Ministri iz vrst LMŠ in nekateri drugi predstavniki stranke so na sicer običajnem srečanju po današnji seji vlade govorili tudi o predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero ukinjajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. O predlogu zakona, ki ga je vložila Levica, bo DZ prihodnji teden opravil tretjo obravnavo, koalicija pa si ni enotna in je podporo posameznim dopolnilom ter končni različici zakona težko napovedati.
V torek sta dopolnila za tretjo obravnavo vložili poslanski skupini SD in LMŠ. SD ponovno predlaga določitev solidarnostne lestvice plačevanja zdravstvenega prispevka, vendar s predlogom že v dosedanjem postopku ni bila uspešna.
LMŠ z dopolnilom za proračunsko varovalko
LMŠ je predlagala več dopolnil, zlasti v skladu s predlogi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Med drugim predlagani pavšalni prispevek zvišujejo z 29 na 32 evrov mesečno, vrnili pa bi tudi določilo, da bo državni proračun zagotavljal kritje morebitnega finančnega primanjkljaja. Gre za obveznosti, ki zapadejo do konca tekočega koledarskega leta.

Prav slednje je želel minister za zdravje Aleš Šabeder. Če bodo dopolnila, zlasti zadnje navedeno, sprejeta, to po njegovih ocenah pomeni minimalno varovalko za stabilno in vzdržno financiranje sistema. "Verjamem, da je to ena majhna zmaga za zdravstvo, da bo morebiten manko sredstev v tekočem letu pokrit iz državnega proračuna," je novinarjem pojasnil po današnjem srečanju.
Bertoncelj svari pred varovalko
Znano pa je, da takšni varovalki za kritje iz proračuna nasprotuje minister za finance Andrej Bertoncelj. Po današnjem srečanju pogovorov ni komentiral oz. izjave ni želel dati. Je pa dopis z izračuni posredoval ministru Šabedru in številke niso obetavne.
Po njihovih izračunih bi ob predpostavki, da vsi zavarovanci plačujejo po 32 evrov, zdaj je dopolnilno zavarovanje prostovoljno, zdravstvena blagajna leta 2021 imela slabih 41 milijonov presežka, leto kasneje 24, medtem ko naj bi bilo leta 2023 že več kot 7 milijonov minusa. Ob tem ni nepomembno, pišejo v dopisu Šabedru, da sami izdatki naraščajo hitreje kot prihodki. Poleg tega gre za pripravo izračunov finančnih posledic, ki temeljijo na ugodnih makroekonomskih posledicah. Zato želijo prispevek proračuna omejiti na največ 10 milijonov, a samo v prihodnjem letu. Kaj bo po tem, pa ne ve nihče.
Do takšne finančne "varovalke" imajo pomisleke tudi v koalicijski SMC, kjer se bodo o podpori predlogu zakona odločili prihodnji teden. Vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič je že opozoril na nesoglasja med Šabedrom in Bertoncljem, "kdo bo vse to pokril", danes pa je na Twitterju med drugim spomnil, da je minister za finance zadnji teden "nedosegljiv za novinarje".
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.