Poslanci se bodo seznanili s poročilom o okolju v RS v letu 2009, ki ga pripravlja vlada, in poročilom nevladne organizacije Umanotere Ogledalo Vladi 2010.
Umanotera v poročilu ugotavlja, da je razkorak med predvolilnimi obljubami in zakonodajo na področju varstva okolja ter trajnostnega razvoja in njihovim izvajanjem precejšen. Menijo, da bi morala vlada v drugi polovici svojega mandata zaveze vzeti bolj resno in zmanjšati implementacijski deficit. Zaradi pomanjkanja izvajanja okoljske zakonodaje pa tečejo proti Sloveniji tudi številni postopki Evropske unije.
Po ugotovitvah Umanotere je nespodbudno stanje na področju prometa, energetike in sistemov za ravnanje z okoljem, problemi pa so opazni tudi na področju odpadkov, kakovosti zraka in pri prehodu v trajnostno kmetijstvo. Umanotera je ugotovila, da se je zaradi gospodarske krize poraba energije v letu 2010 sicer zmanjšala, vendar to ni bilo zaradi ukrepov vlade.
Sicer pa je kazalnik energetske intenzivnosti visok, naraščata pa tudi število osebnih vozil na 1000 prebivalcev ter razmerje med rastjo tovornega in osebnega prometa ter rastjo BDP. Manjšata se prehranska samozadostnost in obseg kmetijskih zemljišč, obseg ekoloških kmetijskih zemljišč pa se ne povečuje. V letih 2008 in 2009 se je tudi zmanjšalo število ptic kmetijske krajine.
Po drugi strani pa se je povečala količina nastalih komunalnih odpadkov za 0,7 do 8,5 odstotka letno. Leta 2008 je znašala 453 kg na prebivalca, četrtina pa je šla v predelavo.
Pozitiven trend se kaže pri onesnaževanju voda
Pozitiven trend pa kažejo povprečne koncentracije delcev po Sloveniji, saj se je število lokacij s preseganjem mejnega števila zmanjšalo z osem na tri. Rezultati so spodbudni tudi na področju varstva okolja v razvojnem sodelovanju, sprejemu Akcijskega načrta za zeleno javno naročanje in pri podelitvi okoljevarstvenih dovoljenj industrijskim obratom. Pohvalili so tudi ministrstvo za kmetijstvo, ki je v zakonodaji upoštevalo zahtevo po prilagajanju širine varovalnega pasu pri gojenju gensko spremenjenih rastlin.
Po ugotovitvah Umanotere pozitivno izstopa tudi zmanjševanje onesnaženja voda iz gospodinjstev zaradi povečanja števila čistilnih naprav. Pozdravili pa so tudi prihajajočo nacionalno podnebno strategijo in zakon o podnebnih sprememb.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.