Minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Dorjan Marušič je zaradi stavke medicinskih sester v UKC Ljubljana sprejel predstavnike Sindikata kliničnega centra. Pogovarjali so se o aneksu h kolektivni pogodbi za zaposlene v zdravstveni negi, o katerem se bodo sindikat in vlada usklajevali v četrtek, so sporočili z ministrstva.
Kot so zapisali, bodo preučili možnost določitve višjega plačnega razreda v skladu z določbami zakona o sistemu plač v javnem sektorju za vse tiste individualne vloge, ki jih bo vodstvo univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana posredovalo na ministrstvo. Gre namreč za napredovanja tistih medicinskih sester, ki so diplomirale med delom, pa se jim potem dosežena napredovanja v celoti niso priznala.
Sindikat od ministra pričakuje, da bo zagotovil zakonitost delovanja delodajalca, UKC Ljubljana, so še zapisali na ministrstvu.
Marušič je sicer na novinarski konferenci, na kateri je predstavil dosežke njegovega ministrovanja, povedal, da se zaveda, da aneks ne bo v celoti rešil težave napredovanj. Kot je dejal, ne bo mogoče "vsem priznati določenega napredovanja brez diferenciacije".
Vodstvo UKC je namreč na ministrstvo poslalo dopis, v katerem ga med drugim prosi "za jasno stališče ministrstva za zdravje do plačila dvojnih napredovanj srednjim medicinskim sestram, ki imajo kombinirane pogodbe". Poleg tega so zaprosili za usmeritve glede tistih stavkovnih zahtev, ki zadevajo odnos vlada-sindikat. Kot je dejal minister, zelo jasnih usmeritev ne more dati.
Ob tem je vodstvo ministrstvo pozvalo, naj "odpravi odločbo upravnega nadzora, kar bo nedvomno prispevalo k reševanju problematike". Marušič pravi, da se mora sicer najprej posvetovati s pravno službo, ali to lahko stori. Ob tem pa je dejal, da je težko pričakovati, da bi to bilo mogoče.
Zaostritve stavke ne bo
Iz UKC Ljubljana so kasneje sporočili, da so s Sindikatom kliničnega centra s pomočjo ministrstva za zdravje dosegli pomemben pogajalski napredek, zato v prihodnjem tednu pričakujejo zbliževanje stališč. "Menim, da gredo pogajanja v pravo smer. Želim si, da bi čim prej dosegli dogovor, ki bo v dobro bolnikov, svojcev in vseh zaposlenih v UKC omogočil prekinitev stavke," je ob tej priložnosti povedal generalni direktor UKC Simon Vrhunec. Hkrati je poudaril, da si želijo, da bi njihove sodelavce, ki skrbijo za najtežje bolnike, lahko tudi ustrezno nagradili, seveda skladno z zakonodajo.
Vodja stavkovnega odbora Sindikata kliničnega centra Pergam Vesna Rugelj je dejala, da se je stavkovni odbor odločil, da zaradi napredka pri pogajanjih danes sprejetega sklepa o zaostritvi stavke zaenkrat ne bo izvršil. "Pričakujemo, da se bodo z rešitvijo stavkovnih zahtev in intenzivnih iskanjem sistemske rešitve končno odpravile dolgoletne krivice pri plačilu dela srednjih medicinskih sester, ki opravljajo dela diplomiranih medicinskih sester," je dodala. Stavka bo tako v naslednjih dneh potekala mirno, z vso odgovornostjo do bolnikov.
Glavna medicinska sestra Erna Kos Grabnar je poudarila, da se bolnikom in njihovim svojcem ni treba skrbeti, saj bodo za njih "dobro poskrbeli", kajti zaposleni "se zavedajo svoje odgovornosti". Dodala je, da so "še posebej veseli", ker se je v reševanje problematike vključilo tudi ministrstvo.
Medicinske sestre s srednješolsko izobrazbo, katerih delo posega v delokrog diplomiranih sester, v UKC Ljubljana stavkajo že dva dni. Vodstvo kliničnega centra jim je pred meseci dalo v podpis nove, zanje slabše pogodbe, ki pa jih niso podpisale. Kljub temu so jim zadnjo plačo izplačali na podlagi teh nikoli podpisanih pogodb, po katerih sestre ne bi več imele priznanih napredovanj, ki so jih v preteklosti dosegle za delo diplomirane sestre. Vodstvo UKC trdi, da jim je ministrstvo po lanskem upravnem nadzoru naložilo, da vse sodelavce razporedijo na nižje plačana delovna mesta.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.