Ukinitev lani uvedenega plačevanja odškodnin za gradnjo na kmetijskih parcelah bi nam odvzelo še tisto malo prehranske samozadostnosti, ki jo imamo, opozarjajo ekologi, biologi, strokovnjaki za trajnostni razvoj, ki so preko spleta začeli zbirati državljanske podpise proti načrtovani ukinitvi.
Slovenija ima namreč med vsemi evropskimi državami najmanj kmetijske zemlje na prebivalca. Tudi zato, ker smo v zadnjih letih vsak dan pozidali sedem hektarov rodovitne zemlje. "To bo pripeljalo do tega, da bo še več najkakovostnejših kmetijskih zemljišč pozidanih, da bomo ostali še z nižjim potencialom za prehransko samooskrbo. Na dolgi rok bomo plačevali drago uvoženo hrano, svoje si pa ne bomo mogli zadosti pridelati," je prepričana Anamarija Slabe z Inštituta za trajnostni razvoj.
Poznavalci že napovedujejo, da se bo finančni krizi kmalu pridružila tudi prehranska. In delček se je pred dvema letoma že dotaknil tudi Slovenije, ko se je zaradi razmer na trgu močno podražil sladkor, ki ga seveda uvažamo. Zaradi požarov v Rusiji in poplav v Avstraliji je bilo na trgu manj pšenice, zaradi povodenj v Braziliji pa manj soje in koruze. "Problem Slovenije pri kakršnem koli nakupovanju hrane je, da je Slovenija majhen igralec. Mi moramo sprejeti ceno, kakršna je," je povedala Marina Pintar z biotehniške fakultete.
Drugače bi bilo, če bi bili prehransko samozadostni. A medtem ko smo to še pred 20 leti več kot bili, je naša samopreskrba danes le še 60-odstotna.
Novice o odpravi odškodnin pa se je razveselil Novica Laketič, ki z družino živi v majhnem stanovanju pri starših. Da bi smel graditi na parceli, ki ima visoko bonitetno vrednost, bi moral plačati 9000 evrov. Na vprašanje, zakaj je kupil prav kmetijsko zemljišče, odgovarja, da tega ni storil. Kupil je zazidljivo zemljišče, a je ministrstvo za kmetijstvo nato spremenilo namembnost. Zdaj pa od njega zahteva, naj plačuje. "Jezi me, ko rečejo, naj zidajo na drugih parcelah. Midva z ženo sva komaj zbrala kredit in denar ter sva kupila parcelo dva meseca pred sprejetjem zakona," pravi. O tem, da jima bo nov zakon kmalu prekrižal načrte, nista vedela nič.
Ali bodo odškodnine dejansko ukinjene ali ne, bo, kot kaže, odločila stranka SLS. Njen član, minister Franc Bogovič je odpravi naklonjen, skupina njegovih strankarskih kolegov pa ne. Celotna SLS bo zakon, ki odpravlja odškodnine, podprla, če bo vlada vanj vključila njihove predloge.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.