Učiteljica na eni od osnovnih šol je v odprtem pismu opozorila na revščino, ki jo občutijo na šoli. V oči jo je zbodlo dejstvo, da letos v okviru dneva slovenske hrane na šolah in v vrtcih poteka promocijski projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki pa ni podprt s strani donatorjev, pač pa so morale sredstva za zajtrk zagotoviti posamezne šole.
Gre za skupni promocijski projekt treh ministrstev, in sicer ministrstva za kmetijstvo in okolje, ministrstva za šolstvo ter ministrstva za zdravje ter Čebelarske zveze Slovenije, Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, Gospodarske zbornice Slovenije, Inštituta za varovanje zdravja in Zavoda za šolstvo. Promocijski projekt Tradicionalni slovenski zajtrk je zaživel lansko leto in bil pozitivno sprejet. Kot so pojasnili na ministrstvu za kmetijstvo, je bil projekt pobuda slovenskih kmetijskih pridelovalcev, ki so se na državo obrnili v času krize, da jim pomaga promovirati slovensko hrano, da bodo lahko preživeli. Gre za zelo pomemben projekt, opozarjajo na ministrstvu in dodajajo, da je bilo dogovorjeno s strani dobaviteljev, da bo ministrstvo poskrbelo za reklamni material, medtem ko bodo donatorji poskrbeli za vso hrano.
A si kmetje zaradi pozebe, toče, suše ter zaradi splošne gospodarske krize, ki jih pesti, letos donatorstva niso mogli privoščiti, zato so ministrstva pozvala vrtce in šole, da zajtrk izvedejo iz sredstev za šolsko prehrano v skladu s svojimi zmožnostmi. To pomeni, da so zavode pozvali, da naj se vsaj ta dan pri nabavi sestavin za zajtrk usmerijo na lokalne pridelovalce. Na ministrstvu opozarjajo, da ne gre za dodatne stroške, ki naj bi jih šole imele, prav tako opozarjajo, da so mnogi lokalni čebelarji in kmetje, ki so si to lahko privoščili, šole in vrtce v njihovi bližini na dan slovenske hrane brezplačno založili s svojimi izdelki.
Koliko šol je delilo brošure, zajtrka pa ne?
A učiteljica, ki je objavila odprto pismo, opozarja: "Letos delimo samo brošure. Šola pa lahko na lastna pleča prevzame financiranje zajtrka ali pa ga zaračuna staršem s položnico za prehrano. Ker vemo, kako je s financami v javnem šolstvu, bo večina šol letos delila samo brošure, ki jih želodci slovenskih otrok za zdaj še niso sposobni prebaviti."
Na ministrstvu za kmetijstvo njeno stisko razumejo, saj se zavedajo, da želi učiteljica opozoriti na problem revščine v šolah in na dejstvo, da je še vedno veliko otrok iz socialno ogroženih družin brez malice. A hkrati opozarjajo, da gre za promocijski projekt, s katerim želijo pomagati slovenskim kmetovalcem in slovenskemu gospodarstvu.
Na ministrstvu za kmetijstvo pojasnjujejo, da donatorji pač niso mogli zagotoviti zajtrka za 250.000 otrok. In ker na osnovi lanskoletnih pozitivnih odzivov na projekt niso želeli akcije prekiniti, so se odločili, da bodo zavode pozvali, naj poskušajo sredstva za kruh, mleko, maslo, med in jabolko, kar sestavlja tradicionalni zajtrk, črpati iz sredstev za prehrano. S tem pa so šolam in vrtcem dovolili, da se za izvedbo zajtrka odločijo prostovoljno. O tem, koliko šol in vrtcev je razdelilo zgolj reklamne brošure, medtem ko so si otroci zajtrk lahko zgolj predstavljali, še nimajo podatka. Na ministrstvu za kmetijstvo pojasnjujejo, da so v dneh po akciji zabeležili veliko pozitivnih odzivov z različnih koncev Slovenije, prav tako so prepričani, da gre za zelo pomembno promocijo, saj promoviramo svoja lastna podjetja, ki prav tako morajo preživeti.
Bi se 30.000 evrom za promocijo lahko izognili?
Se je pa učiteljica, ki je objavila odprto pismo, vprašala, koliko otrok bi nahranila vsota, ki je bila porabljena za promocijo? Na ministrstvu so nam pojasnili, da so za plakate, zgibanke in magnetke porabili 15.000 evrov, medtem ko so za oglaševanje v medijih porabili še enkrat toliko. "Pri projektu Tradicionalni slovenski zajtrk ne moremo primerjati aktivnosti, kot je obveščanje javnosti o pomenu hrane, kar je namen projekta, da se otrokom za enakovreden znesek nakupi živila," opozarjajo na ministrstvu in dodajajo, da bi malica za enega otroka stala nekaj manj kot evro, kar pomeni, da si ministrstvo nikakor ne bi moglo privoščiti čez 200.000 evrov sredstev.
Je pa učiteljica vladi predlagala, da naj obveščanje in izobraževanje prepuščajo učiteljem, s tem pa privarčujejo zneske za promocijo. "Menim, da je vsak slovenski učitelj in vzgojitelj sposoben svojim učencem predstaviti pomen zdrave prehrane, tradicionalne slovenske hrane in pomen zajtrka brez brošure. Če ministrstva in druge institucije menijo, da tega nismo sposobni, bi nam lahko gradivo posredovali v elektronski obliki (npr. pdf-datoteka ali ppt-prezentacija), ki bi jo učitelji v razredu in vrtcih predstavili učencem," dodaja učiteljica. Ministrstvo odgovarja, da brošure niso namenjene učiteljicam in učiteljem ter njihovemu izobraževalnemu delu, pač pa so namenjene promociji, ki se ne dotakne zgolj otrok, pač pa tudi širše družine.
Z ministrstva sporočajo, da si skupaj z donatorji prizadevajo, da bo naslednji tradicionalni slovenski zajtrk vendarle ’tradicionalno’ pokrit iz sredstev sponzorjev in da ga bodo lahko okusili prav vsi otroci. Hkrati pa poudarjajo, da so slovenski pridelovalci po svojih najboljših močeh šole oskrbovali tudi na letošnji dan slovenske hrane.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.