Po vsem svetu, tudi v Sloveniji, je potekala kampanja Ura za Zemljo, ki poziva ljudi, da za eno uro ugasnejo luči in tako prispevanju k varčevanju z energijo in varovanju planeta. Slovenija se je pobudi pridružila ob 20.30. Podporo akciji so izrazile nekatere slovenske občine in trgovske verige, podprli pa so jo tudi številni posamezniki.
Milijoni po vsem svetu ob 20.30 po lokalnem času za eno uro ugašajo luči. V temo je bilo vsaj za nekaj časa ali celo uro zavitih 1200 največjih znamenitosti in stavb po vsem svetu, med njimi egipčanske piramide, Eifflov stolp v Parizu, pekinško Prepovedano mesto, pa tudi največji nebotičnik na svetu, 828 metrov visoki Burj Kalifa v Dubaju. Številne prireditve so se odvijale v soju sveč.
Luči ugasnjene v 125 državah
V pobudi, ki jo je prvič leta 2007 v avstralskem Sydneyju izvedel Svetovni sklad za naravo, se letos pridružuje 125 držav sveta, kar je 37 več kot lani. Največja podpora doslej naj bi bila tudi odgovor na lani propadli okoljski vrh v Koebenhavnu.
V prvi akciji enournega ugašanja luči je v Sydneju sodelovalo 2,2 milijona ljudi, kampanja pa je že naslednjo leto zajela ves svet. Lani se je projektu priključilo prek 4000 mest iz 88 različnih držav in okoli milijarda ljudi. Letos jo podpirajo tudi svetovne multinacionalke, kot so Google, Coca-Cola, Hilton, McDonalds, Canon, HSBC in Ikea, ki bodo po vsem svetu ugasnile luči v svojih prostorih.
"Ura za Zemljo presega geografske, ekonomske in države meje," pravi pobudnik akcije Andy Ridley, ki priznava, da gre predvsem za simbolno dejanje, s katerim pa vsak udeleženec prispeva svoj glas h globalnemu pozivu za ukrepanje.
Celjska občina se je prva v Sloveniji pridružila akciji
Pobudi sledijo tudi posamezniki, organizacije, občine in podjetja po Sloveniji. Na Mestni občini Celje navajajo, da so prva slovenska občina, ki je uradno pristopila k projektu Ura za Zemljo. V znak podpore projektu je občina poskrbela za izključitev osvetlitve z javno razsvetljavo na Prešernovi in Stanetovi ulici. Izklopljene so bile tudi svetlitve celjske občine, Starega gradu, Celjskega doma, Marijine cerkve, Muzeja novejše zgodovine Celje, Knežjega dvorca in Osrednje knjižnice Celje.
Skupaj je bilo izklopljenih 100 svetilk javne razsvetljave ter reflektorji in luči za zunanje osvetljevanje objektov in trgov. Celjski župan Bojan Šrot je v okviru omenjenega projekta pozval občane, da so tudi po svojih domovih in drugod za eno uro ugasnili luči in s simbolno gesto pokazali odgovornost, da jim ni vseeno za naš planet.
V temi tudi Velenje
Projektu se že tretje leto zapored pridružuje tudi Mestna občina Velenje. V času manifestacije so v Velenju ugasnili razsvetljavo na Velenjskem in Šaleškem gradu, na Titovem trgu, izklopljena bo razsvetljava Doma kulture Velenje. Tako kot celjska je tudi velenjska občina pozivala občane in občanke, naj akciji sledijo. S to simbolno gesto želimo sporočiti svetu, da je čas, da prevzamemo odgovornost in poskušamo s konkretnimi dejanji preprečiti globalno segrevanje ozračja, sporočajo iz velenjske občine.
Kot so sporočili, se projektu pridružujejo v nekaterih nakupovalnih središčih po Sloveniji. Svojo zunanjo razsvetljavo je ugasnil mariborski Europark, največje nakupovalno središče v severovzhodni Sloveniji. Enako so storili tudi v celjskem Citycentru.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.