Slovenija

Kučan o smrti Janeza Stanovnika: Odšla je ena najsvetlejših osebnosti njegove generacije

Ljubljana, 31. 01. 2020 14.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V 98. letu starosti je umrl Janez Stanovnik, nekdanji predsednik Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB). V letih 1984–1988 je bil član predsedstva SR Slovenije, od 1988 do 1990 pa predsednik predsedstva SR Slovenije.

V 98. letu starosti je umrl Janez Stanovnik, slovenski politik in dolgoletni predsednik ZZB NOB.

Janez Stanovnik
Janez Stanovnik FOTO: Bobo

Janez Stanovnik je nosilec partizanske spomenice 1941. Po drugi svetovni vojni je delal v zvezni vladi, jugoslovanski diplomaciji in Združenih narodih. Krajši čas je bil tudi dekan Ekonomske fakultete. Po službi v Združenih narodih se je sredi osemdesetih let vrnil v Slovenijo.

Kdo je bil Janez Stanovnik, preberite tukaj.

V letih 1984–1988 je bil član predsedstva Socialistične republike Slovenije, od 1988 do 1990 pa predsednik predsedstva SR Slovenije. Od leta 2003 do 2013 je bil predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije. Odtlej je njen častni predsednik.

Stanovnik je v svojem življenju dobil tudi več odlikovanj ter postal častni meščan Ljubljane.

Janez Stanovnik
Janez Stanovnik FOTO: Bobo

Pahor: Slovencem bo ostal v spominu kot pomembna osebnost njegovega časa

V državi se vrstijo odzivi na njegovo smrt. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je poslal sožalno pismo družini Janeza Stanovnika.

Predsednik Pahor je v sožalnem pismu med drugim zapisal, da bo Janez Stanovnik "Slovencem ostal v spominu kot pomembna osebnost njegovega časa, kot partizan, močno značajna osebnost, zvesta svojim prepričanjem, a odprtega duha in srca".

Tudi po besedah nekdanjega predsednika republike Milana Kučana se je poslovil velik človek. "Z Janezom Stanovnikom je odšla ena najsvetlejših osebnosti njegove generacije, ki se je v vseh prelomnih trenutkih razburkanega 20. stoletja brez omahovanja postavila za svobodo slovenskega naroda, za pravico, enakopravnost in solidarnost, za spoštovanje dostojanstva človeka," je zapisal Kučan.

Za obrambo teh vrednot je po Kučanovih besedah žrtvoval svojo mladost in vse svoje zrelo življenje, ustvaril je trdne temelje, na katerih je bilo mogoče zgraditi samostojno slovensko državo. "Janez Stanovnik je bil eden poslednjih pričevalcev, udeleženec in aktivni snovalec prelomnih dogodkov na tem preizkušenj in zahtevnih odločitev polnem potovanju svojega naroda skozi čase, v katerih se je odločalo o njegovem obstoju in prihodnosti. Bil je iskalec in borec, ni se vdal in ni se umikal pred težavami in nevarnostmi. Bilo mi je v čast delati z njim," je zapisal Kučan.

Predsednik državnega zbora in Socialnih demokratov Dejan Židan pa je spomnil, da je bil Stanovnik predsednik predsedstva SRS na vrhuncu demokratičnih sprememb. "Vse svoje življenje je kot partizan, diplomat, ekonomist in politik zagovarjal vrednote narodnoosvobodilnega boja in jih razumel kot ključen del naše nacionalne identitete in samozavesti," je objavil na družbenem omrežju Twitter.

Socialni demokrati so ob njegovi smrti izrekli sožalje njegovi družini in svojcem, vsem državljankam in državljanom ter borkam in borcem NOB.

Še en nekdanji predsednik ZZB NOB, ki je zvezo vodil za Stanovnikom, Tit Turnšek, pa je povedal, da se ga bo spominjal kot prijatelja, kot predsednika zveze in kot človeka, ki je bil zelo inteligenten.

Sožalje je predsedniku ZZB NOB Marijanu Križmanu in preko njega Stanovnikovi družini izrazila tudi predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze Ksenija Dobrila. Kot je zapisala predsednica ene od dveh krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, smo z njegovim odhodom izgubili velikega človeka, enega poslednjih pričevalcev grozot nacifašističenega zatiranja.

"Za seboj pušča neizbrisno sled. Njegova pokončna drža in zvestoba plemenitim vrednotam odporništva ter ljubezen do svojega naroda naj bodo za svetel zgled vsem nam," je poudarila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1