustvarjanja in velikan slovenskega kantavtorstva Marko Brecelj. Slava mu! Na današnjem protestu bo Jani Kovačič izvedel njegovo Parado." Glasbeni kolega Drago Mislej - Mef je zapisal: "Naj mu bo vse dobro in naj naredi malo reda tam, kamor gre."
Slikar in pisatelj Arjan Pregl je parafraziral njegov verz: "Šel je daleč od tod, daleč od mafije. Srečno pot, Marko Brecelj."
Ilustrator in stripar Iztok Sitar je objavil: "Marko Brecelj je odšel v večna lovišča. Zadnjič sva se videla pred letom in pol, ko smo pri njemu doma pekli ribe. Zdaj sta spet skupaj s Feom (Ivan Volarič - Feo)."
Vlado Kreslin se je spomnil skupnih glasbenih trenutkov: "Velik užitek, čast in privilegij biti na odru z Markom Brecljem" in k objavi dodal skupno fotografijo nastopa.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.