V Ljubljanskem UKC se pospešeno pripravljajo na napovedano jesensko pandemijo nove gripe. Kot je povedala strokovna direktorica Brigita Drnovšek Olup, bo pandemski plan vseboval protokol, kako bodo posamezne zadeve potekale, katere oddelke bodo selili, katere bolnišnice bodo odpirali, določiti bodo morali "vstopna vrata" za obolele, iščejo tudi možnosti za zagotovitev dodatnih postelj, ministrstvo za zdravje pa so že zaprosili za nabavo blagovnih rezerv, tudi respiratorjev, je še pojasnila.
V hiši trenutno opravljajo štetje obstoječih respiratorjev, sestali pa so se že tudi s predstavniki primarnega zdravstva, torej zdravstvenih domov na svojem gravitacijskem območju, saj bodo morali biti v primeru izbruha pandemije povezani, pravi Drnovšek Olupova.
Glavno stavbo bi zaprli
V UKC Ljubljana načrtujejo, da bi glavno stavbo, kjer bodo potekale najnujnejše stvari, zaprli, da se okužbe ne bi mešale. Zdaj iščejo alternativne možnosti, kam bodo lahko namestili okužene. Po besedah strokovne direktorice bodo kot prvo uporabili ortopedijo, ki jo bodo še bolje opremili s kisikom, za tem prideta na vrsto dermatologija in bolnica Petra Držaja. Z ministrstvom za zdravje se pogovarjajo tudi o možnosti, da bi v primeru pandemije uporabili nekdanjo pediatrijo na Vrazovem trgu in jo za potrebe pandemije priredili, preden se bo začela adaptacija za mestno negovalno bolnišnico.
Pripravili so tudi projekcijo navala obolelih na UKC Ljubljana in potreb, ki jih bodo ti oboleli povlekli za sabo – "za nas je to zelo pomembno, tudi z ekonomskega vidika, zaradi zalog", je pojasnila strokovna direktorica.
Bojijo se pomanjkanja kadra
Kot še pravi, se najbolj bojijo pomanjkanja kadra, saj bodo v primeru pandemije zbolevali tudi zdravstveni delavci. Tega se po besedah Drnovšek Olupove bojijo, saj je absentizem v UKC Ljubljana že zdaj velik problem. Trenutno pripravljajo bazo podatkov zaposlenih, ugotavljajo, kdo je usposobljen za delo z respiratorji, tudi upokojene nekdanje sodelavce bodo vprašali, ali bi želeli pomagati.
Cepljenje za zdravstvene delavce bo brezplačno, je napovedala Drnovšek Olupova. Kot pravi, obveznega cepljenja v Sloveniji ni, a takoj, ko bodo dobili podatke o varnosti cepiva, se bodo poskušali v čim večjem številu cepiti in tudi z osebnim zgledom spodbuditi zaposlene k temu, da se cepijo.
Zbolela naj bi okoli četrtina prebivalcev
Izračuni o številu okuženih v primeru pandemije nove gripe so različni, a ocenjuje se, da bo zbolela okoli četrtina prebivalstva, v Sloveniji torej okoli 500.000 ljudi, je navedla Drnovšek Olupova. Od teh naj bi približno en odstotek oziroma 5000 ljudi potrebovalo hospitalizacijo, okoli 10 odstotkov izmed teh, torej 500 ljudi, pa naj bi potrebovalo intenzivno nego, je pojasnila Drnovšek Olupova.
Epidemija nove gripe, ki jo strokovnjaki napovedujejo za jesen oziroma zimo, bo predvidoma trajala od šest do osem tednov. Pričakujejo, da bo vrhunec okužbe oktobra ali novembra, "če bomo imeli srečo, pa januarja", je še dejala strokovna direktorica UKC Ljubljana.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.