Kot je na novinarski konferenci povedal minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Šabeder, se število okuženih iz ure v uro povečuje, počasi pa prihajamo v fazo, ko bomo težko sledili vsakemu primeru.
Po besedah ministra, se v zadnjih dneh pojavljajo tudi šikaniranje, nasilje, kazanje sovraštva do oseb, ki so pozitivne in se je v lokalnem okolju to razvedelo. Zato na tem mestu poziva vse državljane, da so strpni do, tistih ki so v lokalnem okolju prepoznani kot bolni oziroma okuženi. En tak primer je v Beli krajini, kjer sovaščani izvajajo pritisk na družino okuženega.
Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti, je ob tem sporočil, da je nestrpnost do ljudi, ki so zboleli, nesprejemljiva. Izkušnje kažejo, da stigmatiziranje v zvezi z nalezljivimi boleznimi bistveno poslabša možnosti primernega ukrepanja. »"ato pozivam državljanke in državljane, da so strpni do obolelih in njihovih svojcev. "Pomembno je, da se obnašamo solidarno in samozaščitno, saj bomo le tako zmanjšali breme bolezni," je še dodal Lobnik.
Pristojni dobivajo tudi informacije, da se zadnje okužbe širijo izključno zato, ker se ne upoštevajo navodila in priporočila, ki jih vsak dan na novo ponavljajo. Gre za državljane, delavce v šolstvu, zdravstvu. Minister je zato vse še enkrat pozval, da spremljajo informacije in upoštevajo navodila.
Podpisal je tudi pogodbo za dobavo mask, Slovenija je naročila dva milijona novih mask - en milijon kirurških in en milijon tipa FPP3. Blago pričakujejo v najkrajšem možnem času. Jutri pa se bodo dogovorili tudi za nabavo ostale zaščitne opreme. Skupaj gre za 12 milijonov vredno naročilo.
Danes ob 18. uri pa je poleg ukrepov na meji začela veljati tudi nova odredba ministra.
Vodstva izvajalcev zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe morajo na poziv ministra prerazporediti zaposlene na izvajanje nalog, povezanih z obvladovanjem širjenja koronavirusa. V Zdravstvenem domu Metlika se v obdobju štirinajstih dni od uveljavitve te odredbe izvaja samo administrativna nujna medicinska pomoč.
V Splošni bolnišnici Novo mesto, Zdravstvenem domu Novo mesto in Zdravstvenem domu Črnomelj se za obdobje štirinajst dni od uveljavitve te odredbe prekine izvajanje nenujnih specialističnih pregledov in posegov.
Kot je dejala direktorica NIJZ Nina Pirnat, je vseh deset novih primerov povezanih z že znanimi primeri okužb. Naraščanje primerov je posledica doslednega iskanja kontaktov, v naslednjih dneh pa pričakujemo še porast okužb. Danes so prejeli znanstveno navodilo, ki še posebej poudarja, da je pomembno, da še naprej iščejo t.i. primer 0, in ugotavljajo njegove neposredne kontakte. Samo na tak način lahko virus zelo uspešno zamejijo, vse ostalo so znani ukrepi - dosledno upoštevanje navodil.
Martina Vuk z ministrstva za šolstvo je v povezavi z dogajanjem na osnovni šoli v Kamniku dodala, da se že dogovarjajo, kako bodo ustrezno nadomestili izostanek od pouka. Starše je pozvala, naj vsi sorejenci učencev, ki so zdaj v izolaciji, ostanejo doma. Vsi slovenski učenci pa naj v naslednjih dneh ne obiskujejo svojih starih staršev, saj so ti najbolj ogroženi.
Okužena tudi učiteljica v Šmarju pri Jelšah, pouka tam v četrtek in petek ne bo
Do 14. ure je bilo sicer v Sloveniji potrjenih 57 okužb s koronavirusom. Opravljenih je bilo 2270 testiranj. Še pred dvema urama je bilo deset potrjenih primerov manj. Od torka zvečer je število potrjenih primerov okužbe naraslo za 23, kar je statistično največji dnevni prirast novookuženih pri nas doslej.
Med 57 potrjenimi primeri okužbe s koronavirusom je tudi prvi iz Šmarja pri Jelšah. Gre za učiteljico v tamkajšnji osnovni šoli. Virus je bil najverjetneje vnešen iz severne Italije, poroča Kozjansko.info. Epidemiološka raziskava že poteka. Okužbo so potrdili tudi na osnovni šoli. Kot so zapisali, je bilo vodstvo šole o zadevi obveščeno danes popoldan, prav tako pa tudi občina.
Testiranja kontaktov trenutno še potekajo. Župan občine Šmarje pri Jelšah Matija Čaks je za Odmeve dejal, da je na občini potekal sestanek vseh pristojnih služb o možnih ukrepih. Odločili so se, da pouka na centralni šoli in vseh podružničnih šolah do ponedeljka ne bo. Na šoli so namreč odvzeli več brisov in čakajo na rezultate testov.
"Okužba s koronavirusom ne izbira. Zato v prvi vrsti prosim predvsem za strpen odnos do obolele osebe in spoštovanje pravic obolelih. Glede na širjenje okužbe s koronavirusom v Sloveniji je bilo pričakovati okužbo tudi pri nas, a vseeno velja ponovno opozoriti na upoštevanje navodil pristojnih služb in odgovorno ravnanje slehernega posameznika. Ponovno svetujemo, naj občani spremljajo svoje zdravstveno stanje, upoštevajo navodila in priporočila NIJZ. V primeru znakov okužbe ne hodite v zdravstveni dom, ampak pokličite po telefonu svojega osebnega zdravnika oziroma 03 818 37 00, kjer boste prejeli nadaljnja navodila," je pozval župan Matija Čakš.
V UKC Ljubljana hospitaliziranih 20 oseb
Iz UKC Ljubljana so medtem sporočili, da je zaradi virusa Covid-19 hospitaliziranih 20 oseb. Od tega je 19 oseb na navadnem oddelku, pričakujejo pa odpust vsaj dveh oseb. Na intenzivni terapiji je ena oseba, okužena z novim koronavirusom, in sicer zaradi poškodbe.
Njegovo stanje je kritično, a ne zaradi virusa, pač pa zaradi drugega stanja, med drugim je zaradi poškodbe moral prestati operacijo. A njegovo zdravstveno stanje je bilo slabo pred samim sprejemom v bolnišnico zaradi predhodne poškodbe. Bil je operiran, trenutno pa je v kritičnem stanju zaradi polimorbidnosti, medtem ko je koronavirus le še dodatna oteževalna okoliščina, je na opoldanski novinarski konferenci povedal generalni direktor UKC Janez Poklukar.
Na ginekološki kliniki ostri ukrepi
Minister za zdravje Aleš Šabeder je v izjavi za medije dejal, da imamo nove okužbe v UKC Ljubljana, tudi na ginekološki kliniki, zato so v njej sprejeli ostre omejevalne ukrepe.
Leonišče se zapre. Odprta bo le ena ambulanta za zdrave nosečnice in soba za naročanje. Odpovedali bodo vse nenujne in samoplačniške preglede. Tisti zdravniki, ki opravljajo delo tudi pri drugih izvajalcih, v prihodnjih 14 dneh ne bodo smeli opravljati dela drugje kot v UKC. Ambulante za patološko nosečnost, perinatalni dnevni center in ultrazvočna ambulanta bodo delali po urniku. Otroška ambulanta bo delala samo za potrebe kontrole bilirubina v prvem tednu po odpustu. Ostale preglede izvajajo na pediatrični kliniki. Pri delu s pacienti oz. pri tesnejših stikih uporabljajo kirurške maske.
Prepovedali so prisotnost očetov pri porodu in obiske očetov v vseh enotah porodnišnice. Hospitalizirane doječe mame ostajajo v porodnišnici, pri čemer pa je prepoved izhodov domov. Mame nedonošenčkov, ki dnevno prihajajo v porodnišnico, pri vstopu dobijo kirurško masko.
Ustavljen je ves nenujni program, vse urgentne obravnave potekajo na kliničnem oddelku za ginekologijo, razen že začetih postopkov postopki oploditve z biomedicinsko pomočjo in medikamentozni splavih.
Vse doplačniške in samoplačniške ambulante so do preklica odpovedane. Očetje brez znakov dihalnih obolenj, ki prihajajo po porodnice za odhod domov, pridejo na oddelek brez kirurške maske in morajo v čim krajšem možnem času zapustiti porodnišnico.
Očetje z znaki prehladnih obolenj morajo počakati na vhodu porodnišnice. Zdravstveno osebje bo v tem primeru pomagalo porodnici pri transportu otroka in osebnih stvari do izhoda porodnišnice, je pojasnil Šabeder.
Pet potrjenih okužb na ginekologiji
V UKC Ljubljana imajo po naših informacijah sedem potrjenih okužb. Gre za pet primerov na ginekologiji (ki sodijo v vodstvo klinike), enega na stomatologiji in enega na nevrologiji, katerega bris so do pred kratkim še preverjali. Vse ljudi, s katerimi so bili v stiku, so že našli in jih tudi testirajo na morebitno okužbo. Zaposlen s stomatološke klinike pa se je okužil prek stika iz tujine. Na intenzivni enoti zdravijo enega pacienta. Še pred sprejemom je bilo njegovo stanje slabo, zaradi predhodne poškodbe.
Tako ginekološka kot stomatološka klinika bosta do nadaljnjega delovali v zmanjšanem obsegu. Po Poklukarjevih navedbah bodo določen del programa zmanjšali tudi na infekcijski kliniki.
Na infekcijsko kliniko tako ne sprejemajo več vseh oseb, pri katerih potrdijo okužbo z novim koronavirusom. Tiste, ki so bili pozitivni na testu, a ne kažejo znakov okužbe, glede na presojo pustijo tudi v domačem okolju, kjer je treba zagotoviti prostore za samoizolacijo, je pojasnil Poklukar.
Po naših informacijah sta med okuženimi tudi dva zdravstvena tehnika v VDC Novo mesto.
Okužbo potrdili pri dveh stanovalcih doma starejših občanov v Metliki
Direktorica NIJZ Nina Pirnat je potrdila, da so eno okužbo potrdili tudi med varovanci doma starejših občanov v Metliki. Kot je zdaj na svoji spletni strani objavil Dom upokojencev v Metliki, sta bila na testiranju pozitivna dva stanovalca, poleg njiju pa še trije zaposleni.
S ciljem preprečevanja morebitnih dodatnih okužb bo danes specializirana ekipa z Univerzitetne klinike Golnik vzela brise vsem stanovalcem in zaposlenim.
Stanovalci se počutijo dobro, zaposleni v domu pa jim tudi v teh kriznih časih skušajo zagotoviti največje možno udobje, je zapisala direktorica doma Ivica Lozar.
Za zdaj ne zapirajo šol po državi
"Še vedno sledimo prve vnose, so pa nastali že sekundarni, terciarni in drugi prenosi," je še pojasnila Pirnatova. "Ocenili smo, da je možnost okužbe v Kamniku z učiteljice na učence majhna," a so kljub temu šolo zaprli, je dodala. Za tiste, ki so bili v stiku z bolnikom, velja omejitev gibanja, naj bodo doma, se ne družijo, ne spijo v isti sobi s sorojenci. Otroci, ki imajo kakršne koli znake okužbe, naj se izogibajo stikov s starejšimi oz. tistimi, ki imajo motnje imunskega sistema oz. so bolj šibki ali ranljivi, je dodala. Zelo podrobno spremljajo razmere, a za zdaj ni treba zapirati šol po vsej državi. Ukrepi se bodo dnevno spreminjali.
Koordinacijo prevzema civilna zaščita
Šabeder je dejal še, da je že predlagal, da se kriza dvigne na vladni nivo. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je sporočil, da bomo prešli na neko vrsto štabnega vodenja. Jutri se bodo sestali v neki omejeni skupini. Ni še aktiviran državni načrt. "Vse zadeve bomo poskušali ukalupiti v en model, ki ga obvladamo," je še dodal. Poudaril je, da ne gre za izredne razmere.
V UKC Maribor novi ukrepi
Iz UKC Maribor so na Twitterju zapisali, da imamo na severovzhodu Slovenije dva nova primera. Okužena nista zaposlena na UKC Maribor.
V izjavi za medije so sporočili, da so pri njih še vedno hospitalizirani trije bolniki, vsi se počutijo dobro. Odpuščeni bodo v roku enega tedna. Potrdili so dva nova primera – gre za dve osebi, ki sta zaposleni v prekmurski regiji v zdravstveni ustanovi. Neuradno sta osebi iz Lenarta, zaposleni v Murski Soboti. Po končani obravnavi sta dve možnosti, hospitalizacija ali izolacija na domu. Počutita se dobro, je potrdil strokovni direktor Matjaž Vogrin.
V UKC Maribor je 35 zdravniških delavcev v samoizolaciji. Delo je že nekoliko okrnjeno, nekatere operacije odpadajo, tiste, pri katerih bolniki po operativnem posegu potrebujejo intenzivno terapijo. Do danes je odpadlo deset operacij.
Z jutrišnjim dnem uvajajo dodatne preventivne ukrepe. In sicer:
- zmanjšanje števila elektivnih operativnih posegov, ter terapevtsko diagnostičnih postopkov. Glede kakršnih koli sprememb v datumu obravnave, bodo pacienti obveščeni pisno, ali telefonsko, strani UKC Maribor.
- zmanjšanje števila nenujnih ambulantnih obravnav.
- vsi pacienti, ki so naročeni na prvi specialistični pregled s stopnjo nujnosti 3 (redno) naj ostanejo doma. O novem datumu ambulantne obravnave bodo obveščeni takoj ko bo to mogoče.
- vsi pacienti, ki so naročeni na redne nenujne kontrolne specialistične preglede, naj ostanejo doma. O novem datumu ambulantne obravnave bodo obveščeni takoj ko bo to mogoče.
Dva primera tudi na Postojnskem
V Zdravstvenem domu Postojna prejeli pozitivne izvide testov na novi koronavirus pri dveh osebah. Oba naj bi bila iz občine Postojna. Ena oseba se je okužila na smučanju v Italiji, druga osebo pa je okužil poslovni stik.
"Zgodilo se nam je to, kar smo pričakovali. Dobili smo prva dva primera oseb, okuženih s koronavirusom. Na to smo bili pripravljeni. Na srečo sta osebi vstopali neposredno v izolacijsko sobo in ne skozi zdravstveni dom, zato ostali bolniki in obiskovalci Zdravstvenega doma Postojna niso bili ogroženi," je na novinarski konferenci povedala direktorica postojnskega doma Irena Vatovec.
V vstopni točki pred postojnskim zdravstvenim domom so doslej vzeli 30 brisov, pri dveh so ugotovili, da sta osebi okuženi. Obe osebi sta imeli tudi značilne bolezenske znake in so ju odpeljali na infekcijsko kliniko v Ljubljano.
Trije družinski člani teh dveh oseb delajo v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, vendar je po besedah Vatovčeve strah pred prenosom okužbe odveč. "Te osebe niso mogle okužiti otrok že prej, ker nimajo znakov bolezni, saj se bolezen ne širi preko zdravih ljudi. Te osebe so sedaj v karanteni, v samoopazovanju. Če bodo šele razvile znake bolezni, pa so sedaj ustrezno odstranjene z delovnega mesta. Medtem pa morajo biti ukrepi v šolah in vrtcih taki, kot so bili že napovedani," je dodala.
KOMENTARJI (3083)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.