S prihodnjim letom začne veljati novi zakon o urejanju trga dela (ZUTD), ki prinaša vrsto novosti za brezposelne oziroma iskalce zaposlitve. Po novem se bodo na zavod za zaposlovanje namreč lahko zaradi pridobitve informacij o trgu dela in zaposlovanju ter pomoči pri iskanju zaposlitve prijavili tudi drugi iskalci zaposlitve, ki se ne štejejo za brezposelne osebe. To so delovno aktivne ali neaktivne osebe, študent, ki išče zaposlitev, osebe v času odpovednega roka redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca, osebe, v zvezi s katero je iz poslovne dokumentacije delodajalca razvidno, da bo njeno delo postalo nepotrebno, in osebe, zaposlene za določen čas, ki jim pogodba o zaposlitvi preneha veljati najpozneje čez tri mesece. Posebna pozornost bo namenjena osebam, katerih zaposlitev je ogrožena. Zavod bo zanje pripravil zaposlitveni načrt in jim ponujal enake storitve kot brezposelnim osebam.
Pomembna novost je tudi to, da se oseba lahko prijavi pri katerem koli uradu za delo zavoda v Sloveniji, ki ga sama izbere. Prijava po novem tako ne bo več vezana na kraj stalnega bivanja ali kraj zadnje zaposlitve. Prijavi se lahko na več različnih načinov: elektronsko, osebno ali po pošti. Brezposelna oseba, ki uveljavlja pravico do denarnega nadomestila, se mora prijaviti na zavod v 30 dneh po prenehanju zavarovanja.
Ukinitev obvezne dosegljivosti
Novi zakon ne predvideva več triurne dnevne obvezne prisotnosti oziroma dosegljivosti brezposelne osebe na domu. Po novem se brezposelna oseba oziroma iskalec zaposlitve, čigar zaposlitev je ogrožena, skupaj s svetovalcem zaposlitve v zaposlitvenem načrtu dogovori o načinu dosegljivosti za zaposlitev in za vključevanje v ukrepe na trgu dela, in sicer po pošti, elektronski pošti, mobilnem telefonu, s SMS-sporočili in podobno. Prav tako se tudi dogovorita o območju za posredovanje v zaposlitev oziroma aktivno iskanje zaposlitve, saj je to podlaga za vrnitev potnih in poštnih stroškov, povezanih z iskanjem zaposlitve. Delovno mesto je po novem lahko oddaljeno največ tri ure vožnje z javnim prevoznim sredstvom ali organiziranim prevozom delodajalca od kraja bivanja osebe do delovnega mesta in nazaj.
Zaposlitveni načrt tudi z novo zakonodajo ostaja zelo pomemben pisni dogovor med brezposelno osebo oziroma iskalcem zaposlitve, čigar zaposlitev je ogrožena, in svetovalcem zaposlitve. Poudarjena je aktivna vloga posameznika, to pomeni, da mora redno spremljati objave in se pravočasno prijavljati na prosta delovna mesta, se udeleževati zaposlitvenih razgovorov in uresničevati tudi vse druge aktivnosti, dogovorjene v zaposlitvenem načrtu. Novo pa je, da se mora brezposelna oseba oziroma iskalec zaposlitve, čigar zaposlitev je ogrožena, poslej javiti zavodu najpozneje v 15 dneh po poteku roka za izvedbo zadnje dogovorjene aktivnosti v zaposlitvenem načrtu. Veljavnost zaposlitvenega načrta je omejena na čas med dvema svetovalnima obravnavama oziroma do naslednje obravnave, to pomeni, da se vse aktivnosti za čim hitrejšo zaposlitev spremljajo in dopolnjujejo na vsaki obravnavi.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.