Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je na novinarski konferenci Agencije za okolje (Arso) ob razglasitvi rdečega alarma za večji del države pojasnil, da je v pripravi odredba za dvig pripravljenosti celotnega sistema. V njej bo zajeto tudi določeno število pripadnikov Slovenske vojske ter priporočilo občinam, da tiste plazove, ki že zdaj ogrožajo objekte ali pomembno infrastrukturo, posebej opazujejo in po potrebi prožijo alarmni sistem.
Prebivalce poziva k upoštevanju vseh priporočil in navodil civilne zaščite. Pri tem tipu dogodka, ko v kratkem času pade veliko padavin, so sicer ukrepi zelo omejeni, pravi Šestan. "Če spremljamo radarsko sliko, ta veliko pove, je zelo ažurna in se na tak način da veliko zavarovati," pravi Šestan, ki pa poudarja, da je treba predvsem zavarovati življenja. "Naj poplavi avto, glavno, da ne poplavi šoferja," je še zaključil Šestan.
Tudi Andrej Golob z Agencije RS za okolje (Arso) je prebivalce pozval k samozaščitnemu ravnanju. "Na teh območjih pozivamo prebivalce, da danes izkoristijo za samozaščitne ukrepe. Da umaknejo svoja vozila, vrednejše predmete, in ker gre ponovno za dogodek v nočnem času, je še posebej potrebno biti pripravljen in seveda striktno upoštevati vsa navodila pristojnih služb," je opozoril hidrolog.
Direktor Geološkega zavoda Slovenije Miloš Bavec je opozoril, da je po vsej državi znatno povečana verjetnost proženja zemeljskih plazov. Posebej je opozoril na možno reaktivacijo že poškodovanih območij, ki so bila prizadeta v avgustovskih ujmah. Državljane je pozval, da naj "ne rešujejo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja".
Po besedah direktorice Direkcije za vode Neže Kodre na ogroženih območjih še vedno poteka vzpostavljanje pretočnosti strug in izvajanje ukrepov za zaščito, delo bo potekalo še do popoldneva. Nato pa bodo večino mehanizacije umaknili. Ekipe pa bodo po njenih besedah vso noč v pripravljenosti, če bo treba odpreti kakšno strugo, odmakniti material ali vzpostaviti začasen nasip. Ob tem je Kodre opozorila tudi prebivalce in občine, da je treba umakniti mehanizacijo in material s priobalnih ogroženih območij.
Opozorilo pred zadrževanjem v gozdovih ali ob gozdnem robu
Po besedah direktorja zavoda za gozdove Gregorja Daneva pa so napovedane razmere "za slovenske gozdove eden o najhujših scenarijev". Veter in deževje lahko povzroči nove vetrolome, zato vse obiskovalce poziva, naj od danes zvečer ne hodijo v gozdove, prav tako naj delavci v petek ne delajo v gozdovih. "Še posebej apeliramo na tiste, ki še imajo mehanizacijo v gozdovih, da jo do zvečer umaknejo iz gozdov," je poudaril.
Tudi na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so glede na meteorološke napovedi in opozorila pozvali "tako izvajalce dejavnosti kot tudi kmetovalce oziroma splošno javnost, da najprej zavarujejo svoja življenja in življenja bližnjih".
"Ker močni vetrovi in nalivi v večjem delu države lahko povzročijo tudi vetrolome v gozdovih, velja še opozorilo pred zadrževanjem v gozdovih ali ob gozdnem robu, kjer bi veter lahko podiral drevesa," so zapisali na ministrstvu.
Izpostavili so tudi, da Zavod za gozdove (ZGS) opozarja, da so zaradi poletnih vetrolomov in poplav gozdni sestoji lahko v velikem delu Slovenije manj stabilni. "Razrahljana tla drevesom ne nudijo trdne opore, prav tako je v gozdovih še veliko obviselih dreves po prejšnjih neurjih. Zato naj se izvajalci del v gozdovih, lastniki gozdov in obiskovalci ne zadržujejo v gozdovih ali ob gozdnem robu," so opozorili.
Opozarjajo tudi, da je treba poskrbeti tudi za živali, ki naj jih lastniki in skrbniki namestijo v suh prostor, odmaknjen od morebitnih poplavljenih površin. "Živalim je potrebno zagotoviti tudi ustrezno krmo in vodo. V primeru spremembe zdravstvenega stanja živali naj rejci obvestijo svojega veterinarja, v primeru pogina pa pokličejo Veterinarsko-higiensko službo. V kolikor lastniki ne morejo ustrezno poskrbeti za svoje rejne ali hišne živali, naj o tem obvestijo pristojni štab civilne zaščite," so poudarili.
Previdno v prometu!
Agencija za varnost prometa (AVP) vse voznike opozarja, naj se v izrednih vremenskih razmerah ne odpravljajo na pot, če to ni nujno. Če morate na neodložljivo pot, pa pozivajo k upoštevanju priporočil za vožnjo v takšnih razmerah.
"Med nalivi ali podobnimi vremenskimi dogodki vozite previdno in hitrost vožnje prilagodite razmeram, tako, da ves čas obvladujete svoje vozilo ter povečajte varnostno razdaljo. Takšne razmere povzročajo slabšo vidljivost, zato je pomembno ohraniti dovolj prostora med vozili. Ostanite zbrani, med vožnjo ne uporabljajte mobilnega telefona," so opozorili.
Voznikom svetujejo, da se izogibajo nenadnim pospeškom, zaviranju ali zavijanju, ter ohranijo nadzor nad vozilom. "Če naenkrat postane zelo temno, poskrbite za vklop svetilk oziroma utripalk v primeru nenadnega zmanjšanja hitrosti, da opozorite vozila za seboj. Če ste takrat na avtocesti, zapustite avtocesto na prvem primernem mestu (počivališču, izvozu ipd.) in poiščite primerno zavetje za vozilo na mestu, kjer je to dovoljeno," so zapisali v AVP.
Kot pravijo, lahko močan dež in nalivi na vozišče nanesejo naplavine, ki z vozišča niso takoj odstranjene. "Prilagodite vožnjo razmeram in predvidevajte (močan veter lahko lomi drevesa, na cesto lahko zanese večje predmete, zabojnike za smeti, ki so na kolesih ...). Upoštevajte vso prometno signalizacijo, tudi spremenljivo prometno signalizacijo," še opozarjajo.
Prav tako, preden se odpravite na pot, preverite uradne spletne vire, da boste vedeli, kaj lahko pričakujete na poti. "Če so razmere preveč tvegane, razmislite o tem, da pot preložite za nekaj časa, do izboljšanja razmer," svetujejo. Sicer pa dodajajo, da je v času neurja, neviht in drugih ekstremnih pojavov pomembno, da med vožnjo ostanemo mirni in osredotočeni na vožnjo.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.