Slovenija

Ulična hrana je 'in', slaba hrana je 'out'

Ljubljana, 15. 06. 2024 10.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tea Šentjurc
Komentarji
19

Ulična hrana je v Ljubljani doživela pravo revolucijo. Če smo si še pred 15 leti lahko privoščili zgolj burek, kebab ali pico ter presenečeno zrli v ponudbo v drugih evropskih prestolnicah, je zdaj povsem drugače. Ljubljana se lahko povsem enakovredno kosa s ponudbo v drugih primerljivih mestih. Priprava ulične hrane pa je postala tudi bolj okoljsko odgovorna. Bolj zdrava, ampak tudi dražja.

Ulična hrana pogosto velja za nezdravo, močno predelano, ceneno in poceni hrano, ki nam nadomesti obrok, ko smo v časovni stiski ali na poti. Pa vendar ni vedno tako. "To se je drastično spremenilo. V bistvu ulična prehrana, tista prava ulična prehrana, je daleč od tega, da bi bila junk food," pravi kuharski mojster Karim Merdjadi.

Pred razcvetom bolj eksotične hrane, ki so jo bodisi s seboj prinesli priseljenci bodisi Slovenci, ki jih je navdušila na potovanjih, so na ulicah slovenskih mest prevladovali hot dogi s hrenovkami ali klobasami, ocvrt krompirček, kasneje pa kebab in pica na kose. Ampak najbolj razširjena ulična hrana pri nas pa je še vedno burek. Cena bureka v Ljubljani je večinoma tri evre na kos, ne glede na to, ali je sirov, mesni ali pica burek.

Ulična hrana je stara toliko kot prva urbana središča. Stari Grki so iz Aleksandrije prevzeli egiptovsko navado cvrtja ribic na ulici, kar se je potem razširilo tudi po mestih rimskega cesarstva. Spremenjeno, obogateno in predrugačeno. V srednjem veku so bile ulice večjih mest polne vozičkov s poceni hrano, sčasoma pa se je prav hrana revnih razvila tudi v največje kulinarične znamenitosti.

Tako kot smo se selili ljudje, so se selile tudi naše prehranjevalne navade, se mešale in dopolnjevale. In tako kot je v Nemčiji tipična ulična hrana kari klobasa, je tudi doner kebab, čeprav ne izvorno nemški, njihova nacionalna jed. Ker se je v zadnjem času močno podražil, tudi po 10 evrov ga prodajajo, so Nemci celo zahtevali ukrepanje vlade, konkretno subvencioniranje kebaba.

Ocvrte ribe in krompirček so zaščitni znak Velike Britanije, pomfrit in školjke v državah Beneluksa, surove ribe v Skandinaviji, o italijanski ponudbi hrane na ulici pa ni treba izgubljati besed, boljše verjetno ni.

Če so za vse večjo pestrost ulične hrane pri nas zaslužni priseljenci in Slovenci, ki veliko potujejo, pa se v Ljubljani hitro razvija tudi avtentična slovenska ulična hrana in visoka kulinarika v obliki ulične hrane, v prvi vrsti zaradi tedenske Odprte kuhne na Pogačarjevem trgu.

Odprta kuhna
Odprta kuhna FOTO: Odprta kuhna

Odprta kuhna je v zadnjih letih postala ena od najbolj prepoznavnih kulinaričnih dogodkov v Sloveniji. V britanskem Guardianu pa so jo s pomočjo svojih bralcev celo uvrstili med 10 najboljših dogodkov ulične prehrane na svetu. Pred 12 leti, ko se je začela, pa so le redki verjeli vanjo. To je bil čas, ko Slovenije ni zajela še niti burgermanija, pravi direktor in ustanovitelj Odprte kuhne Lior Kochavy. Sedaj pa so med najbolj priljubljenimi uličnimi prigrizki carski praženec, telečja jetrca, ocvrt piščanec, polnjene paprike in idrijske žlikrofe.

Da je visoko kakovostna ulična hrana globalno v vzponu, kažejo tudi številke. Globalna vrednost gurmanske ulične prehrane je leta 2022 znašala dobrih šest in pol milijarde evrov. Letno naj bi naraščala za skoraj šest odstotkov in do leta 2029 naj bi se po pričakovanjih povzpela na skoraj 10 milijard evrov.

Ulična hrana je postala veliko več kot hitra prehrana, povsem normalno je, da na ulicah Münchna dobimo kebab iz wagyu govedine za 35 evrov ali pa francoski taco v Parizu; gre za z ocvrtim krompirčkom nadevan taco. Ulična hrana je znova in, slaba hrana pa out.

In kot povzema Karim Merdjadi: "Ulična prehrana, reciva street food, je v Sloveniji šla na zelo visok nivo, v bistvu smo primerljivi z ostalimi državami v Evropi, pa tudi po moje po svetu. In jaz mislim, da je ulična prehrana tudi nek pokazatelj kulinarične razgledanosti v neki državi."

Kakšna je ponudba ulične hrane v prestolnici, kakšne so cene, pa tudi kako je z bolj trajnostnimi opcijami? Nocoj v Inšpektor 24UR.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

medvescak
16. 06. 2024 14.05
Pad-tai v centru zmaga
nikhrast
15. 06. 2024 21.05
-22
Rebrce in barbecue omaka gor, to je Ribfest, pozabi na kebab, kranjske, souvlaki...
Anion6anion
15. 06. 2024 20.18
Karim vrhunski kuhar , tu pa se navdušuje nad cevapi... To vse pove o njem.
anatomija
15. 06. 2024 19.38
+0
Saj je prav , da je konkurenca različne hrana . Ti prodajalci kebaba so vsi notesani in žaljivi . Že nekajkrat sem naročil svinjski kebab ( svinjino imam najraje ) pa so vedno rekli , da ga nimajo . Pa še nadirali so me naj jim ne težim . Raje naj več svinjine naredijo če jim takoj zmanjka
flojdi
15. 06. 2024 18.59
+3
.nimam pojma o tem danasnjem ulicnem futru /še vedno pa imam pred očmi" pecenico z zenfom iz kioska blizu Modne hise v lj (tam so prvi imeli tekoce stenge)...davnega nekega leta..okol 60ih
Anion6anion
15. 06. 2024 20.19
+1
Res je . Vrhunske pečenice...pogrešam jih
Nightingale
15. 06. 2024 14.50
+2
Vedno več člankov je zaklenjenih za komentarje. Musk je lepo povedal: "Moderiranje" vsebin je le lepa beseda za cenzuro...
Naiskreni
15. 06. 2024 13.45
+3
zadnjič sem jedel ulično hrano v Lj pred 10-15 leti. Šli smo po koncetu na kebab in burek pred bavarcem. Na samo srečo, sm vzel kos pice, ostali so jedli kebab z jogurtovim prelivom. Naslednji dan je bilo po novicah, da so točno v tej prodajalni našli vzorce človeške krvi in sperme v jogurtovi omaki. Nekaj let nazaj so tufi našli v luki.Koper več kot 10 let staro zamrznjeno faširano meso v luki koper namenjen za bureke in kebabe na evropskem trgu. Nisem proti ulični/fast food prehrani ampak, sem pa človek, ki je ne potrebujem. že ko pomislim na razne kebabe, mesne bureke in razne čudne varijante... mi gre na kozanje. 24.pa dela reklamo. Kot že enkrat napisano, delajte ravno kontra kar svetuje 24ur in življenje bo boljše.
škrga škrga
15. 06. 2024 14.23
+1
10-15 let nazaj, nekaj let nazaj..., članek pa opisuje ravno spremembe v ulični prehrani. Vse se spreminja, dostikrat celo na bolje...
zmerni pesimist
15. 06. 2024 13.31
+5
In vsiljujete nam še neko parado ki ni gasilska
Verus
15. 06. 2024 13.00
+12
No, ko se nasldenjič vprašate, kaj je narobe z družbo? Zaka se dogaja nasilje? ZATO - Zato, ker lahko komentiraš sendvič in burek, lahko komentirate žogo in neumnosti, ne morete pa komentirati težav v družbi, ki DOBESEDNO predstavljajo življenjsko pomembne reči. Ne morete komentirati nasilja in težave v vzgoji, ne morete komentirati pranja možganov v povezavi z Rusijo, ne morete komentirati novinarskih rac in laži.
škrga škrga
15. 06. 2024 14.26
-3
Če ne bi stalno zlivali gnojnice, bi bile tudi naštete teme še odprte za komentiranje.
devlon
15. 06. 2024 12.39
+5
Za vse, ki živite zato, da jeste in ne obratno.
KRAMPAJ
15. 06. 2024 11.37
+7
Malice po Ljubljani so tudi že dolgo časa same pogrevane jedi,pa 8 €,hvala lepa
Nebodijetreba
15. 06. 2024 11.27
+20
Škoda, da ne dovolite komentirati prispevka o nasilju med vrstniki. Starši žrtev bi vsaj imeli kje spregovoriti. Javnost žal ne ve, v katere smeri se nasilje stopnjuje in koliko le-tega se prikrije, bodisi iz strahu pred nasilneži bodisi zaradi vodstev šol, ki se ne želijo izpostavljati. Žrtve pa potem vse življenje nosijo posledice, če se ne zgodi še kaj hujšega. Prosim, dovolite komentarje.
PREDSIGNAL69
15. 06. 2024 13.39
+2
Ministrova izjava je sploh "in". Dr. Zalokarjeve pa od politikov nihče ne upošteva.
LuxVeritas
15. 06. 2024 11.27
+2
ze romovirajo bliznji vzhod, pri tej halal vladi se ni za cuditi.
geemale
15. 06. 2024 12.05
+3
blablabla.... esdeesovci nimate kaj druzga za povedat.... pa dober tek :)
škrga škrga
15. 06. 2024 14.32
+4
Če je dobro, je prav vseeno ali je halal, košer, petkov post, ali pa nedeljska goveja župca pa tenstan krompir...