Potem ko je upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) že sprejel predlog rebalansa finančnega načrta, ki bo porabo zdravstvene blagajne letos zmanjšal za 20 milijonov, bo o tem v ponedeljek odločala še skupščina ZZZS.
Rebalans finančnega načrta predvideva linearno zmanjševanje sredstev zdravstvenim izvajalcem za 3,5 odstotke, njegovi učinki, ki bodo stopili v veljavo, če načrt potrdi tudi skupščina, pa skrbijo vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKCL) .
''Predlagano linearno zmanjševanje sredstev zdravstvenim izvajalcem bi za UKCL pomenilo izjemno neprimerno poseganje v finančni načrt, s katerim že danes delujemo na meji zmožnega,'' pravi generalni direktor UKCL mag. Simon Vrhunec. Po njegovih besedah se moramo zavedati, da je UKCL ''vrhunska terciarna institucija v Republiki Sloveniji''.
''Za mnoge primere so naši strokovnjaki edini, bolniki iz vse Slovenije pa zaradi izkušenj in strokovnosti zaposlenih prav UKCL vidijo kot zadnjo ustanovo za svoje zdravljenje. Linearno sprejemanje ukrepov se nam zato zdi z vidika interesov ter pravic naših pacientov nedopustno,'' poudarja Vrhunec.
''Poseganje v proračun nas skrbi tudi zato, ker to kaže na to, da ZZZS ne priznava posebnega statusa največje slovenske zdravstvene ustanove. Za številne primere patologij smo namreč edini v Sloveniji, k nam pa so napoteni bolniki iz vseh regij,'' pa pravi prof. dr. Brigita Drnovšek Olup, strokovna direktorica UKCL. Strokovna direktorica UKCL poudarja, da je skrajni čas, da odločevalci v zdravstveni politiki prepoznajo pomen osrednje slovenske bolnišnice.
V predlogu rebalansa ni govora o linearnem zmanjševanju sredstev
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) poudarjajo, da v predlogu rebalansa finančnega načrta, o katerem bo skupščina zavoda odločala v ponedeljek, ni govora o nobenem linearnem zmanjševanju sredstev zdravstvenim izvajalcem za 3,5 odstotka, kot ga omenja vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.
Na ZZZS poudarjajo, da predlog rebalansa vsebuje v delu, ki se nanaša na izvajalca zdravstvenih storitev, izključno selektivni ukrep znižanja vrednosti dežurne službe na podlagi sistemskih sprememb, in sicer noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju ter pravilniku o organizaciji neprekinjenega zdravstvenega varstva.
Ti ukrepi pa vključujejo znižanje vrednosti dodatkov zlasti za sobotno, nedeljsko in praznično dežurstvo, novo vrednotenje po sistemu dežurnega mesta in ne več po dežurnemu zdravniku in kriterijih za upravičeno oblikovane dežurnih mest. Selektivni pristop je zavod zagotovil tudi s posebno anketo med izvajalci, so navedli na ZZZS.
Zavod dodaja, da v rebalansu ni govora o nobenem linearnem ukrepu, kot ga omenjajo na UKC Ljubljana. "Ker višina akontacij, ki jih ZZZS namenja izvajalcem trikrat mesečno, ni vnaprej določena in je predmet poslovne politike ZZZS, se je zavod v mesecu juniju odločil, da zaradi zadolževanja ZZZS in priprave rebalansa finančnega načrta za leto 2011 zniža dosedanjo višino akontacij bolnišnicam," navajajo na zavodu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.