Kot so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, poslovanje prvega tromesečja kaže, da so obravnavali več bolnikov, kot je bilo dogovorjeno z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Skupno so s preseganjem dogovorjenega programa omogočili večjo dostopnost za 1560 bolnikov v bolnišnični obravnavi in opravili 10.621 pregledov več v specialističnih ambulantah.
Zahtevajo tudi zagotovitev sredstev za izvajanje programa PET CT storitev, ki so ga nabavili novembra lani s pomočjo donatorjev. V predlogu splošnega dogovora za letošnje leto je bil namreč celoten program vrnjen Onkološkemu inštitutu.
Kot navajajo v UKC Ljubljana, je bilo s strani ministrstva za zdravje predvideno, da bodo zagotovili sredstva za izvajanje 2000 storitev, zdaj pa bodo morali sredstva zagotoviti sami.
Tako zahtevajo drugačen prenos sredstev s terciarne na sekundarno raven. Prepričani so namreč, da so v celoti upravičeni do sredstev za terciarno dejavnost v skupni višini 87.001 evro. Ne strinjajo se s prenosom dveh odstotkov programa akutne bolnišnične obravnave v specialistično-ambulantno dejavnost.
V sporočilu za javnost še opozarjajo, da že vrsto let prosijo za dodatna sredstva za financiranje urgentne specialistične dejavnosti na Nevrološki kliniki in Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Omenjeni dve ambulanti sprejemata bolnike iz vse Slovenije, saj sta edini tovrstni urgentni ambulanti, zato so po njihovem mnenju dodatna sredstva nujna.
V UKC Ljubljana poudarjajo, da so v svojih predlogih za pogajanja o razdelitvi sredstev zdravstvene blagajne sredstva zahtevali za programe, ki jih že izvajajo. V primeru, da jim v postopku arbitraže teh programov ne bodo priznali, pa "se lahko vprašamo, ali Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in ministrstvo za zdravje menita, da državljani teh programov ne potrebujejo", so še zapisali.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.