Premier Borut Pahor je sporočil, da se je ob robu vrha EU s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem in predsednikom britanske vlade Davidom Cameronom pogovarjal o umiku slovenske vojske iz Afganistana.
Premier je sicer po koncu vrha EU povedal, da ostaja pri tem, kar je bilo dogovorjeno na vladi in kar je v četrtek že pojasnil, torej da so sklenili, da začnejo pogovore z zavezniki ter z domačo politično ter širšo javnostjo o umiku slovenskih vojakov in vojakinj iz Afganistana. "Moja želja je, da bi ugotovili, kako lahko Slovenija opravi pričakovane naloge, ki jih je dobila s strani mednarodne skupnosti, v nekem razumnem roku in potem varno, ker je to dogovorjeno z zavezniki, tudi pripelje vse naše pripadnike slovenske vojske domov – čim prej," je pojasnil.
Ob tem je dodal, da pri tem med njim in obrambno ministrico Ljubico Jelušič ni razlik. Ministrica je sicer ocenila, da bi bil umik slovenskih vojakov iz Afganistana že letos oktobra, kot je včeraj na novinarski konferenci po seji vlade nakazal premier Pahor, preuranjen.
Pahor je v povezavi s tem dejal, da je javnost očitno dobila napačen vtis, da je bil določen konkreten datum, kar po njegovih besedah ni res, saj so zgolj začeli z resnimi pogovori o tem, da se slovenski vojaki čim prej umaknejo iz Afganistana v skladu z dogovorom z zavezniki in poslanci v državnem zboru.
Jelušičeva: Na seji vlade o umiku nismo govorili
Jelušičeva Pahorjevih včerajšnjih napovedi ni komentirala, je pa zatrdila, da se na seji vlade o tem niso pogovarjali. Govorili so o stanju v deželi pod Hindukušem ter se pri tem seznanili z napovedmi ameriškega predsednika Baracka Obame o delnem umiku 10.000 ameriških vojakov letos poleti, je pojasnila. Glede morebitnega slovenskega umika iz Afganistana pa niso razpravljali, je zatrdila ministrica.
Tako še vedno velja sklep vlade iz decembra 2009, s katerim se je Slovenija odločila za prevzem lastne skupine za mentoriranje bataljona afganistanske vojske (OMLT) z oktobrom 2010, misija pa naj bi trajala štiri polletne rotacije z vmesnim premislekom in temeljito analizo stanja po dveh rotacijah. To torej pomeni, da bo oktobra letos, ko se bo iztekla druga rotacija OMLT, morala biti opravljena analiza stanja v Afganistanu, zaključek aktivnosti v okviru te misije pa je predviden za oktober prihodnje leto, je večkrat poudarila ministrica.
Če bi se umaknili že oktobra letos, to nikakor ne bi bilo usklajeno z zavezniki, saj se na primer ameriški vojaki, ki so del slovenske skupine OMLT, že pripravljajo s tretjo slovensko skupino, je dejala Jelušičeva. "Vojska ne more kar oditi, kot da bi se pritisnilo na gumb," je dejala in menila, da dobri trije meseci zagotovo niso dovolj za priprave.
Poleg tega bi bil tak hiter umik verjetno tudi drag, je še menila ministrica. Slovenska vojska bi namreč morala zanj poskrbeti sama, brez sodelovanja zaveznikov, kakor bo to verjetno potekalo oktobra prihodnje leto. In če bi bil morda umik samih vojakov še možen relativno hitro, pa bi bil umik oborožitve in opreme težavnejši. Škoda pa bi bilo, če bi relativno novo in moderno opremo kar pustili, je zaključila ministrica.
V Zares ogorčeni nad ministrico
V poslanski skupini Zares so podprli "javno izražen namen predsednika vlade Boruta Pahorja, da Slovenija predčasno umakne svoje vojake iz Afganistana", ogorčeni pa so nad izjavo Jelušičeve, da bi to bilo preuranjeno. "Ob tako različnih pogledih na vlogo Slovenije v Afganistanu pričakujemo, da izrečene besede predsednika vlade ne bodo zgolj obvisele v zraku, temveč da bo izrečenemu sledil konkreten korak vlade oziroma predčasen zaključek sodelovanja naših vojakov v OMLT v Afganistanu," je v izjavi za javnost zapisal vodja poslanske skupine Franco Juri.
Kot je dodal, v stranki podobno kot ZDA in nekateri zavezniki, ki prav tako napovedujejo umik ali pa so se že umaknili, menijo, "da je edina pot do trajnega miru umik tujih okupacijskih sil in politični dialog med vlado, talibani in ostalimi akterji v Afganistanu".
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.