Spremembe Zakona o davčnem postopku ne bodo prinesle znatnega in takojšnjega učinka, ki ga gospodarstvo potrebuje, medtem ko so spremembe in dopolnitve Zakona o dohodnini namenjene le ozkemu krogu gospodarskih subjektov, učinki pa niso neposredni, ampak oddaljeni v prihodnost, menijo v Združenju delodajalcev Slovenije (ZDS) in Trgovinski zbornici Slovenije in ponovno opozarjajo, da gospodarstvo potrebuje učinkovite ukrepe za takojšnjo blažitev posledic gospodarske krize. Sprejeti ukrepi sicer utegnejo imeti nekatere pozitivne demonstracijske učinke, vendar pa nikakor ne neposrednih in za mnoge pravočasnih likvidnostnih učinkov, poleg tega pa so usmerjeni le na omejen del gospodarstva.
ZDS in Trgovinska zbornica Slovenije poudarjata, da "gospodarska kriza, s katero se soočamo, ni zgolj ciklične narave, temveč se bo njena strukturna globina šele pokazala, zato od vlade pričakujemo v najkrajšem času dogovor o bistvenih strukturnih ukrepih, tako na področju trga dela kot davčne zakonodaje, hkrati pa opozarjamo na potrebo po racionalizaciji javne porabe."
V SDS razočarani
Tudi poslanska skupina SDS je razočarana nad sklepi, ki jih je sprejel DZ. Po besedah poslanca Andreja Vizjaka gredo ukrepi v pravo smer, a so nezadostni, zato poslanska skupina SDS vladi predlaga, da čim prej pride pred DZ z novimi ukrepi.
"Že sama dikcija teh sklepov pove, da so zelo konzervativni, neambiciozni, nerazvojni in da so diametralno nasprotni ambicijam, da gre slovensko gospodarstvo v tehnološki in razvojni preboj," je prepričan Vizjak.
Vizjak je kritičen predvsem do novele zakona o dohodnini, s katero se uvajajo davčne olajšave za investicije v opremo samo za en segment gospodarstva, in sicer le za samostojne podjetnike. Takšna odločitev po Vizjakovih ocenah pomeni neenakopraven položaj gospodarskih subjektov.
V poslanski skupini SDS predlagajo, da takšen protikrizni paket ukrepov sestoji iz ukrepov, ki ciljno davčno razbremenjujejo gospodarstvo, zlasti tisto, ki investira v tehnološki razvoj in raziskave ter v opremo. Predlagajo tudi nadaljnje ukrepe za oživitev delovanja bančnega sistema, izdajo državnih razvojnih obveznic ter niz drugih ukrepov, ki bi birokratsko in likvidnostno pomagali podjetjem.
Šesturna razprava
DZ je po šestih urah razprave o ukrepanju vlade za blažitev posledic finančne krize ocenil, da gre za konsistenten sveženj ukrepov, s katerimi bo Slovenija omejevala naraščanje števila brezposelnih oseb, zagotavljala ustrezno likvidnost podjetij ter ohranjala konkurenčnost na mednarodnih trgih.
Sklepu je nasprotoval Andrej Vizjak (SDS), ki je poudaril, da v njegovi poslanski skupini takšnega sklepa nikoli ne bi mogli podpreti, ker je neambiciozen. Nikjer ni zapisano, da bomo krizo izkoristili kot priložnost, je bil kritičen do sklepa, ki so ga dopoldne na seji matičnega odbora DZ za finance in monetarno politiko oblikovali v poslanskih skupinah SD, Zares, DeSUS in LDS.
Prenovljeni zakon
Prenovljeni zakon o davčnem postopku prinaša spremembe pri določitvi višine akontacij davka od dohodkov pravnih oseb, medtem ko se z novelo zakona o dohodnini davčno razbremenjuje samostojne podjetnike, kmete in druge fizične osebe, ki opravljajo dejavnost. V obeh primerih si lahko zavezanci po besedah ministra za finance Franca Križaniča nadejajo po 50 milijonov evrov koristi.
Pri določitvi višine akontacij davka od dohodkov pravnih oseb se bo za leto 2009 upoštevala stopnja davka, ki bo veljala prihodnje leto – to je 21 odstotkov – in ne letošnja, ki znaša 22 odstotkov. Zavezanci za ta davek bodo tako lahko prihodnje leto plačevali akontacije v zmanjšani višini.
Z novelo zakona o davčnem postopku se poleg tega na novo določa odpis davka pri stečajih in prisilnih poravnavah, uvaja osebno vročanje odločb v določenih primerih, davčna uprava pa zavezancem, katerih dohodki v posameznem letu ne presegajo zneska splošne olajšave, ne bo več izstavila informativnega izračuna dohodnine.
To ni zadnji paket ukrepov, ki jih bo predlagala vlada, je napovedal Pahor ter obljubil, da bodo pri tem upoštevali tudi nekatere predloge opozicije, ki se mu zdijo sprejemljivi. Vlada je pri izbiri ukrepov upoštevala predvsem takšne, ki imajo največje učinke na gospodarsko rast in zaposlenost, pa je povedal minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari.
Vlada se ni odločila za zvišanje olajšav v investicije in razvoj oziroma jih je diferencirala, ker bi v nasprotnem primeru potrebovala dodatnih 150 milijonov evrov, je spomnil na umik predloga znižanja stopnje davka od dohodkov pravnih oseb iz parlamentarne procedure.
Noveli zakona o davčnem postopku ter dohodnini predstavljata po besedah Janeza Janše (SDS) zaenkrat zgolj 20 odstotkov tega, kar je v začetku novembra predlagala že prejšnja vlada. Janša je vlado pozval, naj še enkrat razmisli o tem, ali se ne bi že v začetku leta 2009 odločila za postopno znižanje davka od dohodkov pravnih oseb za dodatni dve odstotni točki.
GZS: Razmere so resne
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pravijo, da so ukrepi vlade korak v pravo smer, vendar to ni zadosti, saj so razmere zelo resne in potrebujejo hitro ukrepanje. V kolikor se ne bo razbremenilo tekočega poslovanja gospodarstva, zagotovilo pritoka likvidnostih sredstev, skrajševalo plačilnih rokov, ki jih ima država do gospodarskih subjektov, potem lahko po besedah Sama Hribarja Miliča, generalnega direktorja GZS, pričakujemo zelo črne scenarije.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.