Zloglasni zakon naj bi srbskemu režimu zagotovil pravno osnovo za preganjanje drugače mislečih in legalno zapiranje opozicijskih voditeljev. Zakon si je Milošević napisal takorekoč sam in po svoji meri. Predlagateljica je namreč Jugoslovanska levica, stranka, ki jo vodi njegova soproga Mirjana Marković.
Pod izgovorom, da državo varuje pred terorizmom, naj bi prepovedoval vsako obliko političnega združevanja. Najprej naj bi novi zakon udaril po študentskemu gibanju Odpor, ki je v zadnjih mesecih po zaslugi svojega nadstrankarskega ugleda preraslo v pravo ljudsko gibanje, poleg tega pa že nekaj časa pobira privržence iz vrst bolj ali manj vedno sprte uradne opozicije. Odpor, ki deluje neuradno in torej tudi ilegalno, štel pa naj bi že okoli 20.000 aktivistov v 130 srbskih krajih, naj bi se zdaj poskušal registrirati kot nevladna organizacija. Nedavno se je v gibanje, ki poziva k enotnosti opozicije, včlanil celo znani srbski pisatelj in prvi predsednik Zvezne republike Jugoslavije Dobrica Čosić, kar so z negodovanjem sprejeli tako v vladajočih kot opozicijskih strankah.
Pristaši gibanja so glavni akterji demonstracij pred beograjsko mestno skupščino zoper ukinjanje neodvisnih medijev, ki trajajo že skoraj teden dni, protesti, v katerih je bilo nekaj deset ljudi tudi ranjenih, pa naj bi se nadaljevali tudi nocoj.