Potem ko je Finančna uprava RS (Furs) v preiskavi dveh slovenskih družb, ki se ukvarjata s prodajo medicinskega materiala, odkrila nepravilnosti pri obdavčitvi fizičnih in pravnih oseb, in jim naložila plačilo dodatnih davkov v višini skoraj 700.000 evrov, so se na to odzvali v ljubljanskem UKC, ki naj bi z omenjenima družbama poslovalo.

Kot so zapisali, obsojajo kakršno koli izogibanje plačilu davkov in prispevkov. "Vsakršno takšno izogibanje pomeni še manj denarja za zdravstvo. O preiskavi Fursa vemo le toliko, kolikor lahko preberemo v medijih in nismo podrobneje seznanjeni glede nepravilnosti, ki jih je preiskoval."
Pojasnili so, da poslujejo s podjetji, ki imajo dokazila o poravnanih davkih in prispevkih. To je v skladu z 42. členom Zakona o javnih naročilih tudi eden izmed pogojev za ustreznost potencialnega dobavitelja. Tako, pravijo, so ravnali tudi v postopku javnega naročila, na katerega se je prijavil Emporio Medical. Valentis Pharmaceunticals pa je bil izbran za zdravila na skupnem javnem razpisu.
"Podjetje Emporio Medical je imelo na dan preverjanja - 6. 4. 2011 izpolnjene vse davčne obveznosti. Podatki izhajajo iz dokumenta (davčna tajnost) Ministrstva za finance, ki je bil na zahtevo naročnika - UKC Ljubljana posredovan za javni razpis Nakup rokavic-št. objave 9814/10 z dne 14. 10. 2010 po odprtem postopku. Zaradi njihovih internih težav z dobavo nam je nekaj blaga (rokavic) letos dostavilo njihovo podjetje Valentis Pharmaceunticals. V lanskem letu pa je Valentis Pharmaceunticals bil dobavitelj zdravila Dotarem iz skupnega javnega razpisa," so pojasnili.
Poslovanja donatorjev ne preverjajo. "So nas pa iz Društva za razvoj ortopedije, ki je bil tudi predmet preiskave Fursa, obvestili, da je na predlog Dursa dne 27.1.2015 društvo nakazalo Dursu razliko DDV v višini 77.676 evra, ki je nastala zaradi razlike v interpretacije člena 76. (obrnjena davčna stopnja)."
Preiskava zdaj v rokah policije
Kot so včeraj poročali v oddaji 24UR, naj bi podjetji Emporio Medical in Valentis Pharmaceuticals UKC Ljubljana, pa tudi drugim zdravstvenim ustanovam, dobavljali zdravstveno opremo in pripomočke. Vpleten naj bi bil tudi predstojnik ortopedske klinike Vane Antolič, ki so ga preiskovali že pred meseci.
Šlo je za več posrednikov, ki naj bi na vsakem koraku zviševali ceno. Naše zdravstvene ustanove so plačevale slovenskim podjetjem, ki so del denarja nakazovala svojim slamnatim podružnicam v Avstrijo. Ta pa so denar nakazovala nazaj na račune kar 27 Slovencev - tako zaposlenim in lastnikom teh podjetij, kakor tudi zaposlenim v zdravstvenih ustanovah, od koder denar izhaja. V letih 2009 do 2013 je teh 27 posameznikov tako prejelo kar 1.158.000 evrov. Dodatno pa sta ti dve slovenski podjetji utajili še 604.000 evrov davkov.
Fursove pristojnosti se pri pobiranju davkov končajo, sume kaznivih dejanj korupcije in podkupovanja pa bo zdaj preiskovala policija.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.