Zaradi hudih bolečin v prsih je 48-letni delavec iz Makedonije obiskal nujno medicinsko pomoč v Ljubljani. Tam ga je medicinski tehnik sprejel in najprej preveril, ali ima delavec ustrezno zdravstveno zavarovanje.
Zavarovanja delavec ni imel, zdravstveni tehnik pa mu je pojasnil, da bo v primeru, če se izkaže, da pregled ni bil nujen, moral plačati od 20 do 100 evrov. Delavec si teh stroškov ni mogel privoščiti. Tuji delavci namreč večino svojega denarja pošljejo svojim družinam v domovino. Preostanek denarja pa je tudi ta 48-letnik namenil za sobo v hotelu Lipa, kamor je po 12 urah dela v pekarni prišel le prespat. In po tem izračunu si ni mogel privoščiti dodatnih evrov za pregled in je odšel domov. Nekaj ur pozneje je v svoji sobi v hotelu Lipa umrl.
Njegov novi delodajalec Imer Berisha pojasnjuje, da mu je umrli povedal, da nima urejenega zdravstvenega zavarovanja in da ga lahko obravnavajo samo, če plača. Ker se je bal, da bi moral plačati 100 evrov, se je raje odločil oditi, pojasnjuje predstojnica splošne nujne medicinske pomoči Renata Rajapaksa. “Šele takrat je namreč izvedel, da njegova zdravstvena kartica ni več veljavna,” še pravi in dodaja, da delavec ni vedel, da je nujna medicinska pomoč zastonj. Zdravstveni tehnik, ki ga je sprejel, pa ga v bolnišnici ni zadržal. Delavec bi moral plačati le, če pregled ne bi bil nujen. Nujna pomoč je namreč zastonj. “Mi pacienta ne bi odklonili, sploh ne,” je še dejala.
Ko je izvedel, da njegova kartica ni veljavna, se je po pripovedovanju predstojnice razjezil in odšel domov, do zdravnika pa sploh ni prišel. “Pacient v bistvu sploh ni vedel, da ni bil zavarovan in to je bilo presenečenje zanj, in morda ni vedel, kako bi ukrepal,” še dodaja.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.