Ministrstvo za pravosodje je obvestilo vse direktorje zaporov na novosti, ki jih prinaša novela zakona o prekrških. "Sodišče lahko na obrazložen predlog direktorja zavoda za prestajanje kazni zapora odloči, da se uklonilni zapor ne izvrši in se globa prisilno izterja, če osebne okoliščine na strani storilca kažejo na to, da izvršitev uklonilnega zapora ne bi bila v skladu z njegovim namenom," je zapisano v sporočilu za javnost.
S spremembo je dana možnost, da sodišče v primerih, v katerih pri prekrškarju obstajajo osebne okoliščine, ki kažejo na to, da izvršitev uklonilnega zapora ne bi bila v skladu z njegovim namenom (okoliščine osebne narave, ki so na strani storilca, so predvsem njegova zmožnost plačila globe, pridobitna sposobnost, starost, psihofizično stanje, npr. odvisnost od alkohola, prepovedanih substanc in podobno) odloči, da se uklonilni zapor ne izvrši. Sodišče pri tem postopa na podlagi obrazloženega predloga direktorja zavoda za izvrševanje kazni zapora, sklep pa mora sodišče izdati v 24 urah od prejema obrazloženega predloga.
Uklonilni zapor namreč ne predstavlja sankcije in se ne izreka avtomatično ob ugotovitvi, da globa ni plačana, temveč ga sodišče izreka samo takrat, kadar je mogoče pričakovati, da bo dosegel svoj smoter, to je prisilitev storilca k plačilu globe.
Prenatrpani zapori
Pravosodno ministrstvo je ob upoštevanju prezasedenosti slovenskih zaporov z dopisom pozvalo k takojšnjemu izvajanju navedenih sprememb. Ministrstvo je navedene spremembe pripravilo na podlagi opozoril s strani zaporov in njihovih oddelkov.
Kje je prosto mesto?
Okrajno sodišče mora preveriti obstoj prostega mesta za prestajanje uklonilnega zapora v odprtem oddelku zapora na dan odločitve o napotitvi osebe na prestajanje uklonilnega zapora, ki je najmanj oddaljen od kraja, v katerem je oseba nastanjena. Če ni prostega mesta, pošlje sodišče osebo v naslednji najbližji zavod. Če so zmogljivosti odprtih oddelkov vseh zavodov ali oddelkov zasedene, lahko sodišče napoti osebo na prestajanje uklonilnega zapora na polodprti oddelek.
Koliko oseb čaka na uklonilni zapor?
Na prestajanje uklonilnega zapora v celjskih zaporih čaka 1437 oseb, ki bi že morale nastopiti prestajanje kazni. Poleg tega pa je potrebno prišteti 300 oseb, ki bi morale nastopiti kazen v roku enega meseca. Na oddelku Nova Gorica je prejetih in neizvršenih 272 pozivov. 1250 oseb čaka na prestajanje uklonilnega zapora na odprtem oddelku na Igu. V Mariboru je takih oseb 1014, nam je podatke posredovala tiskovna predstavnica Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Tanja Glogovčan.
Kaj je uklonilni zapor?
Zakon o prekrških, ki se je začel uporabljati 1. 1. 2005, določa, da mora storilec, ki mu je izrečena globa po sodbi sodišča ali odločbi o prekršku prekrškovnega organa ne glede s katerega področja je bil storjen prekršek (cestnoprometni prekršek, prekršek s področja inšpekcijskih organov ali s področja drugih prekrškovnih organov), plačati globo v roku, ki mu ga določi sodišče ali prekrškovni organ. Gre za tako imenovano prostovoljno izpolnitev storilčevih obveznosti. Če globe ne plača, se storilca, ki je zmožen plačila globe, prisili k plačilu globe tako, da mu sodišče določi uklonilni zapor. Z izvršitvijo uklonilnega zapora, ki lahko traja najdlje 30 dni ne glede na višino izrečene globe, pa ne preneha obveznost plačila globe, kar pomeni, da se globa še prisilno izterja po pristojnem davčnem organu, je za 24ur.com razložila tiskovna predstavnica pravosodnega ministrstva Mojca Hardi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.