
Slovenija želi v naslednjih desetih do petnajstih letih postati ena najuspešnejših držav na svetu, z najboljšim okoljem za življenje, blaginjo in rast prihodnjih generacij ter popolnim ravnovesjem med gospodarsko učinkovitostjo, socialno pravičnostjo in varovanjem okolja, je ob 15. obletnici osamosvojitve dejal premier Janez Janša.
Kot pomemben mejnik v razvoju Slovenije je predsednik vlade izpostavil prevzem skupne evropske valute evro. "Nedavna odločitev Evropskega sveta, da je Slovenija izpolnila vse pogoje za prevzem evra z januarjem 2007, je eno najlepših možnih daril ob našem 15. rojstnem dnevu," je poudaril.
Porasta cen ob uvedbi evra ne pričakuje
Pri tem je Janša izpostavil, da ob vstopu v evroobmočje ne pričakuje občutnega porasta cen. Kot je dejal, je vlada sprejela vrsto korakov, da bi to preprečila, obenem pa pričakuje, da bodo vsi vpleteni v ta proces ravnali odgovorno. "Opozorila Evropske komisije jemljemo resno in prepričan sem, da bomo potencialne negativne učinke te menjave zmanjšali na minimum," je poudaril.
Spregovoril je tudi o napovedanem umiku belgijske skupine KBC iz Nove Ljubljanske banke (NLB) in poudaril, da gre za poslovno odločitev. "Še vedno mi niso znani vsi razlogi, zakaj je do te odločitve prišlo," je dejal. "Če bo pri tem ostalo, obžalujemo, ne bo pa to ne za banko ne za slovenski bančni sistem kakšna velika katastrofa."

Po Janševih besedah je namreč za nadaljnjo privatizacijo slovenskega bančnega sektorja veliko interesentov, kar dokazuje, da poteza KBC "ni odgnala nikogar".
Še o enotni davčni stopnji in odnosih s Hrvaško
Glede morebitne uvedbe enotne davčne stopnje premier ni dal dokončnih odgovorov. “Ali bomo povsod ali samo ponekod uvedli enotno davčno stopnjo, je prezgodaj govoriti. To ni ključno strateško vprašanje” je dejal. “V kolikor bodo izračuni pokazali, da je mogoče iste cilje doseči po drugih poteh, ki so bili v propagandni vojni proti reformam manj diskreditirani, bomo izbrali te poti.”
Na vprašanje, ali bo Slovenija pogojevala vstop Hrvaške v Evropsko unijo z rešitvijo dvostranskih vprašanj, je spomnil na nekatere pogoje, ki jih mora sosednja država izpolniti. “Dobri medsosedski odnosi niso zapisani v kakšen bilateralni slovensko-hrvaški dokument, morda tudi, ampak zagotovo ne v smislu kriterijev. Zapisani so v zaključkih evropskega sveta, najvišjega organa Evropske unije,” je poudaril. “To ni odnos Slovenija-Hrvaška, to je odnos Hrvaška-Evropska unija.”
Slovesno v soboto
Osrednja državna slovesnost ob dnevu državnosti bo sicer potekala na predvečer državnega praznika, v soboto na Trgu republike v Ljubljani. Proslava se bo začela ob 21.15, pred tem pa bo potekal spremljevalni program ter ob 19.30 slavnostna seja državnega zbora, ki se bo prenašala tudi na velikem ekranu na Trgu republike.

Po besedah prirediteljev bo zasnovana kot replika izvirne prireditve 26. junija 1991 in bo mešanica vseh umetnosti, od visoke do popularne kulture. Zaključila se bo z ognjemetom s strehe državnega zbora ter nato z ljubljanskega gradu, so sporočili iz urada vlade za informiranje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.