Neki učitelj je v lokalnih novicah objavil svoj pogled oziroma protest proti vse manjši avtoriteti v šoli in nevzgojenim učencem. Kot je zapisal, se letošnje valete ni udeležil iz številnih razlogov, med njimi zaradi treh učencev, ki so ''kamenjali'' učiteljice, pa zato, ker so učenci enega od razredov na svoje majice natisnili: ''Mi smo najjači'', in tudi zato, ker so ga v lanskem šolskem letu po telefonu nekajkrat žalili tudi pijani starši učencev.
Kot je tudi zapisal, otroci v šolo prihrumijo na motorjih, potem pa mlajšim grozijo za denar, njihovi starši pa učiteljem na sestankih grozijo. Da se vse to dogaja, pravi, so tudi sami krivi, ker so take ''riti'', da ne udarijo po mizi in da zaradi mučenja učiteljev ne gredo na ulice.
S šolskega ministrstva so za 24ur.com sporočili, da je vzgojno delovanje osnovne šole na zakonski ravni opredeljeno v zakonu o osnovni šoli. ''Zakon vsako šolo posebej zavezuje, da ima vzgojni načrt, ki med drugim opredeljuje tudi vzgojne dejavnosti in vrste vzgojnih ukrepov, s katerimi šola razvija varno in spodbudno okolje. Vsaka šola pa mora imeti tudi pravila šolskega reda, v katerih natančneje opredeli dolžnosti in odgovornosti učencev, načine zagotavljanja varnosti, pravila vedenja in ravnanja, določi vzgojne ukrepe za posamezne kršitve pravil itd. Pri pripravi pravil šolskega reda sodelujejo strokovni delavci šole ter učenci in starši. Pravila sprejme svet šole na predlog ravnatelja, ki si predhodno pridobi mnenje učiteljskega zbora in sveta staršev. Po veljavni ureditvi torej šole avtonomno predpisujejo svoja pravila šolskega reda, ki vsebujejo zgoraj navedene vsebinske okvire,'' so zapisali.
V Veliki Britaniji razmišljajo o "palicah za discipliniranje"
Z vse manjšo avtoriteto v šolah pa se ne soočajo le naši učitelji, ampak tudi britanski. Čeprav so v angleških državnih šolah kaznovanje v šolah odpravili leta 1986, pa novo izvedena raziskava pravi, da kar 49 odstotkov mam in očetov meni, da bi "palico za discipliniranje" učitelji lahko ponovno uporabljali. Njihovo mnenje podpira tudi 19 odstotkov učencev. Dve tretjini učencev pa meni, da bi morali učitelji imeti več avtoritete. S tem, da bi morali učitelji uvesti več discipline v razredih, pa se strinja tudi 91 odstotkov britanskih staršev.
Britanski minister za izobraževanje Michael Gove je priznal, da je bil v času šolanja na Škotskem tudi sam tepen s pasom. Discipliniran naj bi bil zaradi nepokorščine in nevljudnosti do zaposlenih. Kot je še dejal, bi učiteljem morali dovoliti, da učencem pokažejo, ''kdo je šef'', vendar je dodal, da jim ne bi smeli dovoliti, da učence pretepajo. Na vprašanje, ali bi se palica lahko vrnila v šolske klopi, je odločno dejal: ''Ne."
Z vladnimi reformami naj bi učiteljem sicer dali dovoljenje, da preiščejo učence in jim odvzamejo prepovedane predmete, kot so mobilni telefoni in pornografija. Poziv po vnovični uvedbi palice je zavrnilo tudi društvo učiteljev.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.