Dogajanje v povezavi s financiranjem Slovenske tiskovne agencije (STA) se stopnjuje. Danes je novinarski sindikat sporočil, da je v petek na državno tožilstvo prijavil direktorja Urada vlade za komuniciranje Uroša Urbanijo. Kot so zapisali, v sindikatu po preučitvi dejstev utemeljeno domnevajo, da je direktor Ukoma zlorabil uradni položaj, prekoračil svoja pooblastila in z nevestnim delom povzroča škodo opravljanju javne službe STA in informiranju državljanov.
V sindikatu menijo, da je direktor Ukoma zavestno prekršil 3. člen Zakona o STA, ki določa, da v imenu ustanovitelja, Republike Slovenije, pravice družbenika izvaja Vlada Republike Slovenije. Nadalje pojasnjujejo, da vladni urad za komuniciranje po veljavni ureditvi nima nobenih zakonskih pristojnosti pri pravicah in dolžnostih ustanovitelja ali njegovega zastopnika, niti nima njunega izrecnega pooblastila, da jih lahko kakorkoli ureja. Prepričani so, da je s prekinitvijo financiranja direktor Ukoma svojevoljno in nepooblaščeno posegel tako v uzakonjene pravice ustanovitelja in njegovega zastopnika kot tudi v njuno zakonsko dolžnost zagotovitve institucionalne avtonomije in uredniške neodvisnosti ter financiranja javne službe STA.
Z nezakonitim ravnanjem Uroša Urbanije je nastala in nastaja velika premoženjska škoda, ogroženi so dejavnost nacionalne tiskovne agencije, stabilnost njenega poslovanja ter socialna eksistenca in izplačila za opravljeno delo več kot 100 redno zaposlenim in zunanjim sodelavcem, s čimer trpi njihova in socialna varnost njihovih družin.
Novinarski sindikat
V sindikatu zato obsojajo "nezakonito finančno izsiljevanje in pritisk na javni medij, ki ga izvaja direktor Ukoma." Ob tem pa ponovno pozivajo vlado, naj izpolni zakonske obveznosti ustanovitelja do stabilnega financiranja javne službe v letošnjem in prihodnjem letu, s tem pa izpolni tudi dolžnost do zagotavljanja pogojev uresničevanja javnega interesa informiranja državljanov.
V DNS pozivajo vlado, naj od Ukoma zahteva zagotovitev sredstev za STA
DNS vlado poziva, naj od Ukoma nemudoma zahteva, da ravna v skladu z zakonom in sledi sklepom odbora za kulturo ter Slovenski tiskovni agenciji (STA) zagotovi sredstva za javno službo. K temu pozivajo "predvsem koalicijske SMC, NSi in DeSUS, saj je po našem mnenju apel na največjo vladno stranko brezpredmeten".
V DNS ugotavljajo, da je financiranje javne službe STA še vedno ustavljeno. Kot so zapisali, se je v minulem tednu skozi več pravnih mnenj, vključno z mnenjem vladne službe za zakonodajo, izkazalo, da Urad vlade RS za komuniciranje (Ukom) nima pravne podlage za neizplačilo sredstev za javno službo. Vendar pa STA teh še vedno ni dobila, in to niti za mesece, ko je svoj del obveznosti opravila, so navedli.
Po navedbah društva je današnji nastop direktorja Ukoma Uroša Urbanije na seji odbora DZ za kulturo tudi pokazal, da bo vztrajal pri nezakonitem pogojevanju izplačila sredstev in bo v negotovosti pustil okoli 100 zaposlenih na agenciji.
"Še več, namesto izpolnitve svoje zakonske obveznosti je podal naznanilo kaznivega dejanja zoper direktorja STA in nadzorni svet, ki nadzoruje delo agencije in v njenem poslovanju vsa leta ni ugotovil nič spornega," so navedli. Medtem pa je Sindikat novinarjev Slovenije zoper direktorja Ukoma na državno tožilstvo podal naznanilo kaznivega dejanja zaradi prekinitve financiranja javne službe STA.
Obenem v DNS obsojajo besede ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki je na omenjeni seji odbora DZ za kulturo dejal: "Res je, da se izdelovanja avtomobilov in novic ne da primerjati, za avtomobile je potrebno ogromno znanja." "Takšna žalitev je nevredna funkcije ministra za kulturo, ki bi se moral zavzemati za medije in njihovo avtonomijo, in le pritrjuje že večkrat jasno izraženi nameri predstavnikov te stranke po popolni razgradnji svobodnega novinarstva in medijev," so še opozorili v društvu.
Ukom nad STA: vložili ovadbo zaradi suma zlorabe uradnega položaja
Medtem pa so danes iz Urada vlade za komuniciranje sporočili, da so vložili ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic po 257. členu Kazenskega zakonika, ki se preganja po uradni dolžnosti, in sicer zoper prejšnjo direktorico Urada Vlade RS za komuniciranje (Ukom), mag. Kristino Plavšak Krajnc, ter zaradi suma storitve kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev po 257a. členu KZ-1 zoper direktorja STA d.o.o., Ljubljana, Bojana Veselinoviča, ter predsednika Nadzornega sveta družbe STA d.o.o., Ljubljana, Mladena Terčelja, namestnika predsednika, Aleksandra Igličarja, in dva člana, Jureta Brankoviča ter Jerneja Šmajdka.
Kot so zapisali v obrazložitvi, naj bi prejšnja direktorica Ukoma kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic storila s podpisom Pogodbe št. 81/2019 o opravljanju javne službe v letu 2020 v imenu Urada Vlade RS za komuniciranje kot predstavnika ustanovitelja družbe STA d.o.o., Ljubljana, Republike Slovenije, za kar pa Ukom in posledično zakoniti zastopnik ni imel pooblastila.
Nadalje so sporočili, da naj bi direktor družbe STA d.o.o., Ljubljana kaznivo dejanje oškodovanja javnih sredstev storil s podpisom Pogodbe št. 81/2019 o opravljanju javne službe v letu 2020 v imenu družbe STA d.o.o., Ljubljana, vedoč, da jo sklepa z organom, ki nima pooblastila za zastopanje ustanovitelja družbe STA d.o.o., Ljubljana, kar je razvidno iz dopisa STA z dne 17. 11. 2020, v katerem navaja, da Ukom nima pooblastila družbenika, ob tem pa je v pogodbi navedeno, da je Ukom predstavnik ustanovitelja.
Predsednik, namestnik in člana Nadzornega sveta STA d.o.o., Ljubljana naj bi kaznivo dejanje oškodovanja javnih sredstev storili z opustitvijo dolžnega nadzorstva nad izvrševanjem sklenjene Pogodbe št. 81/2019 o opravljanju javne službe v letu 2020 za družbo STA d.o.o., Ljubljana, vedoč, da je bila sklenjena z organom, ki nima pooblastila za zastopanje ustanovitelja družbe STA d.o.o., Ljubljana, s čimer so opustili dolžno nadzorstvo in omogočili celostno zakonitost pogodbe, še sporočajo iz Ukoma.
Pojasnjujejo, da so pogodbeno dikcijo "predstavnik ustanovitelja" vsi vpleteni namensko uporabili, da so z Ukomom pod pretvezo lahko podpisali pogodbo in začeli izstavljati račune. In nadalje dodajajo, da "brez te zlorabe termina pogodbe ne bi bilo mogoče podpisati, s tem pa tudi ne črpati sredstev. Očitno pa se je to naredilo v želji, da se izognejo nadzoru družbenika, kar se je izkazalo na podlagi vseh dopisov, ki jih je Ukomu poslal direktor STA Bojan Veselinovič."
Janša: Vlada ne posega v STA
Janez Janša pa je medtem danes v DZ zagotovil, da vlada ne posega v STA. Predlagali smo le manjkajočega člana v nadzorni svet, ker ga ni bilo, je dejal. Pogodba, za katero vlada želi, da je izpolnjena, pa je bila z agencijo po njegovih besedah podpisana že lani, ko še ni bil premier. Tako kot jo je dolžna izvajati vlada, jo je dolžna izvajati tudi STA, je izpostavil.
Pogodbo, ki jo bo aktualna vlada podpisala za naprej, bo po njegovih besedah jasna v zvezi s tem, kar zahteva zakon. V zdajšnjo pogodbo pa zelo težko posega, je dodal.
Odbor za kulturo vlado poziva k plačilu obveznosti STA v treh dneh
Odbor DZ za kulturo, ki je danes že na drugi seji ta mesec razpravljal o financiranju STA, vlado poziva, naj v treh dneh izpolni svoje dolžnosti v skladu z zakonom o STA in pogodbo o opravljanju javne službe. V treh dneh naj izplača oktobrsko nakazilo za javno službo in za storitve po letni tržni pogodbi ter s tem zagotovi nadaljnjo stabilnost STA. Sprejeta sklepa je podprlo deset članov odbora iz vrst LMŠ, SD, Levice, SAB, SMC in DeSUS, proti pa je glasovalo sedem poslancev iz vrst SDS in NSi.
Minister za kulturo Vasko Simoniti pa je navedel, da bi bilo za uresničenje sklepov o izplačilu zapadlih obveznosti s seje pred desetimi dnevi treba izpolniti tudi druge sklepe, ki so bili takrat sprejeti, in sicer tiste, s katerimi je odbor pozval STA, naj Ukomu posreduje zahtevano dokumentacijo, kar pa se ni zgodilo. Tudi direktor Ukoma Uroš Urbanija je dejal, da bi bilo financiranje STA že urejeno, če bi bili izpolnjeni sklepi s seje odbora izpred desetih dni.
Predsednica Sindikata novinarjev STA Alenka Potočnik je v skupni izjavi sindikata, sveta delavcev in zastopstva uredništva poudarila, da novinarji STA že skoraj 30 let korektno izvajajo javno službo. "Ostajamo zavezani bistvu našega poklica, a za to potrebujemo avtonomijo pri novinarskem delu in tudi sredstva," je dejala. Vlado je pozvala, naj izpolni svoje obveznosti in STA sprejme kot pomembnega zaveznika pri spopadanju z epidemijo covida-19. Tudi odgovorna urednica STA Barbara Štrukelj je poudarila, da želi agencija neodvisno in profesionalno nadaljevati svoje delo, profesionalen odnos, torej tudi plačilo za opravljeno delo, pa pričakujejo tudi od svojega ustanovitelja.
KOMENTARJI (575)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.