
Antibiotik kloramfenikol pri nas najdemo samo v Krkinem proizvodu, za lokalno uporabo v mazilu za oči z imenom kloramfenikol. Večino ga prodajo v tujino, pri nas ga lahko dobite le z zdravniškim receptom. Za bolnišnično zdravljenje ga pri hudih okužbah za reševanje življenj uvozijo iz tujine. "Do tega trenutka nimamo informacije, da bi šlo za umik zdravil s kloramfenikolom. Smo tudi v stalnem kontaktu z Uradom RS za zdravila in tudi z njihove strani nismo dobili potrditve, da naj bi se zdravila, ki vsebujejo kloramfenikol, umaknila tudi za t. i. humano uporabo," pojasnjuje predsednica Lekarniške zbornice Slovenije, Andreja Čufar.

Kmetijski minister But je po prepovedi uporabe dermospreja N in konzervansa azidiola zdravstvenemu ministru Dušanu Kebru predlagal popolno začasno prepoved uporabe kloramfenikola tudi v medicini, za zdravljenje ljudi. V kabinetu ministra za zdravje preuranjenih izjav ne želijo dajati, drži pa, da bo morala biti odločitev o prepovedi, če bo uresničena, podkrepljena z zelo trdnimi strokovnimi argumenti.
Na eni strani prepovedana snov v mleku, vsaj po mnenju zdravstvene stroke, na drugi strani prinese več koristi kot slabih učinkov, saj se, razen v redkih primerih, uporablja v zelo majhnih odmerkih.
"Ponavadi so tovrstni umiki boleči za tiste paciente, ki nimajo več dostopa do tega zdravila. Treba je uredit terapijo z ustreznimi drugimi zdravili, ki vedno niso dostopna," dodaja Stanislav Primožič, direktor Urada RS za zdravila. Tu pa lahko nastopi druga težava pri alternativnih, nadomestnih antibiotikih. Namreč ni nujno, da bodo ti res učinkoviti.