Vodilni v mariborskem kliničnem centru so se odzvali na informacije, ki so zaokrožile v javnosti, da naj bi bilo stanje na Oddelku za kardiologijo in angiologijo UKC Maribor zelo slabo. Primanjkovalo naj bi kadra, osebje naj bi bilo slabo plačano, prav tako naj bi imeli zastarelo opremo. Osebje omenjenega oddelka naj bi celo napovedovalo stavko.

Zaradi nevzdržnih razmer so namreč zaposleni na oddelku že junija lani preklicali soglasja za delo v pripravljenosti, potem ko si v bolnišnici niso mogli privoščiti dežurnih ekip za urgentno pomoč. Sredi decembra se je iztekel tudi polletni rok, do katerega je imel delodajalec še možnost razpisovati delavca v pripravljenost brez njegovega soglasja.
Zaposleni: žaljiv odnos vodstva do njihovega dela
Kot so te dni pisali nekateri mediji, so zaposleni na oddelku razočarani zlasti nad žaljivim odnosom do njihovega dela. Po besedah vodje oddelka Vojka Kaniča za čas v pripravljenosti delavci dobijo od 1,29 do 2,3 evra na uro, za izveden poseg pa celotna ekipa manj kot 40 evrov. To je manj kot en odstotek od tistega, kar bolnišnici za takšno intervencijo povrne zdravstvena zavarovalnica.
Vodstvo: gre za neosnovane očitke
V izjavi za javnost pa vodstvo kliničnega centra Maribor danes pojasnjuje, da gre za neosnovane očitke. Kot glavno spremembo navajajo uvedbo elektronskega evidentiranja delovnega časa, zaradi česar prihaja do razlik pri številu nadur. Kot pojasnjujejo, je celotni UKC Maribor prešel z evidentiranja v obliki poročil, ki so jih odobravali predstojniki, na elektronsko evidenco delovnega časa.
Iz primerjalne analize med mesecem junijem (v veljavi je bil še stari način evidentiranja) in oktobrom (elektronska evidenca) 2013 izhaja, da se je predvsem na Oddelku za kardiologijo in angiologijo bistveno zmanjšalo število nadur v popoldanskem in nočnem času, ob sobotah in nedeljah ter med prazniki. Na ta način so se zmanjšala plačila posameznikom tudi do 2500 evrov na mesec. "Torej stalno pripravljenost plačujemo v skladu z zakonodajo, kot jo imajo plačano vsi v državi in za toliko ur kot je dejansko evidentiranih v sistemu elektronske evidence in ne ročnih zabeležk. Tako sedaj ekipa dobi za čas pripravljenosti na domu od 280 do 600 evrov bruto mesečno, za dejansko opravljene ure pa še dodatno tudi do 2.547,93 evrov bruto izplačila," pojasnjujejo vodilni.
Očitke, da primanjkuje kadrov na oddelku, vodstvo UKCM zavrača in pojasnjuje, da se kadrovska sestava na tem oddelku v zadnjih letih ni bistveno spreminjala. Prve težave zaradi kadrovske zasedenosti niso bile izpostavljene vse do uveljavitve elektronskega evidentiranja delovnega časa. Dodajajo, da je oblika dela pripravljenost ves čas ostala nespremenjena. "Na oddelku trenutno dela 74 oseb, od tega 13 zdravnikov specialistov, šest zdravnikov specializantov, 31 medicinskih sester z visoko izobrazbo, 23 zdravstvenih tehnikov in en bolničar, kar je skupaj več kot je bilo v letu 2012. Več je celo zdravnikov, ki so usposobljeni za delo v Laboratoriju za interventno kardiologijo (LIK) in prav tako v mesecu februarju 2014 bo z usposabljanjem končala še dodatna medicinska sestra," pojasnjuje vodstvo.
Opozarjajo pa, da so po spremenjenem evidentiranju prisotnosti na delovnem mestu in posledično manjšemu plačilu zaradi manj evidentiranih nadur, zaposleni umaknili soglasje za delo v stalni pripravljenosti za več ur kot to predvideva zakon. "Glede na številčno stanje zaposlenih na oddelku, takšno soglasje zaposlenih ne bi bilo potrebno in bi delo lahko kljub temu z enakomernimi obremenitvami vseh zaposlenih izvedli," so zapisali v izjavi. Vodstvo UKCM pojasnjuje, da lahko delodajalec v skladu z zakonodajo razpiše osebje v stalno pripravljenost tudi brez soglasja zaposlenega do povprečno največ 8-krat mesečno oziroma največ 48-krat v pol leta. Sam način dela v pripravljenosti brez soglasja v teh okvirih pa ni časovno omejen. Vodstvo tako zagotavlja, da bo obravnava bolnikov na oddelku tudi v prihodnje potekala nemoteno.
Vodstvo zavrača očitke o slabi opremi in pojasnjuje, da je bila v preteklem letu imenovana strokovna komisija, katere član je bil tudi predstojnik omenjenega oddelka. Komisija je podala poročilo in strokovni svet je zadevo podprl. Najprej bo popolnoma obnovljen stari aparat z garancijo proizvajalca, nato bodo šli v nakup še novega aparata.
Plačano zgolj opravljeno delo
Ob vseh pravnih dejstvih, ki bi lahko predstavljala koruptivna dejanja in zadevajo odredbodajalca ter delavca, direktor UKC Maribor opozarja še na etično raven dejanj. "Zaveza zdravnikov in zdravstvenih delavcev je oskrba bolnikov. Pri tem tudi ni zanemarljivo stališče, da je lahko plačano samo tisto delo, ki je tudi opravljeno, torej, kakršno koli evidentiranje neopravljenih nadur ni samo pravno sporno ampak tudi etično zavržno," so še zapisali vodilni.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.