
Na Brdu pri Kranju se je prvič sestala pred kratkim imenovana skupina uglednih osebnosti, ki bo pripravila predloge za izboljšanje učinkovitosti Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). V skupini, ki jo je sestavil trenutno predsedujoči organizaciji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, je sedem diplomatov iz Združenih držav, Rusije, Azije in Evrope. Skupina je bila imenovana na podlagi odločitev, sprejetih na ministrskem zasedanju Ovse decembra lani v Sofiji.

V skupini, ki naj bi do julija pripravila predloge za večjo učinkovitost v zadnjih letih zelo opešane organizacije so ruski diplomat z več kot 30-letno kariero Nikolai Afanasjevski, pomočnik ameriške zunanje ministrice Richard S. Williamson, pa v Sloveniji bolj poznan Hans van den Broek, nekdanji nizozemski zunanji minister in evropski komisar. Iz Nemčije prihaja Wilhelm Hoeynck, nekdanji generalni sekretar Ovse, iz Kazahstana dolgoletni veleposlanik na Kitajskem Kuaniš Sultanov, norveški veleposlanik v Združenih državah Knut Vollebaek, ki bo skupino tudi vodil, ter nekdanji hrvaški veleposlanik in zunanji minister Miomir Žužul.
Kot je po današnjem srečanju povedal nekdanji norveški zunanji minister Knut Vollebaek, se vseh sedem članov zaveda potrebe po reformi organizacije, zato da se bo sposobna soočiti s problemi, pri tem pa imajo dober občutek glede njene prihodnosti. Katere teme se bo skupina lotila najprej, Vollebaek, ki so ga danes izbrali za nekakšnega vodjo skupine, ni hotel govoriti. Za to je še prezgodaj, je poudaril po prvem srečanju. Predsedujoči Ovse, zunanji minister Dimitrij Rupel je medtem povedal, da je skupino pozval, naj bo pogumna in naj "nobeno vprašanje zanjo ne bo tabu".

Skupina se bo sestajala do konca junija, povečini v Sloveniji, pa tudi na Dunaju, kjer je sedež Ovse, ali v drugih evropskih prestolnicah. Kot je še povedal Rupel, ji bo pri tem na voljo aparat Ovse. Predloge za povečanje učinkovitosti organizacije bo nato posredovala ministrskemu svetu Ovse, ki bo decembra v Ljubljani.
Ovse se po Ruplovih besedah trenutno nahaja v zanimivem trenutku, in sicer sredi živahne razprave o pomenu organizacije v evropskih varnostnih strukturah. S pozivi k reformam se soočajo tudi druge mednarodne organizacije, kot so zveza Nato, Evropska unija ali Združeni narodi, je spomnil.
Največji očitek na račun Ovse pa leti s strani držav "vzhodno od Dunaja", in sicer, da uporablja dvojne standarde in da je pristranska, ker se preveč posveča človekovi razsežnosti svojega delovanja. Organizacija se je v slepi ulici znašla tudi zaradi nesoglasja o lestvici prispevkov posameznih članic v njen proračun. Predvsem Rusija namreč meni, da v proračun sedaj plačuje preveč, saj bi po njenem višina prispevka morala odgovarjati bogastvu države.