Slovenija

Predlog za ukinitev dopolnilnega zavarovanja ni dobil zadostne podpore v DZ

Ljubljana, 29. 01. 2020 12.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

DZ v tretji obravnavi ni sprejel zakonskega predloga za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. DZ je novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero bi ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje, zavrnil z 51 glasovi proti. Predlog je podprlo 32 poslancev.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Predlog zavrnjen
    02:32
    Iz 24UR: Predlog zavrnjen
  • Iz SVETA: Glasovanje o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja
    02:01
    Iz SVETA: Glasovanje o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja

V skladu z napovedmi so novelo podprli v LMŠ, SD in Levici. V SAB, kjer so sicer napovedali podporo, sta poslanca Marko Bandelli in Franc Kramar glasovala proti, dva pa sta se vzdržala. Predsednica SAB Alenka Bratušek se je kasneje odzvala na Twitterju in zapisala, da "dopolnilno zavarovanje ostaja zaradi populističnih potez stranke LMŠ". "Vedeli so, da se 29 eurov ne izide, pa so vseeno predlagali. Zato nismo glasovali za!" 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V SNS, SMC, SDS, NSi in DeSUS so se držali napovedi ter glasovali proti. Minister za zdravje Aleš Šabeder, ki opravlja tekoče posle, na glasovanju ni bil prisoten.

Poslanci so zavrnili tudi vsa vložena dopolnila. Med njimi je bilo tudi dopolnilo LMŠ, ki je po opozorilih o finančni nevzdržnosti zakonske rešitve sledila predlogu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in pred današnjo tretjo obravnavo vložila dopolnilo za dvig obveznega pavšalnega prispevka z 29 na 32 evrov mesečno. Za dopolnilo je glasovalo 34 poslancev, proti pa 50.

Koordinator Levice Luka Mesec nov poskus ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja napoveduje še v tem mandatu DZ. "Nismo vrgli puške v koruzo. Bitka je izgubljena, vojna se šele začenja," je dejal po seji DZ, na kateri je ta poskus propadel. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović pa meni, da so koncu odigrali svojo igro lobiji in zavarovalnice.

Poslanci niso podprli novele zakona o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja.
Poslanci niso podprli novele zakona o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja. FOTO: Bobo

"Danes se je pokazalo, kdo je kdo, kdo kje stoji, kdo brani javni interes, kdo brani zavarovalnice. Na žalost tudi po 17 letih, čeprav smo na pobudo Levice zakon o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja uspeli prvič vsaj pripeljati do obravnave v DZ, ukinitev ni uspela," je Mesec ugotavljal v izjavi novinarjem po seji DZ.

Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović obžaluje, da so po 20. letih zamudili priložnost, da ukinejo dopolnilno zdravstveno zavarovanje oz. posrednike, ki ga pobirajo, in sredstva prenesejo v javno blagajno.

"Prišli smo daleč, vendar so na koncu odigrali svojo igro lobiji in zavarovalnice, zmagal je kapital nad ljudmi," je v izjavi po seji ocenil Golubović. Podobno kot Mesec je napovedal, da bodo nadaljevali s prizadevanji in je bila to le ena od etap.

Potem ko je DZ v drugi obravnavi umaknil varovalko, da bi morebitne primanjkljaje v zdravstveni blagajni kril državni proračun, so v LMŠ v tretji obravnavi želeli tako določilo vrniti. S predlogom dopolnila niso uspeli, saj je proti glasovalo 50 poslancev, podprlo ga je 33.

Tudi v SD niso uspeli z dopolnilom, ki bi namesto pavšalnega prispevka uvedlo solidarnostno lestvico. Predlog, da bi posameznik plačeval obvezno dajatev glede na njegove prihodke, med katere so vključeni tudi kapitalski dohodki, prispevek pa bi tako znašal med deset in 150 evri mesečno, je prepričal 19 poslancev, proti jih je glasovalo 67.

Ker DZ v tretji obravnavi zakonskega predloga za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ni sprejel nobenega od vloženih dopolnil, je predlog zaradi sprejetih dopolnil iz druge obravnave ostal neusklajen. Predsednik DZ Dejan Židan je zato Levici kot predlagatelju naložil pripravo uskladitvenega dopolnila. Po pričakovanju so poslanci to dopolnilo sprejeli s 66 glasovi za in nobenim proti.

Večina poslanskih skupin se boji, kaj bi sprejetje novele pomenilo za državni proračun.
Večina poslanskih skupin se boji, kaj bi sprejetje novele pomenilo za državni proračun. FOTO: Bobo

V poslanski razpravi je bilo iz vrst nasprotnikov novele slišati, da predlagana rešitev ne prinaša dejanske ukinitve dopolnilnega zavarovanja, ampak zgolj njegovo preoblikovanje. Poleg tega so izrazili skrb zaradi morebitnega primanjkljaja v zdravstveni blagajni in predlagane proračunske varovalke. Opozorili so tudi, da se novela loteva pomembnih sprememb, ki bi terjale širok družbeni konsenz, in podvomili, da bi ukinitev dopolnilnega zavarovanja prinesla kakršnokoli izboljšanje za bolnike.

Poslanske skupine, ki so soglašale z novelo, pa so poudarile, da bi z njo naredili prvi korak k pravičnejši ureditvi plačevanja prispevka. Če bi DZ novelo sprejel, bi začela veljati leta 2021, do takrat pa bi, kot so na primer v razpravi izpostavili v Levici, imeli čas za dogovor, kako poskrbeti za pravično ureditev financiranja.

Pred glasovanjem o noveli je koordinator Levice Luka Mesec ocenil, da je bil zakonski predlog daleč od tega, kar so v Levici z njim želeli doseči. "Ampak glede na to, da je na tej točki jasno, da se od njega poslavljamo, bomo tudi tokrat, čeprav simbolno, stisnili tipko zgolj za zgodovinsko evidenco, da se ve, kdo je ta zakon zrušil," je dodal v obrazložitvi glasu.

Sicer so parlamentarno obravnavo novele vseskozi spremljala opozorila o finančni nevzdržnosti, nenazadnje tudi ministra za finance Andreja Bertonclja. Nasprotoval je predlogu proračunske varovalke, ki bi bila po višini in časovno neomejena. Bertoncelj je nato v ponedeljek odstopil s položaja finančnega ministra, kot je navedel, iz strokovnih razlogov.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje ponujajo zavarovalnice Vzajemna, Triglav in Adriatic Slovenica, trenutna mesečna premija pa znaša okoli 35 evrov. Ob ukinitvi dopolnilnega zavarovanja bi morali nadomestiti dobre pol milijarde evrov sredstev. V Levici so ob vložitvi zakonskega predloga poudarili, da se vsako leto z obračunavanjem administrativnih stroškov zavarovalnic izgubi 50 milijonov evrov.

V Zavarovalnem združenju Slovenije pa so pripravo predloga pospremili s številnimi zadržki in opozorili, med drugim da bodo prilivi zdravstvene blagajne še bolj občutljivi na gospodarsko aktivnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (655)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

joeel
30. 01. 2020 17.23
+16
SPOKAJTE VSI VEN IZ PARLAMENTA IN SE NEHAJTE IGRAT Z NAMI.ZDAJ VAS IMAMO PA RES ZADOST.IN LEVIH IN DESNIH IN RDEČIH IN ZELENIH IN NE VEM KAKŠNIH BARV STE ŠE OSTALI.NAJBOLJŠE DA PRIDE TRIČLANSKA UPRAVA IZ EU IN VODI SLOVENIJO.VSEENO JE ,ALI SMO HLAPCI NJIM ALI VAM.NIŽJE KOT STE NAS PRIPELJALI SKORAJ VEČ NE MOREMO.LAHKO VAS JE SRAM,NESPOSOBNEŽI.ZAKAJ STE KANDIDIRALI ZA POSLANC,ČE NISTE SPOSOBNI ZA DRUGO,KOT OBIRANJE KORUZE NA NJIVI.PBP
brabusednet
30. 01. 2020 16.55
-11
Levicarje ukinit bo denarja viska.
INAZ
30. 01. 2020 16.52
-8
Saj sploh ni šlo za ukinitev, prostovoljno bi postalo obvezno, potem bi pa še novo prostovoljno uvedli. Levaki ne morejo iz svoje kože. Samo denar bi ljudem pobirali in ga potem milostno delili.
drago štubljar
30. 01. 2020 17.30
+7
mrs u pm gov jj saj je on tisto zrihtal okrado slo fujjjjj
srecnii
30. 01. 2020 13.23
-11
Na dohodek Slovenci so itak biser pri nate*vanju, mesečnega čistega prihodka 3000 evrov, nakažejo si pa min.plačo, češ d ajim gre tko slabo. Zato pa se jim ne izide o % glede na dohodek, ker bo veliko privatnikov prikazovalo lažne podatke. Rešitev je, da vsi enako plačujemo s tem razbremenimo vse. Ne more nekdo dajat 150 evrov, drugi pa 20 evrov.
knap11
30. 01. 2020 13.28
+19
srečni.., a da ima nekdo 60.000€ plače, drugi pa 600€ in prispevata oba enako za dopo. zav., je pa prav po tvoji logiki?! O tvojem pojmovanju razbremenjevanja vseh, mi gre pa na bruhanje.
setisfekšn
30. 01. 2020 11.36
+1
brat od pepetovga brata
30. 01. 2020 11.32
+12
Migla. Obe stranki, ki imata polna usta upokojencev ves cas.. torej tudi vsemogocna alenka
TistoPravo
30. 01. 2020 10.29
+7
Zdravje mu morali delodajalci v celoti častit svojim hlapcem...država svojim hlapcem upokojencem...ostalim pa delodajalci in država, ker so ravno socialci največji sistemski ujetniki.
miselna policija
30. 01. 2020 10.26
+13
vse se dela na tem da se zdravstvo amerikanizira!!se pravi zavarovalnica enostavno reče tega pa ne bomo plačali kjub temu da si zavarovan!!ali pa - ne bomo te zavarovali ker izgledaš zlo švoh!!katere bolezni imate v družini....to in to ...ja potem ne bo nič z zavarovanjem!!
miselna policija
30. 01. 2020 10.17
+21
podkupnine poslancem gredo tudi iz dopolnilnega??
MIGLA
30. 01. 2020 10.07
+30
DESUS je dokončno pokazal, da jim je za revne upokojence malo mar, važno, da ohranijo svoje stolčke, sedaj bojo zbrisali še na desno stran samo da ostanejo v gnilem parlamentu, nikoli več jih ne volim hinavce
brat od pepetovga brata
30. 01. 2020 10.04
+5
mitko... mojih postov pod to temo je se vedno manj kot tvojih... tako, da ne sklepaj po sebi... ne vem kaj tebe tako razburja ta tema?? Saj ste dosegli svoje. Imas slabo vest?? Ker lizes rit zavarovalnicam? Bogo...
EkonomskaSvoboda
30. 01. 2020 10.09
-6
Saj me ne razburja. Všeč mi je, da je prevladal razum in da so ustavili konje. od tu naprej se da kaj pametnega narediti. Sicer me pa zabava kako se radikalno socialisti usajajo, ko kljub bnesramnemu izsiljevanju ne dosežejo željenega.Če bi pa imel kaj otrok bi vedel, da ravno najbolj trmasti, deroči in izsiljevalski 4-letnik potrebuje meje. Če mu jih ne postaviš, narediš sebi in njemu medvedjo uslugo. Levici so bile postavljene meje. To je to. To je dobro in ko vidim takele patrone na netu tudi zabavno. Kill me for it.
brat od pepetovga brata
30. 01. 2020 11.35
+2
mitko...tvoje vzgojne metode me niti najmanj ne zanimajo. Ker si ze sam povedal, da si vzgojil lene in neumne otroke. Meje so bile postavljene? Ne se smesit. Saj ti je Mesec povedal. To ke sele zacetek.
EkonomskaSvoboda
30. 01. 2020 13.35
-2
Pepe, še veliko mlekca moraš popacati, da boš sposoben dojeti, da ni life samo skandiranje revolucionarnih parol. Isto tvoj idol Lukec. kar se je pravpzarav tudi pokazalo na terenu. Uživaj!
EkonomskaSvoboda
30. 01. 2020 09.57
-2
Neki Pepe je čisto popenil, ko je paradi projekt njemu ljube stranke propadel. Z pomočjo donedavnih brother in arms (smc, sab, desus). Se vidi, da so bili skupaj bolj tako, s figo v žepu. Pa še prav so imeli. Never trust a radical socialist.
brat od pepetovga brata
30. 01. 2020 09.55
+3
jakec... velika velika vecina je placevala. Manjk kot 50000 jih ni placevalo..
brat od pepetovga brata
30. 01. 2020 09.54
+6
Eno vprasanje. Ali so zavarovalnice lobirale, da zakon pade in zakaj? Ker so zavarovalnice pregovorno po celem svetu vedno na strani ljudi in njihovih interesov! Tako kot janez jansa!
jakec1575
30. 01. 2020 09.52
+7
Nihče ni govoril o ukinitvi, ampak prisparanju 50 mio na leto za režijo + razlike v rezervacijah. Ta denar pa je ze dovolj za cakalne vrste. to je ce bo parlament sposoben spremeniti zakon o kolicini posegov kot jamra ZZZZS. ocitno pa dopolnilnega mnogi niso placevali, ker se ga tako bojijo. pri ZZZS bi postal obveza. Spet eni drugim guzico brisemo.
gruber74
30. 01. 2020 09.51
+14
Na bruhanje mi gre ko to berem. Kaksen folk mi volimo.
brat od pepetovga brata
30. 01. 2020 09.51
+13
denden vazno da imajo zavarovalnice se naprej zagotovljenih 300 milijonov letno!
denden
30. 01. 2020 09.48
-1
pritisnite - tisti, ki mislite, da vam po tako imenovani ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne bo potrebno nič plačat. Plačali bomo, samo neki drugi zavarovalnici (ZZZS). A mislite, da ZZZS za ta namen ne bo zaposlila novih ljudi in ne bo izkazala dodatnih stroškov. Vprašanje je, kako racionalno se bo pri tem obnašala, če bo njihovo izgubo na koncu pokrivala država. sedaj tega zavarovalnicam ne jamči. Tak zakon, kot je bil sedaj pripravljen bi za zavarovance prinesel bore malo ali nič.
Groucho Marx
30. 01. 2020 09.57
+6
Natančno tako je. Ta državni zavarovalniški monstrum si je hotel celo izposlovati neomejeno kritje izgub iz proračuna. Zdravstva, katerega glavni namen je polnjenje mafijskih žepov, sploh ne potrebujemo...
brat od pepetovga brata
30. 01. 2020 09.46
+4
mitko... konec bo, ko bomo mi tako rekli a ves. Mi kot vecina. A stekas. To svojo domobransko logiko si pa prisparaj za spricer po masi v nedeljo.
EkonomskaSvoboda
30. 01. 2020 10.01
+0
Kdo "mi"? Mi kot večina? Pa saj si ravno videl, da je ni. Večine namreč. Si pa res smešen mladinec. Pravi milennial. Če se kdo ne strinja s teboj, ga v skladu s prevladujočim pogledom na svet pravega radikalca razglasiš za "domobranca" in "vernega" (čeprav ni s slednjim nič narobe). Naj te malce razveselim. Sem premlad za domobranca in preveč samosvoj, da bi hodil v cerkev. Not my cup of tea. Umiri se malce, no. Ni svet samo tak kot ga slikajo v Rogu, pa na FDV. Od poceni parol ni kruha. Pojdi delat in naredi kaj iz sebe. Pol pa se vrni nazaj in drugim govori kako naj se svet suče. Jaz sem to že naredil v precejšnji meri. Si ti?
brat od pepetovga brata
30. 01. 2020 10.08
+0
Mitko prihodnost sem ti napovedal. To z domobranckom. Glede vecine. Bomo pa kmalu spet videli, samo da se prostor spuca. levica ima v drzavi vecino... ce se pa desne stranke pretvarjajo ... pa to se ne pomeni, da levica v slo nima vecine
EkonomskaSvoboda
30. 01. 2020 10.13
+0
Morda imaš prav. A vsak dan, ko se levičarji med seboj grizejo in je primež njihovih zblojenih politik malce manši, je podarjen dan. Za to je potrebno biti hvalažene. Dokler traja, traja. Pa tudi potem se bomo znašli. Kot smo se dosedaj. In gre nam kar dobro:) Glavo gor Pepe. Saj ni konec sveta. Niti ga ne bo, če pridejo spet levičarji na oblast.
Groucho Marx
30. 01. 2020 10.22
-1
korintos23
30. 01. 2020 09.45
+10
Ukiniti enim socialca kateri ga že 20 let vlečejo delati pa nočejo, pa bo za vse dovolj.