
Nadzor nad prisotnostjo kloramfenikola pa bo še naprej vršila republiška veterinarska uprava (VURS) v okviru rednega monitoringa.
Testiranje na kloramfenikol se bo po novem pravilniku o izvajanju preventivnih ukrepov glede ostankov zdravil in kloramfenikola v mleku na kmetijskih gospodarstvih financiralo iz proračunskih sredstev VURS, doslej pa so ti stroški bremenili kmete. V primeru, če se bi kloramfenikol znova pojavil, pravilnik predpisuje obvezno mesečno testiranje, dokler se v dveh zaporednih mesecih v mleku na kmetijskem gospodarstvu ne ugotovi tega prepovedanega antibiotika.
Vzorce za kontrolo prisotnosti drugih zdravil v mleku se bo jemalo v okviru rednega naključnega vzorčenja, s katerim se ugotavlja izpolnjevanje predpisanih veterinarsko-sanitarnih standardov. Stroški za to testiranje pa bremenijo proizvajalce mleka.
Novi pravilnik namesto starega poostrenega
Z uveljavitvijo novega pravilnika je prenehal veljati aprila letos sprejeti pravilnik, s katerim je VURS uvedel poostren nadzor nad slovenskim mlekom, potem ko se je v njem kloramfenikol množično pojavljal vse od lanskega novembra do letošnjega maja. Že stari pravilnik je predvideval, da se ukrep prekliče, če dva meseca zapored v mleku ni ugotovljen ta prepovedani antibiotik.