Afera Peterlin, ki jo je razkril novinar 24UR Jure Bračko, je osupnila slovensko javnost. Zasebno podjetje Medgen, ki je služilo na račun ljubljanskega kliničnega centra, je samo lani od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) prejelo 230.000 evrov davkoplačevalskega denarja. Ob tem pa dokumenti razkrivajo, da podjetje pogojev za koncesijo verjetno sploh ne izpolnjuje. Direktor zdravstvene blagajne Samo Fakin meni, da gre za nedopustno ravnanje z davkoplačevalskim denarjem.
Predstavniki ljubljanskega kliničnega centra so že ob prvi objavi prispevka o nepravilnostih in vpletenosti predstojnika inštituta za medicinsko genetiko na ljubljanski ginekološki kliniki dr. Boruta Peterlina odredili interno revizijo. Danes pa je padla odločitev: Peterlin je začasno suspendiran.
Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec je dejal, da je sam velik zagovornik javnega zdravstva in da v UKC nasprotujejo prelivanju javnih sredstev k zasebnikom. Odredili so notranjo revizijo in ta bo pokazala, ali je bil UKC oškodovan, je pojasnil in dodal, da so Peterlinu začasno odvzeta pooblastila za vodenje oddelka. "Revizija bo pokazala, kaj se je v resnici zgodilo," je poudaril. Oddelek sicer po njegovih besedah zdaj deluje normalno. "Moje stališče pa je, da ni dobro, da zdravniki delajo pri drugih delodajalcih," je še zaključil.
Kriminalisti na ZZZS
Z zadevo se očitno ukvarjajo tudi kriminalisti, ki so danes opravili informativni pogovor na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) o financiranju podjetja Medgen, z zadevo pa se ukvarja tudi protikorupcijska komisija.
Sicer pa je ZZZS leta 2011 opravil nadzor nad porabo javnih sredstev v Medgenu, nepravilnosti takrat niso ugotovili.
Več informacij z obiskom kriminalistov v ZZZS niso dali, prav tako ne na policiji, podrobnosti ne komentirajo niti na KPK, saj postopek še poteka.
Gantar bo najprej poslušal Peterlinova pojasnila
Minister za zdravje Tomaž Gantar je ocenil, da je šla pot izvajanja genetskih preiskav pri nosečnicah v okviru Medgena v popolnoma napačno smer, če navedbe o nepravilnostih držijo. Poudarja, da bi vodstvo ginekološke klinike moralo vedeti, kaj se pri njih dogaja. Ministrstvo bo preverilo, ali podjetje Medgen izpolnjuje pogoje za koncesijo.
Minister Gantar je na današnji novinarski konferenci še dejal, da želi pred kakršnimi koli odločitvami slišati še Peterlinova pojasnila, v roke želi prejeti tudi poročilo notranjega nadzora nad inštitutom.
Ministrstvo po Gantarjevih besedah preverja podatke, ali je Medgen od leta 1997, odkar jim je bila podeljena koncesija, poročal o vseh bistvenih spremembah in o spremembah kadra, kar bi po zakonu moral storiti. Mediji so namreč v preteklih dneh poročali, da v podjetju ne izpolnjujejo kadrovskih pogojev za delovanje. Prav tako naj Medgen ne bi imel svojih laboratorijev, kar po besedah Gantarja spada med potrebno opremo za opravljanje prenatalne in ponatalne diagnostike, za kar je Medgen tudi prejel koncesijo.
Na podlagi ugotovitev bodo potem po besedah Gantarja odločali, ali bodo Medgenu odvzeli koncesijo ali ne. Pred tem pa mora biti tudi jasno, kdo bo v tem primeru preiskave izvajal v prihodnosti. "Najlažje je koncesijo v tem trenutku odvzeti. Bistveno težje pa je zagotoviti, da bodo ženskam preiskave na voljo tudi vnaprej," je dejal.
Glede nadzora ministrstva za zdravje nad koncesijami pa je minister dejal, da je Medgen eden izmed mnogih koncesionarjev, samo na sekundarni ravni jih je več kot 350. Ministrstvo po njegovih besedah rednih nadzorov nad vsemi koncesionarji ne more izvajati, če ni obveščeno o kakršnih koli nepravilnostih.
Sicer pa je opozoril, da je za nadzor porabe sredstev iz zdravstvene blagajne – teh naj bi lani Medgen prejel okoli 230.000 evrov – odgovoren plačnik, torej ZZZS.
Glede sodelovanja Peterlina v delovni skupini na ministrstvu za zdravje pri pripravi zakona o biomedicini pa je dejal, da bodo sestavo skupine spremenili. Peterlin, ki sodeluje v tej skupini, naj bi namreč napisal smernice zakona, ki so šle izrazito v izključevanje konkurence na področju prednatalne genetike, tako da bi lahko ta posel opravljala le Medgen ali pa UKC Ljubljana.
Peterlin je bil v posvetovalno telo ministrstva sicer imenovan kljub pomislekom nekdanjega zdravstvenega ministra Dorjana Marušiča, predlagali pa so ga Zdravniška zbornica Slovenije, zdravniško društvo in UKC.
Ozadje zgodbe
Medgen je posrednik pri testih za Downov sindrom, so poročali v oddaji 24UR. Peterlin naj bi svoje pacientke iz kliničnega centra pošiljal na analize k zasebnemu podjetju Medgen. Čisti zaslužek, okoli 500 evrov za vsako analizo, naj bi tako ostal v zasebnem podjetju namesto v kliničnem centru, kjer je Peterlin zaposlen. Medgen namreč analiz ne opravlja, temveč vzorce pošilja na kitajski inštitut BGI, zato bi se klinični center vmesnemu ponudniku lahko izognil, vendar tega ne naredi, so poročali v oddaji 24UR.
Denar davkoplačevalcev ZZZS razdeli javnemu zdravstvu in zasebnikom. Kako se denar porablja, pa so odgovorni direktorji zasebnih zdravstvenih ustanov, nad vsem pa bedi ministrstvo za zdravje. Fakin meni, da v tem primeru nadzor ni deloval.
Čeprav gre za davkoplačevalski denar, do danes namreč ni nihče opazil, da so v Medgenu zaposleni le dva oziroma trije (strokovnjak in neuradno dve tajnici) in da nimajo primernega laboratorija. To torej ne ustreza pogojem, zaradi katerih prejmejo 230.000 evrov davkoplačevalskega denarja. Na drugi strani je denimo inštitut za medicinsko genetiko ginekološke klinike, ki ima pod vodstvom Boruta Peterlina 41 zaposlenih in ustrezne laboratorije, lani realiziral le 180.000 evrov.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.