Predsednik vlade Janez Janša je včeraj dopoldne sporočil, da je že jasno, da so Američani še za štiri leta izvolili predsednika Donalda Trumpa. "Več ko bo zavlačevanja in zanikanja dejstev s strani osrednjih medijev, večji bo triumf za predsednika," je (med drugim) menil.
Na družbenem omrežju, kjer je delil svoje mnenje, pa so ob tem opozorili na njegovo neprimernost. "Uradni viri ob objavi tega tvita še niso razglasili zmagovalca," se je glasilo sporočilo, ki ga je k njegovi objavil 'prilepil' Twitter.
In če je slovenski premier s to potezo sprožil skorajda mednarodni val kritik in neodobravanja, je na domačem političnem parketu včeraj bolj ali manj vladala tišina.
Odzval se je le prvak LMŠ Marjan Šarec. "To bodo že Američani uredili sami. Naš problem je trenutno epidemija. Številke so visoke," je sporočil. Ob nadaljnjem Janševem 'prerekanju', češ da v zvezi z nadaljevanjem preštevanja glasovnic kaže podobno kot leta 2000, ko je "Milošević želel dobiti 120 odstotkov glasov", pa je Šarec dodal, da imamo v Sloveniji samo danes 29 mrtvih, predsednik vlade pa da se še kar prepira z Američani in obuja dogodke izpred 20 ali celo 30 let. "Ja, takrat covida res ni bilo. Vendar ga obujanje spominov ne bo pregnalo. Ameriške volitve so stvar Američanov," je pristavil. Premier je nato postregel še s ponesrečenim zapisom "Death of the poolls", s čimer je najverjetneje želel nakazati nestrinjanje z rezultati tako imenovanih izhodnih anket, a se je z zatipkom vse skupaj sprevrglo v nekakšno "smrt bazenom". Šarec je na to odgovoril, da si bo, glede na njegove izjave o bazenih, dovolil en 'šarcizem'. "Boljše skočiti v prazen bazen, kakor mu želeti smrt. Ekskluzivno za pristaše SDS," je navedel.
In če so slovenski politiki včeraj še molčali, so 'Twitter vihar' komentirali danes.
"Prvak SDS Janez Janša je ponovno dokazal, da je totalitarni populist. Enotnost Evropske unije, demokracija in vladavina prava nikoli niso bile njegove intimne izbire. Slovenijo je res postavil na mednarodni zemljevid, toda na žalost na zemljevid nedemokratičnih, sebičnih in oportunističnih držav. Dokler povzroča sramoto samemu sebi, je sicer to problem Janeza Janše, ko pa javno sramoto dela Republiki Sloveniji, je to težava vseh nas, državljank in državljanov," so kritični Socialni demokrati. Janez Janša kot predsednik vlade s svojimi ravnanji po mnenju SD tako povzroča veliko škodo mednarodnemu ugledu Slovenije in znova ruši enotnost EU. "Ugled gradiš leta, uničiš ga lahko v trenutku. Z enim samim tvitom," še dodajajo.
Podobno menijo tudi v SAB. "Že javno izražena podpora kandidatu na ameriških predsedniških volitvah je bila s strani predsednika vlade nova blamaža Slovenije v Evropi in svetu, tokrat pa je s predčasnimi čestitkami za zmago ob dejstvu, da glasovi sploh še niso prešteti do konca, šel še korak dlje," pa so jasni v Stranki Alenke Bratušek. Premierjeva poteza je po njihovem neprimerna, nekorektna in, milo rečeno, diplomatski zdrs, ki lahko pomembno vpliva na zunanjepolitične odnose Slovenije z ZDA."S takšnim ravnanjem v svet pošiljamo napačna sporočila," dodajajo. Kot še pravijo, se tudi največji zavezniki ZDA ne želijo opredeljevati, kdo bo zmagovalec volitev, "predsednik vlade pa takoj skoči na vlak in se čuti poklicanega, da to počne. Verjetno nas bodo ZDA ob morebitni izvolitvi Bidna izbrisale z diplomatskega zemljevida. In kdo bo za to odgovarjal?" se sprašujejo.
Prvak Levice Luka Mesec pa je medtem novinarju oddaje Svet na Kanalu A Mihi Orešniku dejal, da ne le on - ves svet je včeraj spremljal zapise Janše in dogajanje na tem družbenem omrežju. "Janez Janša je pred celim svetom pokazal to, kar doma počne ves čas. Se pravi širil teorije zarote, brutalno obračunaval s kakršnimi koli kritikami, se odzval paranoidno, češ, grozite mi, na kritike svetovnih diplomatov ... In od včeraj naprej ni več nobene dileme: Janša ni demokrat, Janša spada v tisto kategorijo politikov, ki bi se za vsako ceno radi obdržali na oblasti in so zato pripravljeni širiti teorije zarote, obračunavati s političnimi nasprotniki - tako doma kot v tujini," pravi. To po njegovem druži Janšo in Trumpa in zato - tako Mesec - skupaj sodita na smetišče zgodovine.
Da smo v zadnjih dneh priča mednarodni sramoti, ki nam jo je naredil predsednik vlade, pa je popoldne novinarki oddaje 24UR Suzani Perman dejal vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović. Ob spornih nakupih zaščite opreme in porastu okuženih bi bil po njegovem tako čas za odhod te vlade. "Človek enostavno ne razume, zakaj je predsednik vlade, predvsem pa se je izkazalo, da ni strateg, operativec, ter da je pripravljen za preživetje svoje vlade in sebe žrtvovati državo." Golubović je komentiral tudi te zapise in kaj pomenijo v odnosu do državljanov Slovenije. "Sramotno, neodgovorno, nerazsodno. Bi pa rekel, da s tem mogoče preusmerja pozornost s težav v Sloveniji," pravi ter se naveže na "nesposobnost vlade". "Ampak še enkrat: Janez Janša je pripravljen žrtvovati državo, prebivalke in prebivalce, za svoje preživetje. In to, kar se nam je zgodilo včeraj in danes - vsi ti tviti - to je resnično mednarodna sramota in samo še en razlog več, zakaj bi ta vlada morala oditi takoj."
V zvezi z "nedržavniškim in nedostojnim komuniciranjem predsednika vlade Janeza Janše glede izida ameriških volitev" pa so posebno skupno izjavo podali tudi predsedniki strank, združeni v Koaliciji ustavnega loka (KUL), skupaj z Jožetom P. Damijanom.
"Janezu Janši skozi desetletja izoblikovane vrednote demokracije, sobivanja in sožitja ne pomenijo popolnoma nič. Doma in po svetu jih je pripravljen izigrati na vsakem koraku. Z odzivi na ameriške predsedniške volitve je tudi v mednarodni politiki izgubil vso verodostojnost. Še nedavno je tujim kritikom odgovarjal, naj se naučijo slovensko, če hočejo ocenjevati njegovo politiko v Sloveniji. Zdaj jo lahko ocenjujejo tudi tisti, ki ne znajo slovensko. To je huda sramota slovenske zunanje politike," pravijo.
Tak človek po njihovem ni primeren za funkcijo predsednika vlade, sprašujejo pa se, kaj storiti, ko "predsednik vlade s svojimi dejanji in opuščanjem nujnih dejanj ogroža življenja soljudi in dolgoročne nacionalne interese?" Koalicija ustavnega loka v odgovor ponuja konstruktivno nezaupnico. "Čas je, da v neslavno zgodovino odidejo politiki, ki so se v zadnjem desetletju z zlorabo naraščajoče neenakosti in globalnih premikov uspeli polastiti oblasti za svoje ozke interese," pa ob tem še poudarjajo.
(Celotno izjavo si lahko preberete v priponki spodaj.)
KOMENTARJI (1425)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.