Slovenija

Ukrepi na obeh straneh

Bruselj/Ljubljana/Zagreb, 24. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Uporaba prisilnih sredstev proti slovenskim državljanom, ki jih bo na predlog hrvaške policije obravnaval sodnik za prekrške, je bila po trditvah Zagreba povsem upravičena.

Janez Drnovšek in Ivo Sanader (Foto: Dare Čekeliš)
Janez Drnovšek in Ivo Sanader (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Hrvaška policija je danes vložila predlog sodniku za prekrške proti 12 slovenskim državljanom, ki jih je v sredo prijela na mejnem prehodu Sečovlje.

Predlog naj bi v ponedeljek obravnaval sodnik za prekrške v Umagu. V predlogu piše, da so slovenski državljani kršili zakon o nadzoru državne meje ter zakon o gibanju in bivanju tujcev. Za kršitev prvega zakona je sicer predvidena kazen od 30.000 do 210.000 tolarjev, za kršitev drugega pa od 15.000 do 150.000 tolarjev.

Namestnik direktorja hrvaške policije Jakob Bukvić je danes zatrdil, da so policisti med sredinim incidentom na mejnem prehodu Sečovlje ravnali povsem pravilno in v skladu z zakonom. "Policijsko ravnanje je bilo povsem zakonito, upravičena pa je bila tudi uporaba prisilnih sredstev," je izjavil Bukvić. Dodal je, da se je po incidentu vodstvo hrvaške policije seznanilo z vsemi podrobnostmi in ocenilo, da ni potrebe po uvedbi notranjega nadzora, s katerim bi ugotovili morebitne nepravilnosti.

Na slovenski strani še preiskujejo

Koprsko tožilstvo intenzivno preiskuje devet ovadb, ki so jih v sredo ponoči zoper hrvaške policiste na piranski policiji vložili člani SLS. Nadaljuje se tudi policijska preiskava, saj je državni tožilec zahteval dodatna pojasnila, ki naj bi potrdila sum kaznivih dejanj grobega ravnanja in protipravnega odvzema prostosti.

Po neuradnih podatkih je mogoče pričakovati, da bo zoper hrvaške udeležence incidenta stekel kazenski postopek.

EU želi več informacij

Evropska komisija ob odločitvi slovenske vlade za zdaj ne vidi razloga, da bi se politika do Hrvaške kot kandidatke za članstvo v EU spreminjala. "Za zdaj ne vidimo razloga za spremembo politike do Hrvaške," je dejala tiskovna predstavnika evropskega komisarja za zunanje odnose Chrisa Pattna, Emma Udwin v odzivu na odločitev slovenske vlade, da zaradi sredinega incidenta na mejnem prehodu v Sečovljah začasno odreče brezpogojno podporo Zagrebu pri vključevanju v EU.

Ob tem je sicer ponovila, da je komisija zaskrbljena ob poročilih o incidentu ter pričakuje, da bodo hrvaške oblasti dogodek preiskale. "Želimo videti rezultate preiskave in želimo več informacij," je še dejala.

Hrvaška je status kandidatke dobila junija letos na vrhu EU, ki ji je tudi ob podpori Slovenije prižgal zeleno luč za začetek pogajanj v začetku prihodnjega leta.

Vajgl se je sestal z veleposlaniki EU

Zunanji minister Ivo Vajgl je veleposlanike držav članic EU na današnjem srečanju seznanil s stališči slovenske vlade in zunanjega ministrstva do sredinega incidenta na mejnem prehodu Sečovlje na meji s Hrvaško, ko so hrvaški policisti grobo ravnali s slovenskimi državljani. Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, je veleposlanikom predstavil četrtkove sklepe vlade, ki se nanašajo na odnose s Hrvaško.

Kot je poudaril Vajgl, "želi Slovenija z diplomatskimi gestami ob tem incidentu pozvati Hrvaško, naj kot prihodnja članica EU čim prej sprejme načela dobrososedskega obnašanja in reševanja odprtih vprašanj na nekonflikten in miroljuben način".

Sanader o provokaciji, Drnovšek pričakuje opravičilo

Chris Patten, komisar za zunanje odnose EU: Premalo informacij, da bi se opredelil
Chris Patten, komisar za zunanje odnose EU: Premalo informacij, da bi se opredelil FOTO: Reuters

Hrvaški premier Ivo Sanader je zaradi sredinega incidenta pozval Slovenijo, da se "vzdrži provokacij", slovenski predsednik pa od Hrvaške pričakuje opravičilo.

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je najostreje obsodil "grobo in brutalno ravnanje hrvaške policije", istoimenski odbor hrvaškega sabora pa je "obsodil grobo kršenje suverenosti in ozemeljske celovitosti Hrvaške". Odbor je tudi vnovič pozval Slovenijo k "vzdržanosti in nadaljevanju dialoga o vseh odprtih vprašanjih".

"Hrvaška vlada zavrača takšen način obnašanja med dvema prijateljskima, sosednjima državama. Če obstajajo odprta vprašanja meje, in ta obstajajo med Hrvaško ter Slovenijo, potem jih je treba reševati obojestransko, če pa to ni mogoče, se je treba poslužiti mednarodne arbitraže," je v New Yorku dejal hrvaški premier Sanader in dodal, da Hrvaška nima razumevanja za slovenske provokacije, ki so posledica predvolilne kampanje. "Zato pozivam Slovenijo, da se vzdrži provokacij, saj eskalacija ni potrebna nikomur," pravi hrvaški premier, ki poziva tudi k umiritvi nastale situacije: "Jaz še vedno mislim, da sta Hrvaška in Slovenija prijateljski državi, državi, ki sta delili skupno preteklost in ki bosta jutri delili skupno evropsko prihodnost."

Slovenski predsednik Janez Drnovšek pa od Hrvaške pričakuje, da se bo zaradi sredinega incidenta na mejnem prehodu Sečovlje opravičila Sloveniji. Kot je dejal, se je "incident zgodil na spornem mejnem ozemlju, kjer bi morali hrvaški organi delovati z ustrezno fleksibilnostjo, z upoštevanjem dejstva, da meja ni dokončno določena in potrjena z obeh strani".

To po Drnovškovem mnenju velja zlasti, če gre za stalne prebivalce obmejnega območja oziroma njihove obiskovalce. Slovenske politične stranke in vlado pa je pozval, naj umirijo situacijo, naj se odzovejo evropsko in se ne pustijo več izzvati v podobne incidente.

Odnosi s Hrvaško na najnižji ravni

Predsednik Združenja hrvaških sodnikov Vladimir Gredelj je odpovedal udeležbo na prvi mednarodni Konferenci o upravljanju sodišč v Ljubljani. Gredelj je "zgrožen nad izjavami slovenskega vodstva" v zvezi z incidentom. "To je bilo pravo tekmovanje v intenzivnosti žaljivk, groženj in pritiskov na račun Hrvaške in njene prihodnosti," je v pismu zapisal Gredelj. Njegov odločitev naj ne bi bila izraz protesta, temveč "potreba za zaščito lastnega dostojanstva in dostojanstva svojega naroda". Pri tem je dodal, da se po "izpadih" slovenskega vodstva na slovenskem ozemlju ne počuti dobrodošlega.

Sredin incident, ko je hrvaška policija na spornem ozemlju ob meji grobo aretirala 12 članov Slovenske ljudske stranke na čelu s predsednikom Janezom Podobnikom, je sicer pripeljal do verjetno najhujše zaostritve v slovensko-hrvaških odnosih v zadnjem času.

Slovenska vlada je v odgovor na incident Hrvaški začasno odrekla brezpogojno podporo na poti v EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17