Parlamentarna komisija, ki preiskuje razmere na državnem tožilstvu in ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, je zaslišala koprskega župana Borisa Popoviča, ki je med zaslišanjem dejal, da v ozadju njegovega pripora leta 2003 in številnih ovadb stoji nekdanji predsednik Slovenije Milan Kučan.
Gonja proti Popoviču naj bi bila po njegovih besedah posledica njegove odločitve za vstop v politiko, poleg Kučana pa naj bi bili v ozadju ovadb še tedanja generalna tožilka Zdenka Cerar, vodja koprskega tožilstva Slavko Ožbolt, njegov namestnik Bojan Pečnik, nekdanji koprski kriminalist Ljubo Volmut in predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos. Z dogajanjem pa naj bi bila seznanjena tudi nekdanji premier Anton Rop in njegova svetovalka Marijana Kanduti.
Po Popovičevih besedah je Kučan glede odreditve pripora po telefonu klical Cerarjevo, kar lahko potrdi visok uradnik na ministrstvu za pravosodje, ki pa ga koprski župan ni želel imenovati. "Prepričan sem, da sta to zadevo zakuhala Kučan in njegova udbomafija," je dejal Popovič. Napovedal je, da bo ime omenjenega uradnika in imena nekaterih drugih vpletenih povedal le članom komisije, ki so zato kasneje sejo zaprli za javnost.
Koprski župan je še poudaril, da so nekaj mesecev po njegovi prvi izvolitvi na občino prišli predstavniki računskega sodišča, ki so pregledovali tekoče poslovanje občine, čeprav računsko sodišče poslovanje ponavadi preverja za nekaj let nazaj. Zatrdil je tudi, da je kar nekaj kriminalistov, ki so sodelovali v postopkih zoper njega, sedaj v zaporu ali pa priporu.
Popovič je tudi pritrdilno odgovoril na vprašanje, ali je med letoma 2000 in 2004 v Kopru vladala gospodarska mafija, ki je imela močno podporo v politiki. Na vprašanje o primerih vplivanja na tožilske in sodniške odločitve pa je Popovič omenil nastop Cerarjeve na TV Koper. Po njegovih navedbah je dejala, da je v priporu zato, ker je delal kriminal na občini. Dejal je, da je poudarjala, da nima nič s politiko, kasneje pa je postala pravosodna ministrica in podpredsednica LDS.
Sum političnih povezav
V zvezi s koprskim županom Popovičem je komisija na eni od sej že zaslišala tudi vodjo okrožnega državnega tožilstva v Kopru Slavka Ožbolta. Komisija je Ožbolta zaslišala zaradi več pripomb in pritožb na delo koprskega tožilstva, ki jih je prejela in se nanašajo med drugim na neučinkovitost dela in sume političnih povezav.
Glede postopkov v zvezi s koprskim županom je tedaj pojasnil, da je bil Popovič leta 2003 v priporu zaradi ponovitvene nevarnosti in nevarnosti vplivanja na priče. Ožbolt je tudi dejal, da ne ve, kdo je poklical medije ob Popovičevi aretaciji, vsekakor pa tega ni storilo tožilstvo.
Obtožena ponarejanja uradnih listin
Na današnji seji je sicer zopet odpadlo zaslišanje nekdanje vodje urada ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Gorazda Fišerja in Majde Turšič, ki se je opravičila zaradi zdravstvenih razlogov.
Preiskovalna komisija, ki se je na ustanovni seji sestala junija lani, je do zdaj zaslišala več kot deset prič, med drugim nekdanjo vodjo skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Jožico Boljte Brus in nekdanjega vodjo ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Gorazda Fišerja.
Predsednik komisije Dimitrij Kovačič (SDS) je na novinarski konferenci v začetku oktobra dejal, da je dosedanje delo komisije pokazalo, da je tožilstvo v obravnavanem obdobju naredilo "precej nerazumljivih napak in da so bili tudi politični pritiski".
Kučanove sporne izjave?
Izjave nekdanjega predsednika Milana Kučana, da je ob priprtju Borisa Popoviča pozval organe pregona, naj ga izpustijo, so nedavno naletele na ostre kritike.
"Gospoda Popoviča so priprli organi, katerih naloga je, da ugotavljajo kazniva dejanja in njihove storilce, če za to obstoji sum. To se je v Kopru pred štirimi leti tudi zgodilo. Potem ko mesec dni ni bilo nobenega rezultata, sem jaz protestiral pri organih pregona, da je nemogoče, da človek, ki je izvoljen za župana, toliko časa sedi v priporu in se nič ne zgodi," je v oddaji TV Klubu na POP TV dejal nekdanji predsednik države Milan Kučan.
Na to izjavo se je odzval poslanec vladajoče SDS Dimitrij Kovačič, saj jo je razumel kot priznanje, da je Kučan vpleten v primer Popovič ter da se je vmešaval v delo organov pregona.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.