Že konec minulega tedna so iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana sporočili, da zaznavajo povečevanje priliva na urgenco, predvsem na internistično prvo pomoč, kar predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. Opozarjajo, da bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov brez sistemskih ukrepov lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki jih izvajajo samo v UKC Ljubljana.
"Klinični center kot osrednjeslovenska bolnišnica ima, če bi indeksirali postelje na število prebivalcev, najmanj postelj v Sloveniji, kar pomeni, da težko sprejemamo paciente z urgence. Če temu dodamo še neko terciarno naravo dela v kliničnem centru, kjer smo za določene bolezni edini, ki jih zdravimo, in moramo sprejemati tudi paciente iz drugih regij, nam to še toliko bolj otežuje vsakdanje sprejemanje pacientov z urgence," je predstavil težave predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana Peter Radšel.
"Če govorim za ta ožji del bolnišničnih postelj, ki se ukvarja z internističnimi, infekcijskimi boleznimi, imamo ta trenutek gotovo več kot 100 postelj manj kot pred 10 leti. Trend bi moral biti pa ravno obraten," je poudaril. Trenutno interna klinika razpolaga z od 350 do 400 posteljami, v preteklosti pa so jih imeli na voljo 450, je dodal.
Kot je pojasnil, skušajo v UKC Ljubljana manko postelj nadomestiti, težave pa imajo tudi s kadri. "Interna klinika in klinika za infekcijske bolezni bosta skušali povečati kapacitete. Odprli bomo dodatni oddelek v prostorih Diagnostično-terapevtskega centra, ki še niso čisto končani, ki smo jih opremili za bolnišnične namene v času covida. Tam bomo poskušali dodatno odpreti 15 postelj za akutno bolne paciente. Nekaj dodatnih kapacitet bomo skušali odpreti znotraj Interne klinike, da bi lažje paciente z akutnim poslabšanjem kroničnih bolezni, ki prihajajo na urgenco, sprejeli in ustrezno obravnavali. Ne vemo sicer čisto natančno, kaj bo to pomenilo za zdravstveno nego, ampak se bojimo, da če bomo preobremenili kader, ki ga imamo, da bomo kasneje soočeni z novimi odhodi," je dejal.
Pacienti na obravnavo čakajo tudi 10 ur
V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz.
Posledično pa se podaljšujejo čakalne dobe. "Čakalne dobe so se nam v zadnjih tednih žal povečale, kar upravičeno jezi paciente, jezi svojce. V tem trenutku bi jih želel pozvati, da skušamo vsi ohraniti neko potrpljenje," je dejal.
Paciente, ki prihajajo na ljubljansko urgenco z akutnim poslabšanjem, je zato pozval, naj bodo pripravljeni na nekoliko daljše čakanje."Ta trenutek so najdaljše čakalne bolezni na ambulantah za bolezni. Tam so številke trenutno takšne, da je povprečni čas obravnave tudi deset ur," je dejal Radšel. Povprečen čas za sprejem v bolnišnico pa je še daljši, je dodal.
UKC Ljubljana je dodatno 'hendikepiran', ker se deli centra prenavljajo, je pojasnil predstojnik. "Ampak niso samo prostori tisti, ki nas ta trenutek omejujejo, predvsem je kader tisti, zaradi česar imamo tudi nekatere kapacitete zaprte," je pojasnil.
"Pozvali smo ministrstvo, da bi ažurno objavljali dostopnost oziroma proste kapacitete vseh urgentnih centrov v Sloveniji, da bi se lahko nekdo, ki je akutno bolan, lažje odločil, kje bo prej prišel do zdravniške pomoči," je dejal Radšel.
Poleg tega je opozoril, da smo kot družba relativno slabo pripravljeni na staranje populacije. "Ta trenutek nam v bolnišnici leži več kot pet odstotkov pacientov, ki jih ne moremo premestiti v neke negovalne ustanove ali domove za ostarele, kjer se prav tako soočajo s pomanjkanjem medicinskega kadra," je opozoril.
Zaradi povečanega priliva urgentnih pacientov so sprejeli dodatne ukrepe, in sicer bodo v okviru interne klinike, kjer že več kot 50 odstotkov posteljnih kapacitet zasedajo urgentni pacienti, zagotovili dodatne posteljne kapacitete znotraj oddelkov, predvidoma v torek pa bodo zaradi zasedenosti internistične urgence in urgentne ambulante infekcijske klinike, kot rečeno, dodatne postelje zagotovili v diagnostično-terapevtskem servisu (DTS).
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.