Slovenija se je že kmalu po ruski invaziji pridružila številnim državam, ki so Ukrajini poleg humanitarne pomoči začele pošiljati tudi orožje. Kot so pojasnili na ministrstvu za obrambo, gre za različno opremo in oborožitev. Vse odločitve predhodno odobri vlada, pri čemer pa zaradi občutljivosti vsebine pomoči ne morejo razkriti, so pojasnili, a dodali, da bi v "tem kontekstu bila mogoča tudi pomoč Ukrajini z opremo sovjetske oz. jugoslovanske proizvodnje, pri čemer bi Sloveniji tako donirana sredstva oz. zmogljivosti nadomestila katera druga zaveznica".
Več vzhodnoevropskih držav je sicer že potrdilo, da so na donacijo orožja sovjetske izdelave Ukrajini pristale potem, ko so jim zahodni partnerji zagotovili nadomestitev obrambnih zmogljivosti.
Po poročanju nemške tiskovne agencije DPA naj bi v skladu z dogovorom Nemčija Sloveniji namenila oklepnike marder in fuchs, Slovenija pa naj bi izrazila željo po bolj modernem orožju, vključno s tanki leopard 2 in oklepniki puma ter boxer. Po naših neuradnih informacijah naj bi Slovenija Ukrajini izročila tudi protiletalske raketne sisteme.
O vsebini slovenskih vojaških pošiljk v Ukrajino in dogovorih z zavezniškimi partnerji so prvi pisali nemški mediji. Potem ko sta se prek videokonference pogovarjala Matej Tonin in njegova nemška kolegica Christine Lambrecht, so nemški mediji poročali, da naj bi Slovenija v Ukrajino poslala tanke M-84, te bi ji v zameno Nemčija nadomestila s tanki ali oklepniki zahodne izdelave. V Berlinu so tudi potrdili, da je Nemčija sklenila dogovor o pošiljanju težkega orožja v Ukrajino z več vzhodnoevropskimi državami, tudi s Slovenijo. Na slovenskem ministrstvu so takrat povedali, da morebitnih dogovorov o pošiljkah orožja v Ukrajino ne morejo komentirati.
Tonin in Lambrechtova sta se takrat pogovarjala, kako lahko zavezniške države pomagamo Ukrajini pri njeni obrambi pred agresijo Rusije. V zvezi s tem sta govorila o različnih možnostih, kako lahko Slovenija in Nemčija skupaj pomagata Ukrajini, so sporočili. Napovedali so tudi nadaljevanje pogovorov in da bodo o vsem javnost še obveščali.
Nemški mediji so sicer napačno poročali, da Slovenija načrtuje donacijo tankov T-72, ki pa jih v oborožitvi nima. Ima pa tanke M-84 jugoslovanske izdelave, naprednejšo različico sovjetske verzije z izboljšanim oklepom, optiko, nadzorom ognja in motorjem. V projekt je bilo širom SFRJ vključenih prek 1200 podjetij, ki so izdelovala številne sestavne dele in sklope, pomembno vlogo pa so med njimi odigrala tudi številna slovenska podjetja, predvsem železarni na Jesenicah in Ravnah. Zaključna dela na tanku, ki je prešel v uporabo leta 1984, pa so bila izvedena v hrvaškem podjetju Đurko Đaković v Slavonskem Brodu.
Po osamosvojitvi je Teritorialna obramba oz. Slovenska vojska od JLA prevzela 57 tankov M-84, po navedbah revije Obramba pa naj bi ostala operativna samo ena četa oz. 13 tankov. Nekaj tankov se sicer že nahaja v nemškem Hohenfelsu, kjer sodelujejo v Združenem večnacionalnem centru za ugotavljanje pripravljenosti (JMRC).
KOMENTARJI (1243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.