Slovenija

UKC Ljubljana: Slovensko zdravstvo lahko razpade

Ljubljana, 30. 08. 2011 14.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaradi ukrepov ZZZS bi v ljubljanskem kliničnem centru opravili 700 manj operacij kolka oziroma 400 manj operacij na odprtem srcu. Vodstvo UKC se sprašuje: "Kaj povedati bolnikom?" In hkrati odgovarja: "Da ZZZS želi, da manj delamo."

Vodstvo UKC Ljubljana opozarja, da bi sprejetje ukrepov, kot jih predvideva Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije v okviru rebalansa finančnega načrta, pomenilo zelo veliko škodo za slovensko zdravstvo. S sprejetjem takšnih ukrepov lahko namreč po njihovem mnenju slovensko zdravstvo na dolgi rok razpade.

Vsi predstojniki klinik ljubljanskega kliničnega centra opozarjajo, da se bodo čakalne dobe podaljševale, če bo manj denarja.
Vsi predstojniki klinik ljubljanskega kliničnega centra opozarjajo, da se bodo čakalne dobe podaljševale, če bo manj denarja. FOTO: Blaž Garbajs
Takšni ukrepi bi za UKC Ljubljana na letni ravni pomenili sedem milijonov evrov manj prihodkov, od tega za akutno obravnavo štiri milijone evrov manj. To pomeni 700 manj operacij kolka oziroma 400 manj operacij na odprtem srcu oziroma 1000 manj operacij raka materničnega vratu. Kaj povedati bolnikom? Da ZZZS želi, da manj delamo. generalni direktor kliničnega centra Simon Vrhunec

Po mnenju strokovne direktorice Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Brigite Drnovšek Olup bi se s predlaganim krčenjem sredstev za zdravstvo znotraj rebalansa proračuna ZZZS zmanjševala dostopnost do zdravstvenih storitev. Z zmanjšanjem sredstev za akutno obravnavo bolnikov bi UKC moral letno obravnavati vsaj 2000 bolnikov manj, da bi izpolnili postavke finančnega načrta, pojasnjuje.

 

Kot neustrezno je označila tudi linearno krčenje sredstev za dežurno službo. Po njenem mnenju bi bilo sprva treba vzpostaviti mrežo dežurne službe po celi Sloveniji, sredstva pa krčiti selektivno. Predlagano krčenje terciarnih sredstev pa bo vplivalo na razvoj in vpeljavo novih metod zdravljenja, je napovedala. Brez vpeljave novih metod zdravljenja, kar financirajo s sredstvi, namenjenimi terciarju, bi začela Slovenija zelo zaostajati za svetom.

Generalni direktor UKC: To je varčevanje v škodo bolnikov

Ob tem generalni direktor UKC Simon Vrhunec poudarja, da je takšno varčevanje, predvideno z rebalansom, definitivno varčevanje v škodo bolnikov, saj se jemljejo sredstva za zdravstvene programe in se znižujejo cene zdravstvenih storitev. V ljubljanskem kliničnem centru za sedaj še ne bodo krčili programa, tudi če bodo predlagani ukrepi ZZZS sprejeti, napoveduje. "Bolniki bodo še vedno lahko zaupali UKC," poudarja, vendar opozarja, da ob morebitnem nadaljevanju takšnih varčevalnih ukrepov v prihodnosti ne vidi možnosti, da tega bolniki ne bi občutili.

Tudi v Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije opozarjajo, da bi ukrepi ZZZS lahko prizadeli bolnika. Po njihovi oceni bi nadaljnje zmanjševanje obsega sredstev lahko resno ogrozilo načrtovano izvajanje zdravstvene dejavnosti oziroma povzročilo velike težave pri zagotavljanju njihove učinkovitosti in tekoče likvidnosti.

Fakin vidi precej rezerv

Generalni direktor ZZZS Samo Fakin se zaveda, da bo rebalans dodatno obremenil izvajalce, vendar se ne strinja z Vrhunčevo napovedjo glede krčenja dostopnosti do zdravstvenih storitev. Kot pravi, je to najbolj priljubljen "klasičen odgovor za vznemirjenje javnosti". ZZZS s predlaganimi ukrepi sili bolnišnice v racionalnejšo obravnavo bolnikov in v druge oblike obravnave, je pojasnil. Meni, da je še dovolj ustreznih rezerv, da se to ne zgodi. Rezerve pa vidi predvsem v skupnih naročilih, standardizaciji materiala v bolnišnicah in boljši izkoriščenosti opreme.

Proti celo minister Marušič

Vrhunec zagotavlja, da bolniki varčevanja za zdaj še ne bodo občutili.
Vrhunec zagotavlja, da bolniki varčevanja za zdaj še ne bodo občutili. FOTO: Blaž Garbajs
Ob predlogu rebalansa bodo delegati skupščine ZZZS v sredo obravnavali tudi predlog o podaljšanju prenosa odstotkovnih deležev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja na prostovoljno zdravstveno zavarovanje tudi za prihodnje leto. Ta ukrep je na letni ravni težak 40 milijonov evrov.

Predlogu rebalansa pa ni naklonjen niti zdravstveni minister Dorijan Marušič. Kot je dejal, bi morali biti rezi v celotnem odhodkovnem delu in ne samo v enem, torej bolnišničnem. Minister priznava, da "v neki točki stalnega krčenja" slej ko prej to pomeni tudi zamejitev programa, zato bi  se po njegovih besedah lahko poslabšala dostopnost. Na sredini skupščini ZZZS, ko bodo obravnavali predlog rebalansa finančnega načrta ZZZS, bo minister Marušič tudi predstavil svoje poglede na prepotrebne ukrepe tudi v okviru ZZZS, "pokazali bomo tudi nekatere številke, ki govorijo o tem, v katerem sektorju se je zmanjševalo odhodke".

Fakin pričakuje, da rebalansa ne bodo zavrnili

Sicer pa Fakin ne pričakuje, da bi bil rebalans v sredo zavrnjen, kot se je to zgodilo na prejšnji seji skupščine ZZZS. Kot pravi, predstavniki vlade v skupščini morajo glasovati v podporo rebalansu, sicer bodo glasovali proti sklepom lastne vlade, da se ZZZS ne sme zadolževati. Če pa vseeno ne bi bil sprejet, potem bo zavod po njegovih besedah postal nelikviden, kar pomeni, da zavod s 1. januarjem 2012 ne bi več mogel najemati mesečnih kreditov. Ob morebitni zavrnitvi rebalansa pa je kot skrajna možnost predvidena prekinitev splošnih pogodb z vsemi izvajalci, napoveduje.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bkaval
03. 09. 2011 05.06
+1
Osamosvojitev Slovenije je prinesla tudi razpad zdravstva, ki smo ga imeli v Jugoslaviji. Zdravstveni sistem v Jugoslaviji je bil eden najboljših v svetu. Kaj pa imamo danes in s čim se ukvarjamo pa sami vidite in občutite.
Tonček Balonček
30. 08. 2011 21.31
Pomembno je, kdo ej na proslavah osamosvojitve n kakšen je scenarij. Vse ostalo so malenkosti! Meni ni roblem žrtvovati življenja za domovino, bom rešil zdravstvo in še pokojninsko blagajno, menda ja živimo od denarja, ne od tistih gmajn ob Dragonji ter Muri!
Tomaž Škof
30. 08. 2011 21.30
NIMATE POJMA S ČIM SE IGRATE!
example19
30. 08. 2011 20.57
Samo nekaj, da smo na jasnem.Kje ne bo propadlo če jih veliko tok denar krade ? Da negovorim o Samu Fakin in njegovi ženi Cvetki Skušek Fakin..On ima plačo da dol padeš njegova žena je direktor v zdravstvenem domu Trbovlje in ginekolog vodja porodniškega oddelka v Trb in še ginekolog v Radečah.Če smo na jasnem ona dobi 4 plače.Že plača za direktorja sami veste da je ogromna.Njen mož Samo Fakin pa ima plačo tako da dol padeš.Veste kak denar oni kasirajo ? Kje je tukaj pravičnost ? Nekateri zdravstveni tehniki še 1.000€ nimajo onadva pa da negovorim o tej številki ki jo kasirata.In takih je v SLO ogromno ki imajo take plače.Tko da najprej to spucite potem pa govorte druge stvari.Nam bi pa rad še nočne ukinli..ja fino al kaj naj rečem :).
Tonček Balonček
30. 08. 2011 19.39
+1
Cilj je vendar vsakomur jasen! V javnem zdravstvu ustvariti kaos, anarhijo in brezizhodnost ter denar preusmeriti v zasebni sektor. Zakaj bi bilo v zdravstvu drugače? Nato sledi še šolstvo, penzij s ebodo polastile pa zavarovalnice. Komur to ni jasno, naj se ukvarja pa z bulmastifi, povojnimi poboji in Dražgošami ter vnebovzetji ter poje slavo zlomu komunizma ter se norčuje iz bivše države!Ta nis posobna niti zagotoviti, d abi delodajalci plačevali prispevke! To je evropski fenomen!
Travar
30. 08. 2011 16.59
Prej kot vse propade, prej bodo ovčice dojele kaj jim je storiti.
Macyy
30. 08. 2011 16.08
Odkar so tudi tukaj Ekonomisti in managerji lahko propade vse kot vse tisto kjerkoli so imeli prste zraven saj veste tistega Lopova iz Merkurja in diplome v Štirih dneh iz Primorske.
liveandletlive
30. 08. 2011 15.51
v gospodarstvu nam režejo plače pa smo tiho da sploh še lahko delamo
strom
30. 08. 2011 15.50
Slovensko zdravstvo je že zdavnaj razpadlo!!!prepozni ste
liveandletlive
30. 08. 2011 15.49
mogoče je pa čas da slovensko zdravstvo propade. Da še kdo iz oh in ah državnega korita zasluti da je za denar dejansko treba trdo delat, ne pa izsiljevat davkoplačevalce
enaneza
30. 08. 2011 15.31
Slovensko zdravstvo rabi temeljito reformo, Nič več ne štima. Zdravniki se pa v prvi vrsti pogovarjajo koliko bodo imeli plače, kako bi čimveč zaslužili.... Bolniki pa jih milo rečeno ne zajimamo prav dosti. Nekateri celo tega ne vedo, da so oni zaradi bolnikov in ne bolniki zaradi njih... Seveda ne mečem vse v en koš, ampak pri splošnih zdravnikih je žal največkrat tako. Kdor ne verjame - naj se kakšno dopoldne vsede v eno tako čakalnico...
firealarm
30. 08. 2011 15.24
tao3 upam, da boš enako razmišljal, ko boš potreboval nujno pomoč zdravnika in bo ta pred tabo rekel, to je bilo za danes vse, porabili smo dnevno normo denarja. Pravilen komentar naj bi se glasil, po mojem, pa dajte že dobit ta denar za zdravstvo, aja sem pozabil. Nezmožni ste ga pobrati tistim, ki so ga nagrebli nepošteno, politiki namreč. Ljudje vedite, da denarja je dovolj. Problem je le o nerazpršenosti.
tao3
30. 08. 2011 14.52
Ne razmem logike: manj denarja manj obdelanih pacientov. Manj denarja pomeni isto dela, ampak manj plačila za enega. slovenski delavec dela VEČ za MANJ denarja in ne obratno. Boste pač delili usodo ostalih - vi tabeli.