Skupni letni načrtovani znesek državne pomoči v obliki nadomestila za financiranje javne službe za leto 2022 ostaja enak kot v predhodnih dveh letih, in sicer 2.028.000 EUR.
V Ukomu izpostavljajo, da ta znesek letnega nadomestila za javno službo pomeni akontacijo, ki jo bo mogoče korigirati z aneksom k pogodbi, "ko bo STA v celoti uskladila računovodsko razmejevanje med dejavnostjo javne službe in tržne dejavnosti, skladno z evropskimi in slovenskimi pravili za dodeljevanje državnih pomoči za storitve splošnega gospodarskega pomena (SSGP), ki jih izvaja v okviru javne službe STA."
V pogodbi so tovrstne potrebne aktivnosti STA opredeljene, dogovorjen pa je tudi rok za izpolnitev teh obvez. To je 30. junij 2022.
Ukom je za lanskoletne zaplete znova obtožil nekdanje vodstvo STA z Bojanom Veselinovićem.
Na obtožbe se je že odzval Veselinović, ki zagotovitev podlage za financiranje dejavnosti STA v letu 2022 pozdravlja, četudi, kot je ugotavljal, glede na veljavni zakon o STA podpis pogodbe precej zamuja. Zanikal pa trditev Ukoma, da bo šele zdaj državni proračun vedel, kaj plača. "Poslovanje STA je bilo vseskozi transparentno in nadzorovano z vsemi mehanizmi, ki jih predvideva veljavna zakonodaja in državni proračun nikoli ni preplačal javne službe STA. Vsa nakazila družbi so bila vedno ustrezno dokumentirana," je zatrdil.
Očitke na račun računovodstva pa je označil za "lažno ornamentiko", "za prikrivanje krutega dejstva, da je Ukom brez vsake zakonske podlage dvakrat v pol leta povsem ustavil financiranje STA". "To vnovično iskanje izgovorov za protiustavno dejanje te vrste, so odplaknila že vsakoletne revizije v STA, nazadnje pa še posebna revizija, ki jo je naročila ta vlada in ki ni ugotovila nobenih nepravilnosti v poslovanju STA," je zapisal Veselinovič. Pričakuje, da bo to jasno tudi po odločitvi upravnega sodišča o vladni uredbi.
Predstavniki zaposlenih na STA opozarjajo na sistemsko nesprejemljiv način financiranja
Predstavniki zaposlenih na STA pozdravljajo dejstvo, da je prišlo do podpisa pogodbe za financiranje javne službe STA za letos, saj to prinaša vsaj osnovno finančno gotovost za delovanje STA v tekočem letu. Vztrajajo pa pri stališču, da je model financiranja, ki temelji na načelu plačevanja glede na število novic in fotografij, nesprejemljiv.
Uredniški kolegij, svet delavcev, sindikat novinarjev ter zastopstvo uredništva STA so v skupnem stališču zapisali, da model financiranja na kos, kot ga predvidevata vladna uredba in na njeni podlagi pogodba o financiranju javne službe STA, "zaradi plačevanja na podlagi povprečne vrednosti posamezne vsebine sili v potrebo po zagotavljanju čim večjih količin vsebin, kar pa je zgrešen pristop, saj to omejuje možnosti za usmerjanje resursov v zahtevnejše vsebine z višjo dodano vrednostjo".
Kot najbolj problematično lastnost takšnega modela financiranja oziroma pogodbe pa znova opozarjajo, "da dopušča Ukomu možnost arbitrarne odločitve, katere vsebine bo v okviru javne službe financiral in katerih ne". "To lahko vodi v nedopustno posredno vplivanje na uredniško avtonomijo, na kar ne bomo pristajali," so opozorili.
Obenem pa to lahko vodi tudi v vnovično finančno nestabilnost STA. "Ta namreč za produkcijo, večjo od načrtov, ne bo dobila plačila, ki bi bilo večje od zneska, vnaprej fiksiranega v pogodbi. Bo pa zlahka lahko finančno kaznovana za premajhno ali pa takšno produkcijo, ki po Ukomovi oceni ne sodi v javni servis. Da se to lahko zgodi, kažejo tudi aktualni zapleti okrog plačila javne službe za zadnja meseca lanskega leta," so navedli.
Spomnili so še, da je v skladu z zakonom o STA "dolžnost ustanovitelja zagotoviti institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost STA ter primerno financiranje za celovito in nemoteno izvajanje javne službe na podlagi letnega poslovnega načrta STA".
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.