Pred Slovenijo je verjetno najtežja naloga doslej, a reformne ukrepe moramo izpeljati. To moramo storiti zaradi sebe in ne zaradi Evrope, je predstavnikom malega gospodarstva dejala premierka Alenka Bratušek. Obrtnikom in podjetnikom je predstavljala sveženj ukrepov, s katerimi namerava njena vlada Sloveniji zagotoviti nov veter v jadrih. Ukrepi so že romali v Bruselj, kar pa ne pomeni, da spremembe niso možne.
Pri zagonu gospodarstva so pomembni sanacija bančnega sistema ter razdolževanje in prestrukturiranje podjetij, izboljšati je treba korporativno upravljanje državnega premoženja in izpeljati privatizacijo državnega premoženja. "To je kompromis, ki ga lahko v tem trenutku začnemo in izpeljemo do konca," je dejala Bratuškova in dodala, da je bila v preteklosti kredibilnost Slovenije zelo omajana, ker se je veliko stvari začelo, ne pa tudi končalo.
Bratuškova verjame, da bomo dobili dobre kupce
Cilj vlade pri privatizaciji je poiskati strateške partnerje za primerno ceno – Bratuškova verjame, da so to sposobni doseči, zato so predlagali tak nabor podjetij.
Po oceni vlade bodo prve slabe terjatve iz bank na slabo banko prenesli v juniju, je dejala in dodala, da v tem trenutku finančno ministrstvo, Banka Slovenije in vse tri državne banke (NLB, NKBM in Abanka) delajo z roko v roki.
Krizni davek še vedno ostaja možnost
Konsolidacija javnih financ bo izpeljana s kombinacijo zvišanja prihodkov in znižanja odhodkov. Med ukrepi na prihodkovni strani sta najbolj pomembna višja stopnja DDV in davek na nepremičnine. Kriznega davka vlada po njenih pojasnilih še ni dala "čisto z mize", saj je ta odvisen od tega, ali se bo vladi v pogajanjih z javnim sektorjem uspelo dogovoriti o znižanju odhodkov.
Bratuškova se zaveda, da za gospodarstvo ni dober dvig kateregakoli davka, je pa vlada izbrala tistega, ki najmanj negativno vpliva na gospodarstvo, torej DDV. Z zvišanjem stopnje DDV je gonilna sila slovenskega gospodarstva, torej izvozniki, najmanj prizadeta in to je bil ključni element pri odločitvi, je dejala.
KOMENTARJI (814)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.