V 73. letu starosti je danes umrl France Tomšič, ena pomembnih oseb v času osamosvajanja Slovenije. Bil je prvi predsednik Socialdemokratske zveze Slovenije, predhodnice sedanje SDS, in ustanovitelj novega sindikata Neodvisnost.
Socialdemokratska zveza Slovenije je bila ustanovljena 16. februarja 1989 v Cankarjevem domu. Tomšič je bil prvi predsednik te stranke, novembra 1989 pa ga je zamenjal Jože Pučnik. Istega leta se je na prvem kongresu preimenovala iz zveze v stranko, Socialdemokratska stranka Slovenije, in kasneje v SDS.
Tomšič je 9. decembra 1987 zaradi nizkih plač organiziral tudi spontano stavko delavcev v Litostroju. Litostrojski delavci so na ta dan demonstrirali pred republiško skupščino in nato vdrli v Cankarjev dom, kjer so izvolili redni stavkovni odbor in "izglasovali nezaupnico režimskemu sindikatu". Takrat je tudi predlagal ustanovitev Socialdemokratske zveze.
Predsednik Neodvisnosti ljubljanske regije Edvard Kržišnik, ki se je Tomšiču pridružil že na samem začetku, je dejal, da "brez Tomšiča Neodvisnosti ne bi bilo". "Neodvisnost je bila ustanovljena 30. marca 1990, kot prva demokratična sindikalna centrala, in tako začrtala pot sindikalnemu pluralizmu in demokraciji," je še pojasnil Kržišnik.
Tomšič je kot prvi predsednik konfederacije KNSS - Neodvisnost centralo uspešno vodil vse do leta 1997.
Rupel: Tomšič je bil utelešenje slovenskega delavstva
"Če je Oman predstavljal kmečki stan in če sem jaz zastopal kulturniško inteligenco, je bil Tomšič utelešenje slovenskega delavstva," je na spletni strani SDS v odzivu na Tomšičevo smrt zapisal Dimitrij Rupel. V nasprotju z vladajočimi politiki, ki so se sklicevali na delavske interese in bolj ali manj zlorabljali govorico industrijskega ljudstva, je bil Tomšič pravi delavski, sindikalni, zares socialno-demokratski voditelj, je še zapisal.
Tomšič je bil po besedah prvega predsednika Slovenske demokratične zveze zvest pripadnik slovenski pomladi, aktivist, domoljub, resnicoljub, demokrat in prijatelj ljudi v stiski. "Prav bi bilo, ko bi se tega spomnili tisti, ki imenujejo ulice in trge z imeni časa in režima, ki je bil odpravljen v slovenski pomladi, tudi s pomočjo Franceta Tomšiča," še piše Rupel.
Kot so zapisali na spletni strani SDS, je konec 80. let berlinski zid začel pokati tudi v Ljubljani, med prvimi akterji teh zgodovinskih dogodkov pa je bil prav ustanovitelj in prvi predsednik Socialdemokratske zveze Slovenije France Tomšič.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.